Nad Bugiem powstają już pierwsze landarty. Efekty pracy kilkudziesięciu artystów z całego świata zobaczymy 11 lipca.
Tematem przewodnim piątej edycji Landart Festiwalu jest rzeka Bug. – To jedna z ostatnich nieuregulowanych rzek w Europie. Rzeka graniczna. Rzeka, która łączy czy dzieli? Znaczeń i metafor jest sporo – mówi Jarosław Koziara, lubelski artysta, pomysłodawca i jeden z organizatorów festiwalu. W oparciu o tę symbolikę kilkudziesięciu artystów z całego świata przez 10 dni tworzy na terenie starorzecza Bugu instalacje artystyczne.
W środę twórcy festiwalu i artyści opowiedzieli o tym dziennikarzom na konferencji prasowej w Białej Podlaskiej. Swoje projekty będą tu tworzyć m.in.: architekt Duilio Forte z Włoch, artystka landartowa Elaine Clocherty z Australii, Roy Staab ze Stanów Zjednoczonych, Rumen Dimitrov z Bułgarii czy grafik Uladzimir Hramovich z Białorusi.
– Te instalacje i rzeźby zostają później w naturalnym krajobrazie. Prace w Roztoczańskim Parku Narodowym, gdzie odbywała się ubiegłoroczna edycja festiwalu, nadal istnieją – podkreśla pomysłodawca wydarzenia. Artyści, którzy biorą udział w projekcie, to nie tylko rzeźbiarze, ale również fotograficy, filmowcy, architekci czy muzycy.
– Ja akurat jestem rzeźbiarzem działającym w naturze. Pierwszy raz zetknąłem się z tym na sympozjum w Korei – przyznaje Paweł Chlebek spod Rzeszowa. Co stworzy nad Bugiem? – „Żniwo” czyli pracę z pni drzew. Trochę będzie przypominać łan ściętego zboża- mówi tajemniczo artysta. – Nad Bugiem w tym miejscu jestem pierwszy raz, ale bywałem koło Chełma. Rzekę, więc znam – zapewnia Chlebek.
Spacer wernisażowy odbędzie się 11 lipca. Siedmiokilometrowa trasa rozpocznie się o godz. 15:00 we wsi Bubel Stary. Później, o godz. 21:00 zaplanowano koncert niedawno reaktywowanej grupy Księżyc. Jeszcze przed wernisażem, twórcy szykują atrakcję nad Bugiem. – 6 lipca zapraszamy na Noc Kupały. To będą takie śpiewy przez rzekę, na skarpie koło dworu w Borsukach. Pomysłodawcą jest jeden z uczestników festiwalu Andriej Maruszeczko – precyzuje Koziara. Artystów można na bieżąco podglądać w interencie, m.in. na facebooku (Fundacja Latająca ryba) oraz na stronie internetowej www.landart.lubelskie.pl.
Na wernisaż będzie można dojechać autokarem z Białej Podlaskiej. – Przygotowaliśmy autokary MZK, które zawiozą chętnych, a później przywiozą do Białej– zapewnia prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. – Może kolejna edycja festiwalu odbędzie się w Białej Podlaskiej, też mamy rzekę- żartował na konferencji prasowej prezydent. Wyjazd o godz. 14:00 spod cmentarza parafialnego na ul Janowskiej. Wcześniej trzeba zarezerwować miejsce i wykupić bilet (10 zł) w Bialskim Centrum Kultury.
Głównymi Organizatorami Landart Festiwalu są Fundacja Latająca Ryba oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wydarzenie otrzymało też wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.