Czy na terenie gdzie wkrótce ma ruszyć budowa galerii handlowej znajduje się zbiorowa mogiła? Tak przypuszcza nasz czytelnik, który alarmuje że podczas II wojny światowej przy ulicy Łomaskiej pomordowani zostali Polacy i Żydzi.
Chodzi o teren po dawnych Bialskich Zakładach Mebli przy ulicy Łomaskiej, gdzie jeszcze przed wojną działała tzw. fabryka Raabego. Nasz czytelnik donosi, że o eksterminacji i pochówku można przeczytać w publikacji "Eksterminacja ludności na ziemiach polskich w latach 1939–1945" Kazimierza Leszczyńskiego.
Tymczasem, na tym terenie ma powstać galeria handlowa Karuzela. Inwestor – firma Karuzela Holding – dostał już na to kredyt. Sprawą zajęła się Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy oraz Fundacja Zapomniane, które prowadzą obecnie kwerendę archiwalną we współpracy z IPN na tym terenie. – Do tej pory nie udało się potwierdzić, ani też jednoznacznie zaprzeczyć faktu istnienia zbiorowej mogiły w tym miejscu – mówi Elżbieta Jeżowska z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy działającej przy Biurze Naczelnego Rabina Polski. – Gdyby okazało się, że na działce znajduje się masowy grób, wówczas oczywiste jest, że żadna inwestycja nie mogłaby powstać. Takie miejsce zyskałoby raczej status Miejsca Pamięci Narodowej – podkreśla Jeżowska i dodaje że na obecną chwilę nie ma jeszcze żadnych dowodów. – Czekamy na wyniki kwerendy– zaznacza.
Temat zbiorowej mogiły weryfikował także urząd miasta. – Skierowaliśmy stosowne pisma do kilku instytucji, do Muzeum na Majdanku i lubelskiego oddziału INP. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wiadomość o mogiłach może pochodzić z tzw. ankiet sądów grodzkich, gromadzonych w 1945 roku – tłumaczy Radosław Plandowski rzecznik magistratu. – Jednak jest to błędna wskazówka, a chodzić może bardziej o las Grabarka, który znajdował się niedaleko obecnej ul. Łomaskiej. To właśnie ten las oraz teren bialskiego getta były miejscami największych egzekucji – dodaje Plandowski. IPN nie znalazł w żadnej naukowej literaturze wzmianki o mogiłach na terenie byłej fabryki.
Grzegorz Pękalski prezes Karuzela Holding obiecuje że wkrótce ustosunkuje się do sprawy. Jak dotąd firma uzyskała kredyt na budowę galerii, miał też być ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Obiekt ma mieć 14 tys. mkw. powierzchni, na której znajdzie się ponad 50 sklepów. W międzyczasie, Karuzela Holding dołożyła się do inwestycji drogowych przy planowanej galerii. Chodzi o budowę przedłużenia ulicy Koncertowej i chodnika przy ul. Zielonej.