W gminie Sławatycze powstał magazyn, w którym zgromadzono sprzęt niezbędny do walki z powodzią.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Na potrzeby magazynu zaadaptowano starą szkołę w Krzywowólce, kilka kilometrów od głównego koryta rzeki.
– Miejsce, w którym wybudowano magazyn nie zostało wybrane przypadkowo. Rzeka Bug, stanowiąca główne zagrożenie powodziowe w powiecie bialskim, jest rzeką nieuregulowaną, płynącą po stronie polskiej dzikim korytem – mówi Aneta Lis, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie, który koordynował inwestycję.
– W okresach powodzi i wiosennych roztopów Bug występuje z brzegów, tworząc duże rozlewiska na przybrzeżnych polach uprawnych, łąkach i nieużytkach. Głównym celem budowy tego magazynu było zwiększenie bezpieczeństwa w gminach Sławatycze, Kodeń oraz Terespol – dodaje Lis.
Ze sprzętu i materiałów zgromadzonych w magazynie będą też mogły korzystać inne nadbużańskie gminy. – Obiekt ten docelowo będzie służyć jako Centrum Powodziowe Bugu Granicznego, m.in. z zapleczem logistycznym i szkoleniowym – tłumaczy pani rzecznik.
Inwestycja jest bardzo potrzebna, bo kiedy kilka lat temu pod wodą znalazło się kilkaset gospodarstw, sprzęt trzeba było transportować z magazynów oddalonych nawet o 100 kilometrów.
– Teraz mamy już podstawowy sprzęt, m.in. nowoczesną workownicę do piasku, łódź motorową, całe zaplecze techniczne – potwierdza Grzegorz Kiec, wójt gminy Sławatycze.
Co jeszcze znalazło się w magazynie? Pompy wodne, agregaty prądotwórcze, wodery, gumowce, płaszcze, kamizelki przeciwpowodziowe, sprzęt okopowy, worki i łodzie wiosłowe.
Magazyn powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Lubelskiego i przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Ksztował ponad 900 tys. zł. Podobne magazyny powstaną jeszcze w Janowie Podlaskim i Terespolu.