Już za tydzień zacznie się wyścig po odnawialną energię. Będzie to druga edycja programu, który kładzie nacisk na instalację paneli fotowoltaicznych. Będą produkowały energię elektryczną ze słońca.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Od 25 stycznia w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta będą dostępne ankiety dla osób zamierzających wziąć udział w kolejnym projekcie dotyczącym instalacji kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.
Złożenie wypełnionej ankiety jest warunkiem konieczne, aby zapisać się na listę osób chętnych do udziału w tym projekcie.
– Nie możemy jeszcze podać konkretnej liczby uczestników. Będzie to zależeć od poziomu uzysku efektywności energetycznej wymaganej przez wytyczne zawarte w Regionalnym Programie Operacyjnym. Chcemy jednak, aby liczba zestawów paneli fotowoltaicznych była zdecydowanie większa od liczby kolektorów słonecznych. W ubiegłym roku zakończyliśmy realizację podobnego projektu, w ramach którego na 507 domach udało się już zamontować kolektory słoneczne do podgrzewania wody – mówi Gabriela Teresińska-Pruchniak, zastępca burmistrza miasta Opole Lubelskie.
Nabór chętnych przeprowadzony będzie przez dwa dni – 1 i 8 lutego, w godzinach od 11 do 17.
– Każdy z mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie musi przyjść z wypełnioną ankietą techniczną, która będzie dostępna od 25 stycznia. Ankiety będziemy rejestrować w sali konferencyjnej UM. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń – dodaje Krzysztof Ryczek z opolskiego magistratu.
Zainteresowanie nowym programem jest ogromne. – Mam nadzieję, że wszyscy chętni zostaną zakwalifikowani do projektu. Po naborze chętnych pozostanie nam przygotować jak najlepszy wniosek aplikacyjny – dodaje Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Przypomnijmy, że całkowity koszt poprzedniego projektu montażu paneli słonecznych wyniósł 5,83 mln złotych, a dofinansowanie UE osiągnęło poziom 4,565 mln złotych. W przypadku poprzedniego projektu udział finansowy mieszkańca wynosił od 14 do 15 proc. wartości instalacji paneli solarnych.