Jutro w Białej Podlaskiej odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu AGD i RTV.
- Swoimi akcjami chcemy zwrócić uwagę ludzi na problem elektrośmieci. Wyjaśniamy, co robić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Chcemy chronić przyrodę - mówi Marta Sęczyk, kapitan zespołu "Bioaktywnych” w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater.
Wspiera ją Paweł Sobczuk, który na wiosnę wpadł na pomysł stworzenia takiej grupy. Laureat wielu konkursów i uczestnik olimpiad przedmiotowych współorganizował "Bioaktywnych”, by wziąć udział w krajowym konkursie "Drugie życie elektrośmieci”.
Uczniów poparli urzędnicy i młodzi propagatorzy oddawania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Obecnie przystąpili już do czwartego, finałowego etapu konkursu.
- Po pierwszym etapie byliśmy nawet liderami Po trzech etapach zajmujemy szóste miejsce w kraju. Prowadzimy w naszym województwie - cieszy się Paweł.
- Niedawno podczas akcji "Sprzątanie świata” uczniowie sprzątali w parku Radziwiłłowskim.
Ze śmieci tworzyli rzeźby ekologiczne, które brały udział w konkursie - mówi Ryszard Gałązka, dyrektor II LO, który ma nadzieję, że "Bioaktywni” otrzymają nagrodę w krajowym konkursie.
Sobotnią zbiórkę zużytego sprzętu organizują uczniowie z grupy "Bioaktywni” we współpracy z bialskim "Komunalnikiem” i Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.
W niedzielę o godz. 11 na placu Wolności zacznie się mały festyn "Bioaktywnych” z grami i zabawami dla dzieci. W nagrody będzie obfitować też plenerowa gra miejska z układanką o elektrośmieciach.
- Zbieranie elektrośmieci jest coraz bardzie popularne. W czerwcu zaczęliśmy w Białej Podlaskiej (al. Jana Pawła II 33) prowadzić autoryzowany punkt zbierania elektrośmieci. Zgromadziliśmy ponad 23 tony odpadów.
22 października będzie zbiórka w Leśnej Podlaskiej, a 27 października w Tucznej - mówi Jan Jaśkowski, kierownik "Komunalnika”.