Sukces organizatorów. Blisko pół tysiąca osób przyjechało na konferencję, na której specjaliści z Polski, Francji i Białorusi rozmawiali o wspieraniu osób z autyzmem na przestrzeni ich życia.
- Większość osób z autyzmem potrzebuje wsparcia przez całe życie. Tymczasem, w naszym kraju, takie osoby po skończeniu szkoły, są z reguły pozostawione na pastwę losy. Stąd pomysł na budowę takiego centrum - tłumaczy Anna Chwałek prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Bialski ośrodek współpracuje z podobnymi centrami na Białorusi i we Francji, które chcą się wzorować na Wspólnym Świecie. - W Polsce największym wyzwaniem jest wspieranie dorosłych autystyków - potwierdza profesor Ewa Pisula z Uniwersytetu Warszawskiego, jedna z największych autorytetów zajmujących się autyzmem w naszym kraju.
- Mamy tylko pojedyncze placówki, gdzie te osoby mogą znaleźć wsparcie. Dlatego kibicuję planom bialskiego ośrodka. Róże rozwiązania ze świata pokazują, że takie osoby mogą pracować - przekonuje prof. Pisula, jedna z prelegentów konferencji. Na przykład, we Francji czy w Belgii, takie osoby pracują w zakładach cukierniczych lub przy uprawie warzyw. Z tym problemem, Polska musi się zmierzyć, bo jak twierdzi założyciel fundacji Synapsis Michał Wroniszewski, liczba osób z autyzmem z roku na rok jest coraz większa. - Na pewno lepsze są metody diagnozowania, ale czynniki środowiskowe też nasilają ten problem - dodaje psychiatra.
Co powinno zaniepokoić rodziców? - Pierwsze objawy to m.in. problemy z nawiązaniem kontaktu wzrokowego z dzieckiem, brak reakcji na bodźce słuchowe - wymienia założyciel Synapsis. Przy okazji, propaguje nowe narzędzia do diagnozy. - To tzw. "checklisty”, czyli przesiewowe kwestionariusze wczesnych symptomów autyzmu. Niedługo będą one ogólnodostępne w internecie. Najnowsza wersja takiego kwestionariusza to tzw. M-Chat-R- precyzuje psychiatra, sam zresztą ma syna z autyzmem. Podobnie, jak prezes Wspólnego Świata, Anna Chwałek.
Ale obecnie trwają rozmowy na poziomie ministerialnym - zaznacza Wroniszewski. Na takie rozwiązania czeka też bialskie stowarzyszenie. Wstępnie oszacowano, że Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem to inwestycja za 20 mln zł. Oprócz środków unijnych, Wspólny Świat liczy też na inne źródła finansowania. Pomóc mają w tym, m.in. akcje promocyjne. Do jednej z nich udało się już namówić aktora Artura Dziurmana.