Gmina Biała Podlaska przymierza się do odnawialnych źródeł energii. Chodzi o panele fotowoltaiczne, które będą montowane na dachach domów mieszkańców gminy.
Na razie władze gminy badają zainteresowanie. – Do 25 lutego zbieramy ankiety od mieszkańców. Chcemy ocenić skalę potrzeb. To nam pomoże opracować projekt do konkursu – tłumaczy Adam Olesiejuk, zastępca wójta.
Bo gmina wystartuje z projektem w konkursie na dofinansowanie w ramach RPO woj. lubelskiego. – Liczymy na dofinansowanie na poziomie ok. 80 proc. do instalacji. Reszta to wkład własny mieszkańca – dodaje Olesiejuk.
Już teraz widać, ze zainteresowanie jest spore. – To pierwsze przedsięwzięcie w ramach OZE. Już wpłynęło ponad 600 wniosków – precyzuje. A ankiety mieszkańcy mogą składać od niespełna tygodnia. Tylko pierwszego dnia przyjmowania wniosków, wpłynęło ich ponad 300.
W gminie Biała Podlaska jest ponad 3500 domów. Mieszkańcy w ankiecie deklarują jakim urządzeniem są zainteresowani. – W obu przypadkach to energia solarna, ale z inną funkcją –do podgrzewania wody albo do produkcji energii elektrycznej – dodaje zastępca wójta.
Wkład własny mieszkańca to wydatek od 2 do blisko 5 tys. zł w zależności od urządzenia solarnego. Gmina szacuje, że dla mieszkańca taka instalacja oznacza oszczędności na poziomie 1,8 tys. zł w skali roku. Gmina złoży projekt w ramach RPO na przełomie marca i kwietnia. Będzie on wdrożony pod warunkiem uzyskania dofinansowania. „W związku z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz brakiem dostępu do internetu części mieszkańców informuję, iż w przypadku złożenia większej liczby deklaracji niż możliwa do realizacji, o miejscu na liście biorących udział w projekcie będzie decydowało losowanie” – czytamy na stronie urzędu gminy.
Dzięki unijnym dotacjom w ramach RPO w gminach województwa lubelskiego do tej pory powstało ponad 34 tys. instalacji kolektorów słonecznych. W budżecie RPO woj. lubelskiego na lata 2014-2020 do dyspozycji jest ponad 304 mln euro na projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii.