Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 grudnia 2022 r.
11:15

Atrakcje turystyczne w Białej Podlaskiej. Co warto zobaczyć podczas pobytu?

fot. Maciej Kolber
fot. Maciej Kolber

Biała Podlaska i jej okolice potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć każdego, kto zdecyduje się na ich odwiedzenie. Cały powiat bielski obfituje bowiem w ciekawe, warte zobaczenia miejsca, które możemy odwiedzić i podziwiać właściwie przez cały rok. Wśród nich warto wymienić chociażby Zamek Radziwiłłów, dolinę rzeki Krzny, a także muzea, kościoły i inne zabytki architektoniczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ze względu na to, że Biała Podlaska nie jest miejscem szczególnie obleganych przez turystów, wizytę w tym miejscu docenią zwłaszcza osoby na co dzień stroniące od tłumów oraz unikające wypraw w typowo turystyczne miejsca.

O Białej Podlaskiej słów kilka. Co warto wiedzieć o tym mieście, przez wyruszeniem w podróż?

Biała Podlaska to miasto znajdujące się na malowniczym Podlasiu. W dawnych czasach nosiła miano Białej Radziwiłłowskiej, która to nawiązywała do książęcego rodu Radziwiłłów, sprawującego władzę nad tymi terenami. Według legendy, przyrodni brat księcia Władysława Łokietka borykał się z problemami związanym z częstymi najazdami na miasto plemion Jaćwingów. Pewnego dnia przyśnił mu się Archanioł Michał, który wręczył mu ognisty miecz, za pomocą którego miał pokonać wroga. I rzeczywiście tak się stało, a Archanioł w podzięce za wsparcie w walce z nieprzyjacielem został umieszczony w herbie Białej Podlaskiej, na którym widnieje po dziś dzień.

Biała Podlaska to miasto, w którym można skutecznie odpocząć oraz znaleźć upragnioną ciszę i spokój. Nie jest to bowiem typowo turystyczna miejscowość, oblegana przez tłumy. Nie oznacza to jednak, że odwiedzający ją goście będą mieli problemy ze znalezieniem zakwaterowania, czy planowaniem atrakcji na czas pobytu. Aktualnie dostępne w Białej Podlaskiej noclegi bez problemu wyszukamy bowiem za pośrednictwem portalu turystycznego Nocowanie.pl, a wolny czas spędzimy w ciekawy i urozmaicony sposób, korzystając opisanych poniżej miejscowych atrakcji.

fot. Maciej Kolber

Atrakcje turystyczne w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska jest jedną z najbardziej znanych miejscowości na Podlasiu. Nic więc dziwnego, że to właśnie na jej terenie funkcjonuje Muzeum Południowego Podlasia – miejsce na mapie miasta, które zdecydowanie warto odwiedzić. W jego zbiorach znajduje się największa w całej Polsce kolekcja ikon, które, co ciekawe, w większości pochodzą z udaremnionych przemytów. Muzeum mieści się w okazałym Pałacu Radziwiłłów otoczonym malowniczym parkiem. Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajdują się liczne ławeczki, drzewa oraz krzewy, w których cieniu można odpocząć w słoneczną pogodę.

Jako kolejny element programu zwiedzania Białej Podlaskiej warto uwzględnić spacer po centrum miasta. W jego zabudowie dominują głównie niskie budynki, eklektyczne kamienice z końca XIX i początków XX w. oraz malownicze drewniane domki, które przywodzą na myśl dawną architekturę typową dla mniejszych miasteczek na Podlasiu. Podczas spaceru warto zwrócić także uwagę na kościół św. Anny. Jest to świątynia z XVI w., w której dawniej mieścił się zbór ariański.

Biała Podlaska jest schludnym, czystym i tchnącym spokojem miastem, przez co spacerując po jego uliczkach można skutecznie odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. W centrum miasta nie brakuje także restauracji i innych lokali gastronomicznych, w których można zjeść pyszny obiad lub kolację. W serwowanej kuchni dominują w większości lokalne, podlaskie dania – wizyta w restauracji stanowi więc doskonałą okazję ku temu, aby spróbować kuchni charakterystycznej dla północno-wschodniej Polski, a być może także odkryć zupełnie nowe, nieznane smaki.

fot. Maciej Kolber
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Statuetki Króla Władysława trafiły do dwóch wybitnych hrubieszowian

Im się to po prostu należało. Uhonorowani najważniejszą nagrodą w mieście

Nie ma w Hrubieszowie ważniejszej nagrody niż Statuetka Króla Władysława Jagiełły. Właśnie takim wyróżnieniem zostali uhonorowani dwaj wybitni mieszkańcy miasta: Leszek Kryszczuk i Janusz Panasiewicz.

Pijany staranował mercedesem płot. Mandat dostała jego partnerka

Pijany staranował mercedesem płot. Mandat dostała jego partnerka

W ogóle nie powinien siadać za kierownicą, bo nie ma prawa jazdy. Ale upił się i ruszył w drogę mercedesem. To nie mogło się dobrze skończyć.

Dołącz do zespołu Dziennika Wschodniego

Dołącz do zespołu Dziennika Wschodniego

Poszukujemy energicznej i ambitnej osoby na stanowisko Handlowca do naszego zespołu! Jeśli masz doświadczenie w sprzedaży, potrafisz budować relacje z klientami i chcesz rozwijać się w dynamicznej firmie – zapraszamy do aplikowania!

