Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 listopada 2020 r.
8:23

Jeden z mieszkańców Białej Podlaskiej uczy urzędników poprawnej polszczyzny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
4 1 A A
Mieszkaniec uczy urzędników poprawnej polszczyzny i zachęca do prostszego języka urzędowego
Mieszkaniec uczy urzędników poprawnej polszczyzny i zachęca do prostszego języka urzędowego (fot. Bartosz Wołoszko )

Język urzędniczy powinien być prostszy – uważa mieszkaniec Białej Podlaskiej. W petycji do władz miasta pan Andrzej udziela urzędnikom krótkiej lekcji poprawnej polszczyzny. – W pismach urzędowych dominuje język prawny – odpowiada mu prezydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem pana Andrzeja „prosty język urzędowy może usprawnić jakość komunikacji z mieszkańcami” i jednocześnie dodać urzędowi profesjonalizmu. W jego ocenie, bialski magistrat powinien nad tym popracować. Skąd taki wniosek? Mieszkaniec przeanalizował teksty zamieszczane na stronie internetowej urzędu miasta oraz w mediach społecznościowych. W petycji do urzędników udziela im nawet krótkiej lekcji.

– Przykład to użycie sformułowań „przedmiotowa petycja” . Wystarczyło użyć słów „ta petycja” – zauważa pan Andrzej. Na cenzurowanym znalazło się też takie stwierdzenie, jak: „zostało złożonych ponad 2000 deklaracji”. – Można napisać „wpłynęło ponad…” – instruuje mieszkaniec. Jego zdaniem, urzędnicy nadużywają też słowa „interesant”, zamiast „klient urzędu”. – Słownik języka polskiego co prawda dopuszcza zwrot „interesant”, choć w XXI wieku trafne wydaje się jednak określenie „klient” – stwierdza pan Andrzej.

Poza tym, wziął pod lupę wpisy w mediach społecznościowych, które „charakteryzować powinny się inną specyfiką niż te na oficjalnej stronie miasta”. Jego zdaniem, zwroty takie jak „na przedmiotowym zadaniu wykonywane będą roboty” nie pasują do stylu kanału na Facebooku. – Niezbędne wydaje się unikanie pewnych stwierdzeń – zaznacza.

Dlatego autor petycji zachęca urzędników do włączenia w kampanię upraszczania języka urzędowego. – Miasto może zaangażować się w program „Prosto i kropka” Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – proponuje. Do kampanii resortu w ubiegłym roku włączyło się ok. 10 samorządów. – „Prosto i kropka” to prosta, jasna, efektywna komunikacja. Często dokumentacja trafiająca do przedsiębiorców, do osób, które bezpośrednio załatwiają sprawy w urzędzie, wygląda jak ściana płaczu. Napisana jest językiem bardzo sformalizowanym, typowo prawniczym – przyznała przed rokiem na konferencji prasowej Andżelika Możdżanowska, ówczesna wiceminister inwestycji i rozwoju.

Tymczasem prezydent Michał Litwiniuk tłumaczy, że w pismach urzędowych rzeczywiście dominuje język prawny. – Stosowany w pismach i komunikatach, a zwłaszcza w decyzjach urzędowych, ma w założeniu być precyzyjny i ograniczać dowolność interpretacji – zaznacza prezydent. Jednocześnie Litwiniuk zdaje sobie sprawę, że przez to taki przekaz może „odbiegać od ogólnej polszczyzny”. Władze miasta przyjmują jednak sygnał mieszkańca w kierunku poprawcy komunikacji. – Zwracam uwagę, że przy tak szerokim zakresie działań podejmowanych przez Urząd mogły pojawić się komunikaty ze zbyt dużą ilością elementów urzędowego stylu –dodaje jeszcze prezydent. W odpowiedzi na petycję, urzędnicy mają starać się eliminować błędy wynikające z pewnych przyzwyczajeń językowych.

Naukowcy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego od 10 lat badają język polskich firm i urzędów. Ich wnioski udowadniają, że stosowanie prostego języka skraca czas załatwiania spraw, oszczędza pieniądze, a nawet buduje pozytywne relacje. Każda instytucja, firma lub urząd może zgłosić się do Pracowni Prostej Polszczyzny z prośbą o ocenę dowolnego tekstu lub zbioru tekstów. Może to być pismo, umowa, regulamin, strona internetowa, broszura, ale także portal internetowy czy nawet aplikacja mobilna. Na podstawie szczegółowej analizy eksperci decydują, czy przyznać tekstowi certyfikat, czy zwrócić go do poprawy. Od 2017 roku Pracownia przyznała 9 certyfikatów: cztery – zdobyła Grupa PZU, dwa – ING Bank Śląski i po jednym – TU Europa, Grupa PGE i bank Credit Agricole.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium