Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 czerwca 2016 r.
17:23

Blisko paraliżu na granicach. Co trzeci celnik na urlopie albo zwolnieniu lekarskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)

Celnicy kontynuują protest. Chcą zmusić rząd do wysłuchania swoich argumentów. Jednym ze sposobów jest nieobecność w pracy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy przyparci do muru. To jest nasze „być albo nie być” – mówi Mariusz Pajnowski, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej, obecnie na zwolnieniu lekarskim. – To oddolna inicjatywa. Bierzemy urlopy, jesteśmy na zwolnieniach lekarskich, albo oddajemy krew, wtedy mamy usprawiedliwioną nieobecność – tłumaczy.

Co trzeci nie pracuje

We wtorek absencja w bialskiej Izbie Celnej i podległych jej jednostkach w naszym województwie kształtowała się na poziomie ok. 30 proc.

– Ale patrząc na poszczególne komórki, w niektórych, zwłaszcza w tych niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta, absencja wynosi nawet powyżej 80 proc. – przyznaje podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik Izby Celnej. – Część osób jest na urlopach wypoczynkowych, część na zwolnieniach lekarskich. Kierownicy udzielający funkcjonariuszom urlopów wypoczynkowych musieli zapewnić przynajmniej minimalną obsadę dla właściwego funkcjonowania komórki – zapewnia.

Na terenie całego kraju absencja w pracy celników sięga ok. 37 proc.

– Obecnie trwają prace nad przywróceniem bieżącej obsługi celnej. Do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze. Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy – informuje biuro obsługi medialnej Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna.

Może dojść do paraliżu

Celnicy protestują, bo boją się o swoje miejsca pracy. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy na początku czerwca skierował do Sejmu klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Taka skonsolidowana instytucja miałaby funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

– Chcą nas zlikwidować i odebrać mundury. Z naszych informacji wynika, że co dziesiąta osoba zostanie w mundurze. Reszta będzie zwolniona albo ucywilniona – mówi Pajnowski. – Obwinia się nas za lukę w podatku VAT, podczas gdy to leży po stronie Urzędu Skarbowego. Ale rząd jest głuchy na nasze argumenty. Może dojść do paraliżu, bo już teraz stoją np. oddziały towarowe na Okęciu, nie są odprawiane przesyłki z zagranicy – ostrzega przewodniczący.

Reformujcie, ale z głową!

„W pełni zgadzamy się z koniecznością reformy Służby Celnej. Powinna ona być jednak starannie przygotowana, poprzedzona audytem, wnikliwymi analizami oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Obecnie reforma jest przygotowywana w ogromnym pośpiechu, bez skrupulatnych analiz. (…) Systemy Służby Celnej zostały sfinansowane ze środków UE i wdrożenie KAS spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania” – pisze w oświadczeniu Sławomir Siwy, krajowy przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Tymczasem resort zapewnia, ze „w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej”.

– W nowej strukturze bardzo ważną rolę pełnić będą funkcjonariusze celni – obiecuje resort.

Strajk włoski na przejściach

W ramach protestu celnicy drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych. To powodowało kolejki. Ale wzmożone kontrole na granicy to także zalecenie Ministerstwa Finansów w związku ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Na przejściu granicznych w Koroszczynie kierowcy ciężarówek musieli przez ostatnie kilka dni czekać na odprawę nawet po kilkanaście godzin. Wczoraj czas oczekiwania na odprawę był już krótszy – w południe wynosił 3 godziny.

– Liczymy na to, że w środę dojdzie do kompromisu. Odbędzie się wtedy spotkanie klubu PiS, przedstawicieli rządu i związków zawodowych celników. Jeżeli rozmowy nie przebiegną pomyślnie, zastanowimy się co dalej – zapowiada Liliana Białach, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej woj. lubelskiego w Białej Podlaskiej.

Służba celna zatrudnia całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników. Rocznie wypracowuje dla Skarbu Państwa ok. 100 mld zł, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa.

Pozostałe informacje

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium