„Strasznie trudne”, „trzeba mieć siłę”. Tak o poruszaniu się na wózku inwalidzkim mówią uczniowie bialskiego liceum.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W czwartek i piątek licealiści mogą spróbować jazdy na takim wózku po szkolnych korytarzach czy po salach lekcyjnych. Wszystko dzięki projektowi „Otwarte drzwi?”, który w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” realizuje tu grupa młodych ludzi. – Chcemy zwrócić uwagę naszych rówieśników na codzienne problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne ruchowo – mówią Maciej Dedes oraz Karol Szutko z II LO im. E. Plater.
– Moja siostra jest niepełnosprawna, porusza się na wózku. Dlatego miałem z tym styczność i wiem że to wymaga siły i koordynacji ruchowej – przyznaje Karol, który jest pomysłodawcą projektu. Oprócz Karola i Macieja, „Otwarte drzwi?” współtworzą jeszcze Cezary Marciniuk oraz Kamil Zarzycki. Do swojego społecznego eksperymentu licealiści wypożyczyli z Caritasu pięć wózków inwalidzkich.
– Pierwszy raz poruszałam się na wózku. To jest strasznie trudne. Ale doświadczenie ciekawe, bo można docenić, że chodzi się o własnych nogach. Dzięki temu rodzi się też większa empatia aby pomagać osobom niepełnosprawnym – mówi licealistka Gabrysia. – Tragedii nie było, ale szczególnie trudno się skręca na wózku- przyznaje z kolei jej kolega Piotr Szymula. – Nie wyobrażam sobie pokonywania dłuższych dystansów na wózku. Trzeba mieć siłę – zauważa uczeń „platerki”. – Przy naszej szkole są podjazdy i windy dla niepełnosprawnych. Podobnie na moim osiedlu. Ale nie wszędzie tak jest – dodaje Piotr.
Autorzy projektu swój eksperyment nagrywają. Materiał umieszczą później na swoim facebookowym fanpejdżu. – Przeprowadzimy też ankiety wśród osób które próbowały poruszać się na wózku. Chcemy dowiedzieć czy coś się zmieniło w ich myśleniu o niepełnosprawnych – tłumaczy Karol Szutko. Poza tym, autorzy projektu 4 marca organizują w szkole spotkanie z osobami niepełnosprawnymi, które będzie otwarte dla wszystkich chętnych. – Niepełnosprawni opowiedzą o swoich doświadczeniach. Uczniowie naszej szkoły będą mogli z nimi porozmawiać – zapowiadają licealiści.