Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 czerwca 2016 r.
17:23

Blisko paraliżu na granicach. Co trzeci celnik na urlopie albo zwolnieniu lekarskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 43 A A
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)

Celnicy kontynuują protest. Chcą zmusić rząd do wysłuchania swoich argumentów. Jednym ze sposobów jest nieobecność w pracy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy przyparci do muru. To jest nasze „być albo nie być” – mówi Mariusz Pajnowski, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej, obecnie na zwolnieniu lekarskim. – To oddolna inicjatywa. Bierzemy urlopy, jesteśmy na zwolnieniach lekarskich, albo oddajemy krew, wtedy mamy usprawiedliwioną nieobecność – tłumaczy.

Co trzeci nie pracuje

We wtorek absencja w bialskiej Izbie Celnej i podległych jej jednostkach w naszym województwie kształtowała się na poziomie ok. 30 proc.

– Ale patrząc na poszczególne komórki, w niektórych, zwłaszcza w tych niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta, absencja wynosi nawet powyżej 80 proc. – przyznaje podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik Izby Celnej. – Część osób jest na urlopach wypoczynkowych, część na zwolnieniach lekarskich. Kierownicy udzielający funkcjonariuszom urlopów wypoczynkowych musieli zapewnić przynajmniej minimalną obsadę dla właściwego funkcjonowania komórki – zapewnia.

Na terenie całego kraju absencja w pracy celników sięga ok. 37 proc.

– Obecnie trwają prace nad przywróceniem bieżącej obsługi celnej. Do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze. Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy – informuje biuro obsługi medialnej Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna.

Może dojść do paraliżu

Celnicy protestują, bo boją się o swoje miejsca pracy. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy na początku czerwca skierował do Sejmu klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Taka skonsolidowana instytucja miałaby funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

– Chcą nas zlikwidować i odebrać mundury. Z naszych informacji wynika, że co dziesiąta osoba zostanie w mundurze. Reszta będzie zwolniona albo ucywilniona – mówi Pajnowski. – Obwinia się nas za lukę w podatku VAT, podczas gdy to leży po stronie Urzędu Skarbowego. Ale rząd jest głuchy na nasze argumenty. Może dojść do paraliżu, bo już teraz stoją np. oddziały towarowe na Okęciu, nie są odprawiane przesyłki z zagranicy – ostrzega przewodniczący.

Reformujcie, ale z głową!

„W pełni zgadzamy się z koniecznością reformy Służby Celnej. Powinna ona być jednak starannie przygotowana, poprzedzona audytem, wnikliwymi analizami oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Obecnie reforma jest przygotowywana w ogromnym pośpiechu, bez skrupulatnych analiz. (…) Systemy Służby Celnej zostały sfinansowane ze środków UE i wdrożenie KAS spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania” – pisze w oświadczeniu Sławomir Siwy, krajowy przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Tymczasem resort zapewnia, ze „w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej”.

– W nowej strukturze bardzo ważną rolę pełnić będą funkcjonariusze celni – obiecuje resort.

Strajk włoski na przejściach

W ramach protestu celnicy drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych. To powodowało kolejki. Ale wzmożone kontrole na granicy to także zalecenie Ministerstwa Finansów w związku ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Na przejściu granicznych w Koroszczynie kierowcy ciężarówek musieli przez ostatnie kilka dni czekać na odprawę nawet po kilkanaście godzin. Wczoraj czas oczekiwania na odprawę był już krótszy – w południe wynosił 3 godziny.

– Liczymy na to, że w środę dojdzie do kompromisu. Odbędzie się wtedy spotkanie klubu PiS, przedstawicieli rządu i związków zawodowych celników. Jeżeli rozmowy nie przebiegną pomyślnie, zastanowimy się co dalej – zapowiada Liliana Białach, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej woj. lubelskiego w Białej Podlaskiej.

Służba celna zatrudnia całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników. Rocznie wypracowuje dla Skarbu Państwa ok. 100 mld zł, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa.

Pozostałe informacje

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Dzieje się w drugiej połowie (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Początek spotkania o godz. 18.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium