Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 czerwca 2015 r.
10:49

Hipoterapia na Wiosennym Trakcie. Szlak dla niepełnosprawnych otwarty

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
16 czerwca 2015 16:00
W sobotę przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską otwarto szlak konny dla niepełnosprawnych- pierwszy taki w Polsce wschodniej/ fot.E.Burda
W sobotę przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską otwarto szlak konny dla niepełnosprawnych- pierwszy taki w Polsce wschodniej/ fot.E.Burda

Siedmiokilometrowy „Wiosenny Trakt” to pierwszy w Polsce wschodniej szlak konny dla niepełnosprawnych. Powstał przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szlak posłuży m.in. do hipoterapii. – Zapewniamy konie, które są spokojne i nadają się do terapii oraz instruktorów – mówi Marta Dryżałowska, prezes działającego tu Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki Konnej, Tradycji Jeździeckich i Hipoterapii.

Ścieżka prowadzi ze stajni do pobliskiego lasu. – Specjalnie z myślą o niepełnosprawnych powstały dwie rampy, które ułatwiają zejście z konia oraz podjazd osobom poruszającym się na wózku. Do tego w lesie jest tzw. Zielone Oko. To miejsce m.in. na grilla, a także ogrodzenie dla koni, która mogą tam odpocząć – precyzuje Dryżałowska.

Osobie niepełnosprawnej zawsze musi towarzyszyć instruktor. – Czasami nawet dwóch. Bo jeden pomocnik prowadzi konia, a druga osoba zabezpiecza – dodaje prezeska stowarzyszenia. W sobotę kilkadziesiąt osób m.in. ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu (gm. Piszczac) testowało szlak. – Lubię jazdę konno, zwłaszcza kłusem i po lesie. Można się dotlenić – mówi Michał, podopieczny ośrodka w Zalutyniu.

Większość wychowanków, tak jak Michał, umie jeździć konno, bo placówka ma swoje trzy konie. – Dzieci, na co dzień mają hipoterapię, która daje duże efekty, zwłaszcza u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. A tych u nas nie brakuje. A poza tym hipoterapia daje szerokie możliwości, to nie tylko jazda konna, to również rehabilitacja, i samo obcowanie z koniem procentuje  – tłumaczy Urszula Niedźwiedź, prezes działającego przy ośrodku w Zalutyniu stowarzyszenia Żyć Godnie. – We współpracy ze stajnią Wiosenny Wiatr chcemy wytyczyć podobny szlak w pobliżu naszej placówki na terenie naszej gminy – dodaje Niedźwiedź. – Konie są przyjacielskie. W szkole pomagam przy siodłaniu, czyszczeniu koni – chwali się jeszcze Michał.

Otwarcie szlaku w Woskrzenicach Małych pod Białą Podlaską było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga, której fundatorem jest Citi Handlowy. – Sponsorowaliśmy dwie rampy z podjazdem, ogrodzenie dla koni w lesie. Do tego jeszcze oznakowanie szlaku oraz tablica informacyjna. Wcześniej uprzątnęliśmy też ten teren – podkreśla Łukasz Olesiejuk z ramienia Fundacji Kronenberga.

Skąd pomysł, by wesprzeć taki projekt? – Jeżdżę tu czasami konno. Wiem, że właściciele stajni angażują się w pomoc niepełnosprawnym. Wspólnie uznaliśmy, że to będzie wartościowe przedsięwzięcie – przekonuje Olesiejuk. W Polsce istnieje m.in. Łódzki Szlak Konny, który jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.  – Szlak dla niepełnosprawnych będzie naszą stałą ofertą  – zapewnia Marta Dryżałowska. Poza tym, wokół Wiosennego Wiatru funkcjonują też inne oznakowane szlaki konne. Właściciele stajni już planują otwarcie drugiego takiego traktu.

Pozostałe informacje

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium