Ma być bezpieczniej pod kątem epidemiologicznym na obszarze przygranicznym. Taki jest cel projektu, który bialski szpital realizuje ze swoim partnerem z Brześcia
Chociaż umowa pomiędzy szpitalami została podpisana w sierpniu ubiegłego roku, to jej wdrażanie rozpoczęło się teraz. Co kryje się pod hasłem „bezpieczeństwo epidemiologiczne”?
– Nasza współpraca polega na wypracowaniu wspólnych procedur postępowania z chorymi szczególnie zakaźnymi, szkoleniu personelu medycznego, realizacji badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania wirusowego zapalania wątroby typu C oraz możliwości równoczesnego przebadania się w kierunku HIV/AIDS – tłumaczy Magdalena Us, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Oba szpitale - polski i białoruski - rozbudują też infrastrukturę.
– W naszym powstanie pracownia do nieinwazyjnego badania wątroby metodą elastografii. Zostanie też zakupione nowe, dodatkowe wyposażenie do Laboratorium Mikrobiologicznego i Działu Diagnostyki Laboratoryjnej – wylicza rzeczniczka.
Elastografia służy do oceny elastyczności narządów. Szczególne zastosowanie znajduje w ocenie stopnia włóknienia wątroby i można ją określić mianem „bezinwazyjnej biopsji wątroby”.
Utworzona zostanie też nowa linia poczty pneumatycznej do transportu biologicznego, leków, a ponadto do transportu dokumentacji medycznej pomiędzy nowymi punktami wysyłkowo-odbiorczymi zlokalizowanymi w budynku Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych.
Projekt zakończy się w lutym 2021 roku. Otrzymał on dofinansowanie ze środków transgranicznych w wysokości 1,8 mln euro, a całość kosztów oszacowano na 2,5 mln euro.
Przypomnijmy, że obecnie przy szpitalu trwa budowa Bialskiej Onkologii. Na ponad 6 tys. mkw. powierzchni znajdą się dwie kondygnacje dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych, a na parterze powstanie pracownia endoskopowa.