Celnicy kontynuują protest. Chcą zmusić rząd do wysłuchania swoich argumentów. Jednym ze sposobów jest nieobecność w pracy.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Jesteśmy przyparci do muru. To jest nasze „być albo nie być” – mówi Mariusz Pajnowski, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej, obecnie na zwolnieniu lekarskim. – To oddolna inicjatywa. Bierzemy urlopy, jesteśmy na zwolnieniach lekarskich, albo oddajemy krew, wtedy mamy usprawiedliwioną nieobecność – tłumaczy.
Co trzeci nie pracuje
We wtorek absencja w bialskiej Izbie Celnej i podległych jej jednostkach w naszym województwie kształtowała się na poziomie ok. 30 proc.
– Ale patrząc na poszczególne komórki, w niektórych, zwłaszcza w tych niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta, absencja wynosi nawet powyżej 80 proc. – przyznaje podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik Izby Celnej. – Część osób jest na urlopach wypoczynkowych, część na zwolnieniach lekarskich. Kierownicy udzielający funkcjonariuszom urlopów wypoczynkowych musieli zapewnić przynajmniej minimalną obsadę dla właściwego funkcjonowania komórki – zapewnia.
Na terenie całego kraju absencja w pracy celników sięga ok. 37 proc.
– Obecnie trwają prace nad przywróceniem bieżącej obsługi celnej. Do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze. Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy – informuje biuro obsługi medialnej Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna.
Może dojść do paraliżu
Celnicy protestują, bo boją się o swoje miejsca pracy. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy na początku czerwca skierował do Sejmu klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Taka skonsolidowana instytucja miałaby funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.
– Chcą nas zlikwidować i odebrać mundury. Z naszych informacji wynika, że co dziesiąta osoba zostanie w mundurze. Reszta będzie zwolniona albo ucywilniona – mówi Pajnowski. – Obwinia się nas za lukę w podatku VAT, podczas gdy to leży po stronie Urzędu Skarbowego. Ale rząd jest głuchy na nasze argumenty. Może dojść do paraliżu, bo już teraz stoją np. oddziały towarowe na Okęciu, nie są odprawiane przesyłki z zagranicy – ostrzega przewodniczący.
Reformujcie, ale z głową!
„W pełni zgadzamy się z koniecznością reformy Służby Celnej. Powinna ona być jednak starannie przygotowana, poprzedzona audytem, wnikliwymi analizami oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Obecnie reforma jest przygotowywana w ogromnym pośpiechu, bez skrupulatnych analiz. (…) Systemy Służby Celnej zostały sfinansowane ze środków UE i wdrożenie KAS spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania” – pisze w oświadczeniu Sławomir Siwy, krajowy przewodniczący ZZ Celnicy PL.
Tymczasem resort zapewnia, ze „w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej”.
– W nowej strukturze bardzo ważną rolę pełnić będą funkcjonariusze celni – obiecuje resort.
Strajk włoski na przejściach
W ramach protestu celnicy drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych. To powodowało kolejki. Ale wzmożone kontrole na granicy to także zalecenie Ministerstwa Finansów w związku ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.
Na przejściu granicznych w Koroszczynie kierowcy ciężarówek musieli przez ostatnie kilka dni czekać na odprawę nawet po kilkanaście godzin. Wczoraj czas oczekiwania na odprawę był już krótszy – w południe wynosił 3 godziny.
– Liczymy na to, że w środę dojdzie do kompromisu. Odbędzie się wtedy spotkanie klubu PiS, przedstawicieli rządu i związków zawodowych celników. Jeżeli rozmowy nie przebiegną pomyślnie, zastanowimy się co dalej – zapowiada Liliana Białach, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej woj. lubelskiego w Białej Podlaskiej.
Służba celna zatrudnia całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników. Rocznie wypracowuje dla Skarbu Państwa ok. 100 mld zł, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa.