Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 listopada 2016 r.
10:44

18-latek buduje rakiety sondażowe. "Od dzieciństwa mnie to kręciło"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

18-letni Piotr Kruglej z Chotyłowa (pow. bialski) buduje rakiety sondażowe. To samouk, który teraz swoimi projektami chce zainteresować instytucje naukowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Od dzieciństwo to mnie kręciło. Najpierw pirotechnika, a w gimnazjum obejrzałem na jednej z lekcji film o podboju kosmosu i następnego dnia złożyłem prosty model rakiety. I tak pasja rozwijała się z roku na rok - opowiada Piotr Kruglej.

Bariera dźwięku

Teraz 18-latek buduje już rakiety sondażowe służące do badań zjawisk panujących w niskich oraz wysokich partiach atmosfery. Młody naukowiec chwali się, że stworzył jedyną taką w województwie lubelskim rakietę zdolną przekroczyć barierę dźwięku.

- Żadna uczelnia ani podmiot prywatny z Lubelszczyzny nigdy nie prowadził eksperymentów w atmosferze przy pomocy rakiet - zauważa Piotr Kruglej. - Współpracuję z Polskim Towarzystwem Rakietowym. Od jego członków dowiedziałem się wielu rzeczy przydatnych przy budowie rakiet. Poza tym towarzystwo ma szereg umów z Wojskiem Polskim. Dzięki temu mogłem testować swoje rakiety np. na poligonie w Drawsku Pomorskim - przyznaje 18-latek.

- Piotr Kruglej wyznaczył sobie ambitne cele i konsekwentnie dąży do ich realizacji. Wspieramy go zarówno merytorycznie jak i materialnie, ponieważ wpisuje się to w cele statutowe naszego stowarzyszenia - mówi Kacper Zieliński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rakietowego. - Tematyka rakiet jest w Polsce mało popularna, nie ma świadomości, że rakieta eksperymentalna może być cenną platformą do badań naukowych. Projekt Piotra przyczynia się do tworzenia tej świadomości.

- Ponieważ rakiety służą do wynoszenia na różne pułapy urządzeń badawczych, muszą mieć odpowiednią nośność i prędkość. Do ich budowy używam włókna szklanego oraz węglowego, a więc materiałów z których konstruuje się samoloty lub statki kosmiczne - tłumaczy Piotr, na co dzień uczeń trzeciej klasy międzyrzeckiego liceum.

Rakiety sondażowe dzięki szeregu czujników mogą rejestrować w atmosferze m.in. stężenie dwutlenku węgla, ozonu, temperatury czy czystości powietrza.

Granica kosmosu

W tym roku ze swoimi rakietami 18-latek dostał się do finału Konkursu Młodych Naukowców Explory. - Przebrnąłem przez cztery etapy. Do finału spośród 200 projektów, wyłoniono 30, w tym także mój. Ale nie udało mi się zdobyć głównej nagrody. Spróbuję za rok - podkreśla licealista.

Nie zmienia to faktu, że jego konstrukcjami zainteresowały się miedzy innymi stowarzyszenie Mars Society Polska oraz zespół konstrukcyjny z Akademii Górniczo-Hutniczej. Obecnie Piotr cały czas pracuje nad udoskonaleniem i opracowaniem serii modułowych rakiet wielokrotnego użytku.

- Chciałbym swoimi projektami zainteresować instytucje naukowe. Jest na to zapotrzebowanie. A w przyszłości chciałbym, aby moja rakieta przekroczyła umowną granicę kosmosu - dodaje Piotr Kruglej. Póki co swoją pasję po skończeniu liceum zamierza rozwijać na studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium