

Rozporządzenie MSWiA ograniczające prawo do składania wniosków uchodźczych objęło całą granicę z Białorusią. Oznacza to, że nie można ich złożyć również na przejściu granicznym w Terespolu.

Według danych oddziałów nadbużańskiego i podlaskiego Straży Granicznej tylko w tym roku na granicy z Białorusią migranci złożyli 290 wniosków o ochronę międzynarodową dotyczące 369 osób. Na lubelskim odcinku były to 203 wnioski obejmujące 275 osób.
– Praktycznie wszystkie zostały złożone na drogowym przejściu granicznym w Terespolu, a jeden na tzw. zielonej granicy w Janowie Podlaskim – przekazuje rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG kpt. Dariusz Sienicki. To przejście jest jedynym otwartym obecnie osobowym przejściem granicznym między Polską i Białorusią.
Rzecznik potwierdził, że zgodnie z nowym rozporządzeniem zawieszenie prawa do składania wniosków uchodźczych obejmuje również przejścia graniczne. – Ustawodawca mówi o całej długości granicy polsko-białoruskiej, nie wyszczególniając, czy jest to tzw. zielona granica, czy przejście graniczne – wyjaśnił kpt. Sienicki.
Rozporządzenie MSWiA obowiązuje od czwartku. Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywać przez 60 dni. Straż Graniczna mimo ograniczeń będzie przyjmować wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Ograniczenie nie będzie dotyczyło także osób, które w ocenie Straży Granicznej są zagrożone „rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy” w państwie, z którego przybyły bezpośrednio do Polski.
W zeszłym roku oddziały nadbużański i podlaski Straży Granicznej, które ochraniają granicę z Białorusią, przyjęły blisko 3 tys. wniosków uchodźczych obejmujących prawie 3,5 tys. osób.
