„Stroje ludowe” Marka Leszczyńskiego w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki w Pekinie. Obrazy malarza z Radzynia Podlaskiego” znajdą się tam na wystawie „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”.
Otwarcie wystawy w najbliższy piątek. W sumie na 900 mkw. powierzchni Chińczycy zobaczą galerię strojów ludowych z Polski, kolekcję makiet tańców, instrumenty muzyczne, a także współczesne realizacje polskich artystów inspirowane sztuką ludową. Selekcji dokonało Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Leszczyński to jedyny artysta z województwa lubelskiego, który pokaże w Pekinie swoje prace.
– To 24 portrety kobiece w strojach ludowych, które stworzyłem od 2012 do 2014 roku – mówi radzyński malarz. – Cykl nie powstał z chęci dokumentacji polskiego folkloru, ale raczej w powodów czysto malarskich – przyznaje autor.
„Całe to bogactwo i przepych są jedynie pretekstem do rozwiązywania w procesie kreacji szeregu problemów formalnych z zakresu kompozycji, koloru, waloru, rytmu, harmonii i kontrastu” – czytamy w opisie „Strojów ludowych” na stronie internetowej Marka Leszczyńskiego.
Chińskie Narodowe Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie jest jednym z najważniejszych w Państwie Środka. Wystawę „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie” będzie tam można oglądać od 10 lipca do połowy września.
– Pierwszy raz te obrazy pokazałem w Woli Osowińskiej w 2013 roku podczas konferencji naukowej. Wtedy UMCS przygotował wydawnictwo. W ten sposób odnalazło mnie Muzeum Etnograficzne w Warszawie – precyzuje Leszczyński. Malarz przyznaje, że już ma odzew z innych ośrodków artystycznych, które chcą pokazać jego prace. Obrazy można zobaczyć również na jego stronie internetowej www.marekleszczynski.pl.