Będą utrudnienia na ul. Diamentowej. Ruch wahadłowy przez tydzień

Będą utrudnienia na ul. Diamentowej. Ruch wahadłowy przez tydzień

Od wtorku 4 lutego na skrzyżowaniu ulic Diamentowej, Energetyków i Samsonowicza w Lublinie wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Ma to związek z przebudową kanalizacji deszczowej.

Bajkącik w ZK w Białej Podlaskiej został otwarty w zeszłym tygodniu

Poczytaj mi tato w... więzieniu. Jest do tego specjalne miejsce

Jest wygodna kanapa, niewielki stolik i regał z książkami. Tak wygląda Bajkącik otwarty pod koniec tygodnia w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej.

Trzaskowski, Nawrocki, a może ktoś inny? Dr Wojciech Maguś o kampanii: będzie bardzo brutalna
film

Trzaskowski, Nawrocki, a może ktoś inny? Dr Wojciech Maguś o kampanii: będzie bardzo brutalna

W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi gościem będzie dr Wojciech Maguś z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Rozmawiamy o kampanii prezydenckiej. Jakie szanse mają dwaj główni kandydaci? Czy start Krzysztofa Stanowskiego może coś zmienić w wyścigu do prezydenckiego pałacu? Jaki przekaz będą budować kandydaci? Na te i inne pytania odpowiedzi poznacie w naszej rozmowie.

Mateusz Rudyk jest największą gwiazdą Monogo Lubelskie Perła Polski

Mateusz Rudyk z Monogo Lubelskie Perła Polski wygrał zawody w Berlinie

Mateusz Rudyk wygrał prestiżowe zmagania Sześć Dni Berlina. Kolarz Monogo Lubelskie Perła Polski pokonał klasowych przeciwników.

Krzysztof Hetman

Hetman o koalicji PSL-PiS w Puławach: triumfalny ton PiS jest przedwczesny

Mam nadzieję, że będzie szansa, aby to odwrócić – tak zmiany układu sił w Radzie Miasta Puławy (Lubelskie) i zawiązanie koalicji PSL-PiS skomentował wiceprezes PSL europoseł Krzysztof Hetman. O koalicji PSL-PiS w Puławach pierwszy informował Dziennik Wschodni.

Jakub Łabojko po kilku latach spędzonych we Włoszech podpisał kontrakt z Motorem Lublin

Jakub Łabojko (Motor Lublin): Wyjazdu do Włoch nie żałuję, w Serie B grali wtedy Buffon, Fabregas czy Balotelli

Rozmowa z Jakubem Łabojką, nowym piłkarzem Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski

Nowy sondaż prezydencki. Trzaskowski wciąż na czele

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego głos oddałoby 37,3 proc. respondentów, na popieranego przez PiS Karola Nawrockiego 23,9 proc., a na kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena 8,9 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Dawna ulica Świętoduska
foto
galeria

XIX-wieczny Lublin na litografiach i rysunkach

Jednymi z najciekawszych wizerunków Lublina są ryciny, litografie, rysunki, akwarele, czy choćby drzeworyty ponieważ dopiero na nich widać, jakim przeobrażeniom architektonicznym i urbanistycznym ulegał Lublin na przestrzeni wieków. To na nich można zobaczyć nieistniejące budynki i ulice. W dzisiejszym cyklu publikujemy jedne z najstarszych ilustracji Lublina, pochodzące z pierwszej połowy XIX w.

Groźny wypadek na DK2. Życia kobiety nie udało się uratować
Aktualizacja

Groźny wypadek na DK2. Życia kobiety nie udało się uratować

Uwaga, DK 2 zablokowana w Styrzyńcu. Parę minut przed godziną 19, w miejscowości Styrzyniec, na drodze krajowej numer 2, pomiędzy Międzyrzecem Podlaskim a Białą Podlaską, doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba nie żyje.

Husarz czeka na pilotów z Dęblina
Dużo zdjęć
galeria

Husarz czeka na pilotów z Dęblina

 Polski pilot po raz pierwszy za sterami naszego F-35! To historyczny moment dla Polski i niezwykle ważny moment rozwoju naszych Sił Powietrznych. LAW w Dęblinie będzie szkolić pilotów, którzy już za kilka lat będą pilotami myśliwców V generacji Husarz.

Skoki narciarskie. Daniel Tschofenig ponownie zwycięża w Willingen

Skoki narciarskie. Daniel Tschofenig ponownie zwycięża w Willingen

Daniel Tschofenig z dubletem na Muehlenkopfschanze w Willingen. Reprezentant Austrii wygrał tam w sobotę, a w niedzielę powtórzył ten wyczyn i umocnił się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Świstak Phil zapowiedział jeszcze sześć tygodni zimy

Świstak Phil zapowiedział jeszcze sześć tygodni zimy

Słynny świstak Phil z miasteczka Punxsutawney w amerykańskim stanie Pensylwania "przewidział" jeszcze sześć tygodni zimy. Zgodnie z tradycją w obchodzony 2 lutego Dzień Świstaka Phil został wywabiony ze swojej norki. Zobaczył swój cień, co jest zapowiedzią, że zima potrwa jeszcze półtora miesiąca.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium