Biała Podlaska

17 stycznia 2017 r.
16:45

Mieszkaniec: W Białej Podlaskiej też nie dało się oddychać. Potrzebna stacja pomiarowa?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Andrzej Halicki skarży się, że mieszkańcy Białej Podlaskiej są niedoinformowani o jakości powietrza w mieście. Jego zdaniem, problem rozwiąże zainstalowanie automatycznej stacji pomiarowej w centrum miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Automatyczne stacje pomiarów pyłów PM 2,5 i PM 10 są jedynie w Lublinie i Zamościu. A to te pyły odpowiadają za smog. W innych miastach województwa, w tym w Białej Podlaskiej funkcjonują jedynie stacje pomiarów manualne – mówi Andrzej Halicki, mieszkaniec Białej.

– Stacja manualna dokonuje pomiaru w sposób ręczny co kilka dni i po takim czasie, a nawet dopiero po kilkunastu dniach wyniki są podawane do publicznej wiadomości. Oznacza to, że w przypadku gdyby nawet poziom pyłów przekroczył w danym dniu normę o 2 tys. procent  to i tak mieszkańcy o tym się nie dowiedzą i nie otrzymają szansy zmiany swego trybu w tym dniu. Z kolei stacja automatyczna pozwala na bieżące informowanie mieszkańców o poziomie szkodliwych, rakotwórczych pyłów – zwraca uwagę Halicki, który w tej sprawie wystosował kilka petycji, m.in. do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz władz Białej Podlaskiej.

– To, że mieszkańcy nie mają pełnej informacji o stanie powietrza to naruszenie konstytucyjnego prawa. Bo stacja pomiarowa przy ul. Orzechowej wskazuje pomiary tlenków azotu czy węgla, a często te parametry mogą być w normie, a stężenie pyłów odpowiedzialnych za smog może w tym czasie przekraczać dopuszczalny poziom – tłumaczy autor petycji, przekonując, że kilka dni temu gdy w wielu polskich miastach ogłoszono alarm smogowy, w Białej Podlaskiej "też nie dało się oddychać". – Wyszedłem na dwór, chciałem pobiegać, ale się nie dało. Zainteresowałem się wtedy jaki jest poziom pyłów PM 2,5 i PM 10 w mieście i okazuje się, że nie da się tego do końca ustalić – podkreśla Halicki.

Jednak urząd miasta uspokaja: – Sytuacja związana ze smogiem w naszym mieście nie jest dramatyczna. Jest dużo lepsza niż w większości miast w Polsce. Rozważamy każdą dobrą propozycję wystosowaną przez mieszkańców – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej. 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie odpowiada, że kolejna stacja nie rozwiąże problemu. – To oczywiście dobra idea, my jako WIOŚ chcielibyśmy mieć każdą kolejną stację, ale tu trzeba zachować rozsądek. Na stację trzeba wyłożyć ok. 1 mln zł. A później dochodzą koszty obsługi – tłumaczy Arkadiusz Iwaniuk, zastępca lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. – Sfinansować nową stację może albo samorząd albo budżet centralny. Ale my musimy oszczędzać ile się da. Poza tym prowadzimy monitoring stanu powietrza według planu zatwierdzanego centralnie. Nie można w dowolnym momencie stację odjąć lub dodać – zaznacza Iwaniuk.

Automatyczne stacje pomiarów znajdują się w Lublinie i Zamościu, w innych miastach są z reguły tzw. stacje manualne wykorzystujące metodę tzw. sączków. – To podstawowa metoda wagowa, uznawana przez Unię Europejską. Powietrze przesącza się przez sączek. On się co dobę obraca. A po ok. 2 tygodniach wiadomo ile było pyłów. To wiarygodna metoda – zapewnia zastępca inspektora.

Poza tym, pomiędzy danymi miejscowościami na Lubelszczyźnie nie ma drastycznych różnic jeżeli chodzi o stan powietrza. – Te stacje automatyczne które mamy są wystarczające. Bo jesteśmy w jednym klimacie, mamy podobny sposób gospodarki oparty na ogrzewaniu węglem i drewnem w każdym mieście. Powietrze mamy jedno wspólne – zauważa Iwaniuk.

Jego zdaniem, zamiast na kolejną stację, środki należy inwestować np. w rozszerzanie miejskiej sieci ciepłowniczej czy rozwijanie sieci gazowej. Biała Podlaska już działa w tym zakresie.

– Od wielu lat bialski PEC modernizuje swoją kotłownię, która należy do najnowocześniejszych na ścianie wschodniej. Od wielu  też lat konsekwentnie podłączamy firmy, instytucje oraz co ważne  domy prywatne, do miejskiej sieci ciepłowniczej. Aktualnie jest to ponad 100 gospodarstw domowych – podkreśla rzecznik prezydenta.

– Na Lubelszczyźnie jak dotąd nie mieliśmy przekroczenia poziomów informowania o zanieczyszczeniu powietrza. Największa średnia dobowa to jak dotąd 137 mikrogramów  pyłu na metr sześcienny – podaje zastępca lubelskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. 

Najgorsza sytuacja była w Rybniku gdzie norma stężenia pyłu PM 10 została przekroczona nawet o 2 tys. procent.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium