US Trade and Development Agency odmówiła wsparcia finansowego bialskiej inwestycji Vahapa Toya – poinformował wczoraj Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej.
Czy to ostateczny koniec marzeń o polskim Las Vegas? Ryszard Grabas, wiceprezes Epit & Korporacja Rozwoju Wschód–Zachód, twierdzi, że kilka amerykańskich agencji mających zorganizować środki na inwestycję, nadal pracuje nad bialskim projektem, a niedługo jest nawet przewidywana wizyta jednej z nich w Polsce.
Czapski poinformował też wczoraj, że jest oburzony decyzją wojewody mazowieckiego odmawiającą zezwolenia na pobyt w Polsce Vahapa Toya, prezesa turecko-polskiej spółki Epit & KRWZ. Jest też przeciwny powoływaniu się wojewody mazowieckiego Leszka Mizielińskiego w uzasadnieniu wspomnianej decyzji na zobowiązania Epit & KRWZ wobec bialskiego samorządu. – Protestuję przeciwko użyciu w uzasadnieniu mojej osoby i władz miasta. Posługiwanie się samorządem jako pretekstem w grze, traktuję jako coś kuriozalnego – mówił Andrzej Czapski.
Ryszard Grąbkowski, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego, wyjaśnił, że jego szef – korzystając przy podejmowaniu decyzji z wielu dokumentów – po prostu skorzystał także z wystąpienia A. Czapskiego do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Tymczasem Vahap Toy twierdzi, że wystąpił już do najwyższych władz Turcji o pomoc. Według niego podobne negatywne decyzje o pobycie w Polsce dotyczą też innych współpracowników Epitu.
– Nie mi nie wiadomo o innych przedsiębiorcach tureckich. Każda decyzja ma podłoże ściśle merytoryczne. Nie zgadzam się z sugestią, że blokujemy inwestycje jakiegoś kraju – mówi Ryszard Grąbkowski.
Podczas wczorajszej konferencji A. Czapski skrytykował też ostro wiceprezesa Epit & KRWZ Ryszarda Grabasa twierdząc, że „jego rola mogła być negatywna” w procesie decyzyjnym dotyczącym V. Toya.
R. Grabas, zdumiony tym wystąpieniem, powiedział, że w słowach prezydenta „jest ogromna nieodpowiedzialność”.
Rozmowaz Vahapem Toyem, prezesem turecko-polskiej spółki Epit
• Jak przyjął pan decyzję wojewody mazowieckiego odmawiającą zezwolenia na pobyt na czas oznaczony w Polsce?
– Przygotowałem odwołanie i wskazałem, że jest to nieporozumienie.
• Co pan zrobi, kiedy 15 kwietnia minie czas ważności administracyjnej wizy pobytowej. Czy opuści pan Polskę?
– Muszę ustalić to z prawnikami. Ale dostosuję się do polskiego prawa.
• Bialski prezydent Andrzej Czapski ujawnił, iż U.S. Trade and Development Agency odmówiła wsparcia finansowego lotniska i strefy gospodarczej...
– Nie ma się co smucić. Sprawa z TDA dotyczyła zrobienia tzw. studium wykonalności. W grę nie wchodzi duża kwota. Procedura będzie wznowiona, jak będziemy dysponować terenem i mieć pozwolenie na budowę. Jest nadzieja na ponowne rozpatrzenie sprawy.
• Kiedy spodziewacie się rozpoczęcia finansowania inwestycji?
– Po przejęciu terenów pod inwestycję i uzyskaniu pozwoleń oraz podpisaniu umów z przyszłymi operatorami. Nie ma w świecie innego systemu. Delphos Interational będzie jedynie organizatorem finansowania.
• Kiedy zostaną spłacone wasze wszystkie zobowiązania?
– Spłacanie zobowiązań zacznie się dopiero po rozpoczęciu eksploatacji wybudowanego lotniska i strefy gospodarczej.
Rozmawiał Marek Pietrzela