Dwanaście nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów ma trafić do bialskiej komunikacji w pierwszym kwartale 2011 roku. Wiosną zaś ruszy przebudowa części ul. Terebelskiej, na której powstaną dwa ronda.
Cały projekt będzie kosztować niemal 25 mln zł. Został wysoko oceniony przez ekspertów, którzy uznali go za jeden z najlepszych w wojewódzkim konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Jestem dumny z projektu. Zahacza prawie o XXII wiek – podkreślił Andrzej Czapski, bialski prezydent, podczas wtorkowej konferencji prasowej. Dodał, że właśnie uprawomocnia się pozwolenie na rozbudowę liczącego 567 m odcinka ul. Terebelskiej od drogi krajowej nr 2 do skrzyżowania z ulicą Królowej Jadwigi i Okopową. Zbudowane zostaną tam chodniki, zatoki autobusowe, dwa ronda (u wlotu ulic Okopowej i Królowej Jadwigi oraz u wlotu ul. Anny Jagiellonki). Po ogłoszeniu przetargu, na wiosnę rozpoczną się roboty.
Projekt przewiduje także rozbudowę myjni autobusowej przy ul. Brzegowej oraz budowę pętli autobusowej przy skrzyżowaniu ul. Sielczyk i al. Solidarności, i ośmiu zatok autobusowych przy ulicach: Orzechowej, Kopernika, Piłsudskiego i Sidorskiej. Ponadto, wymienione zostaną 24 wiaty i 52 słupki przystankowe. Przebudowane zostaną też urządzenia sygnalizacji świetlnej i akustycznej w mieście, aby powstał system wzbudzania światła zielonego przez jadące autobusy, co pozwoli na szybszy i płynny przejazd przez miasto.
Podczas wtorkowego spotkania w bialskim magistracie Tadeusz Garncarz, dyrektor firmy "Taran” z Mielca, przedstawił system informacji pasażerskiej i biletu elektronicznego, te bowiem rozwiązania mają być też wprowadzone wraz z monitoringiem bezpieczeństwa pojazdów w Białej Podlaskiej w ramach wspomnianego projektu unijnego. Pasażer będzie mógł w telefonie komórkowym i na tablicach elektronicznych przystanków uzyskać informację, czy autobus jest opóźniony i o ile minut.
– Bilet elektroniczny wprowadzimy dopiero w 2012 r. – zauważa Tadeusz Ułanowicz, dyrektor bialskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej.
Pasażerowie są zadowoleni z zapowiadanej rychłej modernizacji bialskiej komunikacji miejskiej.
– Bialskie autobusy miejskie już dobrze kursują. Korzystam z miesięcznego biletu – mówi licealistka Aleksandra Dobrasiewicz.
Studentka Agata Lewandowska też nie ma krytycznych uwag do komunikacji miejskiej.
– Rozkład jazdy można już znaleźć w Internecie lub ściągnąć go sobie na telefon komórkowy – podkreśla. Przyznaje jednak, że przydałoby się więcej kursów w weekendowe wieczory, kiedy młodzież jeździ na imprezy.