Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 lipca 2016 r.
7:38

Jak się żyje za murem ośrodka dla cudzoziemców?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
We wtorek w bialskim ośrodku odbył się Dzień Otwarty. Wtedy każdy zainteresowany może zobaczyć jak żyją tu cudzoziemcy (fot. Ewelina Burda)
We wtorek w bialskim ośrodku odbył się Dzień Otwarty. Wtedy każdy zainteresowany może zobaczyć jak żyją tu cudzoziemcy (fot. Ewelina Burda)

Ośrodek dla cudzoziemców powstał w 2009 roku, ale na co dzień osoby postronne nie mają tu wstępu. Wszystko zmienia się w Dzień Otwarty, gdy każdy może zobaczyć jak żyją uchodźcy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie przebywa tu 136 obcokrajowców, głównie z Czeczeni, Ukrainy i Tadżykistanu. Bialski ośrodek to jeden z dwóch w kraju o charakterze recepcyjnym. Co to oznacza?

– To pierwszy ośrodek, do którego trafiają osoby składające na granicy wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej – tłumaczy Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

90 proc. wszystkich cudzoziemców ubiegających się o ochronę w Polsce wjeżdża przez przejście graniczne w Terespolu.

– Z tego powodu w 2009 roku utworzono Wydział Zamiejscowy Departamentu Postępowań Uchodźczych w Białej Podlaskiej. Jego kluczowym zadaniem jest przeprowadzanie tak szybko, jak to możliwe wstępnych rozmów i formalności z cudzoziemcami – dodaje rzecznik.
Zanim cudzoziemcy trafią do ośrodka pobytowego w ośrodku recepcyjnym spędzają od kilku dni do kilku miesięcy. Mają tu zapewnioną opiekę medyczną, zakwaterowanie, wyżywienie oraz zajęcia edukacyjne. Od lutego działa tu także punkt przedszkolny który prowadzi lubelskie Centrum Wolontariatu.

– Przedszkolanka jest codziennie min. 5 godzin. To dla dzieci cudzoziemskich pierwszy kontakt z językiem, którego się uczą w formie zabawy. A wieczorami prowadzimy zajęcia dla dorosłych – mówi Natalia Ciołek z Centrum Wolontariatu. – Pani przedszkolanka zna język polski i rosyjski. Potrafi łatwo komunikować się z cudzoziemcami – opowiada.

Warsztaty w ośrodku prowadzi też bialska spółdzielnia socjalna Bialskie Cuda.

– Pierwsze zajęcia zorganizowałyśmy z okazji Dnia Matki. Dzieci malowały na tkaninie. Odzew był tak wspaniały, takie porozumienie się narodziło, że postanowiłyśmy zaangażować się mocniej – opowiada Joanna Olęcka, prezes spółdzielni.

Kolejne warsztaty odbyły się we wtorek przy okazji Dnia Otwartego.

– Malujemy farbami, przyszywamy guziki, w przyszłości planujemy szycie maskotek. Chcemy aby warsztaty były cykliczne, aby były formą złagodzenia stresu – tłumaczy Olęcka. – To bardzo trudny moment w życiu małych cudzoziemców. Są w obcym kraju, daleko od domu, często nie rozumieją dlaczego dorośli się przemieszczają. A podczas zajęć mogą przez chwilę czymś się cieszyć, poczuć się szczęśliwsze.

Do prowadzenia zajęć w ośrodku Bialskie Cuda potrzebują materiałów: przyborów szkolnych, bloków, tkanin. Rzeczy można dostarczać do siedziby spółdzielni.

Przy ośrodku w Białej Podlaskiej powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie filtrów epidemiologicznych. Obiekt ambulatoryjny ma usprawnić wykrywanie chorób zakaźnych u cudzoziemców przekraczających wschodnią granicę i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ich w głąb kraju. Jak informuje Grzegorz Randzio, kierownik ośrodka, filtr zostanie uruchomiony niebawem.

Cudzoziemcy w liczbach

W 2015 roku o ochronę międzynarodową w Polsce (status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą) ubiegało się ponad 12 tys. osób, najwięcej z Czeczeni (prawie 8 tys. osób). Drugą najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy – ponad 2,3 tys. osób. Status uchodźcy przyznano 348 cudzoziemcom, w tym m.in. 203 Syryjczykom, 24 Irakijczykom czy 21 obywatelom Federacji Rosyjskiej. 8,7 tys. spraw dotyczących udzielenia ochrony międzynarodowej zostało umorzonych ze względu na opuszczenie Polski przez cudzoziemców.

Pozostałe informacje

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium