![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Osoby niepełnosprawne mają swojego przedstawiciela w Urzędzie Miasta. Prezydent powołał na to stanowisko Pawła Iwaniuka, który jest dobrze znany mieszkańcom, bo od wielu lat udziela się społecznie.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Niepełnosprawni oraz ich rodziny mogą bezpośrednio zgłaszać się do przedstawiciela ze swoimi problemami lub pytaniami. - Pan Paweł już udzielił 6 porad i podjął 1 interwencję - podkreśla prezydent Michał Litwiniuk (PO). Pełnomocnik sam porusza się na wózku. Od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Ale to nie przeszkadza mu być aktywnym na wielu polach. W 2018 roku kandydował do Rady Miasta z ramienia Białej Samorządowej. Skończył studia na miejscowej uczelni, przez 13 lat był związany z mediami. Zorganizował też trzy edycje Bialskich Dni Fantastyki. Teraz, przed nim nowa rola.
- Cieszę sie że pan Paweł zechciał przyjąć moją propozycję - zaznacza prezydent. - Idea powołania pełnomocnika, który będzie dostępny dla mieszkańców, wynika z tego, że nawet przy najlepszych chęciach urzędników, osobie która nie jest dotknięta niepełnosprawnością, trudno jest zrozumieć skalę i rzeczywiste znaczenie różnych potrzeb- uważa Litwiniuk. W Białej Podlaskiej po raz pierwszy powołano takiego pełnomocnika.
Iwaniuk dyżuruje w magistracie w czwartki i piątki w godz. 12-17, w sali 22 na parterze. - Chciałabym aby społeczność osób niepełnosprawnych była aktywna poprzez współpracę i wymianę doświadczeń, bo tego nam brakuje, integracji naszej społeczności - zauważa nowy pracownik magistratu. Do tej pory, udało mu się wdrożyć w mieście program asystencki dla niepełnosprawnych, dzięki któremu za pośrednictwem MOPS asystenci pomagają takim osobom w aktywności społecznej. - Obecnie poszukujemy środków na zorganizowanie transportu dla osób niepełnosprawnych w mieście - zaznacza pełnomocnik. W grę wchodzi zakup specjalnego pojazdu do przewozu takich osób.
Zdaniem Iwaniuka, problem barier architektonicznych w mieście nie jest aż tak poważny. - To ulega poprawie. Jakość chodników się poprawia, przynajmniej tam, gdzie ja się poruszam. Ale są miejsca które wymagają naszej uwagi i stworzymy listę takich miejsc, gdzie ta likwidacja barier jest jeszcze konieczna i się tym zajmiemy - zapowiada. - Zechcemy także wprowadzić pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych. Chodzi o grupy wsparcia- precyzuje Iwaniuk. Szacuje się, 13 proc. populacji dotknięta jest różnymi niepełnosprawnościami.
W samym bialskim magistracie na etacie pracuje 4 niepełnosprawnych. Z Pawłem Iwaniukiem można kontaktować się telefonicznie: 721 939 000 lub e-mailowo: pawel.iwaniuk@bialapodlaska.pl.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)