Władze Białej Podlaskiej chcą uhonorować Elżbietę Chaberską, działaczkę „Solidarności”. O przyznaniu jej tytułu „Zasłużonego dla Miasta” zdecydują radni.
Chaberska urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie miała siedem lat. W czasie wojny, przez rok przebywała w obozie w Pruszkowie, a potem w obozie dla matek z dziećmi w Częstochowie. Stamtąd do Białej Podlaskiej przyjechała wraz mamą, siostrą i bratem, już po Powstaniu Warszawskim.
Z wykształcenia jest pielęgniarką. Pracowała m.in. Spółdzielni Inwalidów Elremet, gdzie w lutym 1981 roku założyła wraz z współpracownikami dział „Solidarności”. Współorganizowała strajki, walcząc m.in. o wolne soboty, wyższe płace i swobodę zgromadzeń. W czasie stanu wojennego kolportowała zakazaną przez władze komunistyczne prasę.
Przez dwie kadencje była miejską radną. To m.in. z jej inicjatywy powstał pomnik Solidarności przy ulicy Warszawskiej, gdzie do dzisiaj odbywają się uroczystości rocznicowe. „Pani Elżbieta Chaberska do dnia dzisiejszego jest osobą bardzo aktywną, chętnie uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bierze udział w wykładach, wycieczkach oraz spotkaniach świątecznych. Wspiera i udziela się podczas przygotowań miejskich obchodów o charakterze patriotycznym” – argumentują władze miasta. O przyznaniu tytułu zdecydują radni na sesji 27 września.
W 2019 roku taki tytuł odebrała Anna Chwałek, założycielka i prezes stowarzyszenia Wspólny Świat, działającego na rzecz osób z autyzmem. Natomiast w maju tego roku, radni jednomyślnie postanowili uhonorować zmarłego w kwietniu Adama Trochimiuka fotografa związanego z tygodnikiem Słowo Podlasia, który odszedł po wielu tygodniach walki z koronawirusem.