Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 listopada 2018 r.
15:00

II tura wyborów w Białej Podlaskiej. Stefaniuk: Idziemy w dobrym kierunku

- Największą szansą dla mieszkańców będzie podłączenie miasta do „krwioobiegu”, jakim jest autostrada A2. Wszystkie regiony Polski podkreślają zgodnie: „trasy szybkiego ruchu zmieniły nasze miasta”. Tak będzie również z Białą Podlaską - mówi ubiegający się o reelekcję Dariusz Stefaniuk

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z prezydentem Białej Podlaskiej Dariuszem Stefaniukiem (PiS), który stara się o reelekcję

• Jaka będzie pana pierwsza decyzja, gdy wygra pan wybory?

- Nie planuję pierwszej decyzji, bo tak naprawdę ciągle działamy według planu, który trwa już cztery lata. Realizujemy założenia inwestycyjne i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców. Przez ten czas zrobiliśmy bardzo dużo. Przede wszystkim zabezpieczyliśmy miejski budżet przed brakiem płynności finansowej i radykalnie zwiększyliśmy fundusze na inwestycje. Dzisiaj miasto jest w zupełnie innym miejscu, niż było w 2014 roku. To zasługa dobrej współpracy z radą miasta, prezesami miejskich spółek, dyrektorami szkół i nauczycielami oraz dyrektorami miejskich instytucji. Wszyscy od czterech lat gramy w jednej drużynie na rzecz Białej Podlaskiej.

• Co uważa pan za największy sukces mijającej kadencji?

- Trudno wskazywać jedną rzecz i przede wszystkim nie określałbym tego mianem sukcesu. Zarządzanie miastem to nie gonitwa za splendorem, ale ciężka i wymagająca praca na rzecz mieszkańców. Jestem przekonany, że udało nam się taką pracę wykonać sumiennie, a bialczanie to dostrzegli. Jeśli zaś możemy mówić o wymiernym osiągnięciu, to jest nim na pewno większe skoncentrowanie uwagi na problemach Białej Podlaskiej i w ogóle Polski wschodniej. Jesteśmy tą częścią naszego kraju, która została zapomniana przez poprzednie rządy. Jednak nie chodzi o same spotkania, czy ilość materiałów medialnych z naszego miasta, gdy odwiedzali nas prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Znacznie bardziej cieszą profity wynikające z tych wizyt. Dzięki temu dzisiaj znamy już pewny termin budowy autostrady do Białej Podlaskiej, która jeszcze długo byłaby tylko przedmiotem marzeń. Od ubiegłego roku mamy w mieście biuro Głównej Inspekcji Transportu Drogowego, które w 2019 roku będzie zatrudniało aż 270 osób. Przy współpracy z PKP budujemy tunel pod torami na ul. Lubelskiej. A w najbliższych latach ziści się plan budowy obwodnicy wschodniej, która nie tylko usprawni komunikację w mieście, ale również otworzy Białą Podlaską na inwestycje w podstrefie ekonomicznej. Tutaj będziemy uzbrajać działki, mamy na ten cel dofinansowanie unijne, tu też powstanie Centrum Logistyczne. Najnowsze deklaracje rządu mówią także o budowie fabryki przetwórstwa owoców i warzyw, a to dodatkowe kilkaset miejsc pracy. Jeśli dodamy do tego przedłużenie szerokiego toru kolejowego z Małaszewicz i znacznie zwiększone fundusze krajowe na budowę dróg lokalnych, możemy przyznać że Biała Podlaska jest w bardzo dobrym momencie szybkiego rozwoju.

• Coś pana najbardziej zaskoczyło podczas tych czterech ostatnich lat?

- Będę mówił o pozytywnych zaskoczeniach, bo takich było zdecydowanie więcej. Przede wszystkim, cieszy fakt, że w ciągu mojej kadencji bialczanie pokazali, jak być wspólnotą, jak łączyć się przy okazji świąt i ważnych rocznic, jak obchodzić narodowe jubileusze. Uważam, że zjednoczyliśmy się w tym jak nigdy wcześniej. Podobnie było z wydarzeniami kulturalnymi. Wzbogaciliśmy artystyczny repertuar o kilka imprez i okazało się, że mieszkańcy bardzo tego potrzebowali. Chodzi o koncerty na placu Wolności, czy kino letnie w parku Radziwiłłowskim. Wielkim powodzeniem cieszyły się również opera i musical wystawiane w bialskim parku, a także koncerty muzyki klasycznej. Warto także wspomnieć o Festiwalu Dziedzictwa Narodowego, w którym wzięło udział łącznie kilkanaście tysięcy bialczan. Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie również pozytywne przyjęcie inicjatywy budżetu obywatelskiego, którą obiecałem jeszcze w kampanii wyborczej. Do tej pory w trzech edycjach zagłosowało ponad 44 tys. mieszkańców. Dlatego właśnie postanowiłem zwiększyć pulę, o którą ubiegali się mieszakńcy z 1 mln zł do 1,5 mln zł. Dzięki temu będziemy mogli pozwolić sobie na zrealizowanie jeszcze ciekawszych inwestycji, na którym najbardziej zależy naszym mieszkańcom. Pozytywne zaskoczenie to również doskonała współpraca z radą miasta, w której znaleźli się przecież przedstawiciele dwóch największych krajowych partii. Potrafiliśmy jednak działać na tyle skutecznie i zgodnie, że niemal wszystkie uchwały były podejmowane jednogłośnie. Stworzyliśmy porozumienie ponad wszelkimi podziałami.

• Jaka jest obecnie, pana zdaniem, najpilniejsza potrzeba w mieście?

- Na pewno największą szansą dla mieszkańców będzie podłączenie miasta do „krwioobiegu”, jakim jest autostrada A2. Wszystkie regiony Polski podkreślają zgodnie: „trasy szybkiego ruchu zmieniły nasze miasta”. Tak będzie również z Białą Podlaską. Wydaje się, że najpilniejsze potrzeby to te najbardziej oczywiste. Zależy nam na budowaniu i modernizacji dróg, aby mieszkańcy mogli poruszać się po nich bezpiecznie, nie niszcząc swoich pojazdów. Dlatego wykorzystamy w tym celu fundusze z programu krajowego. Naszym priorytetem będzie wykonanie ul. Warszawskiej w całości, ale również ulicy Sidorskiej czy Grzybowej. Wreszcie także miejsca pracy, mówimy o tym bardzo dużo, bo nie chcemy, żeby młodzi ludzie byli zmuszeni wyjeżdżać z Białej Podlaskiej.

• Czy zmieni Pan coś w funkcjonowaniu urzędu, jeżeli zostanie pan ponownie prezydentem?

- Nasza misja będzie kontynuowana, bo idziemy w dobrym kierunku. Na pewno chcemy aby ten przychylny czas dla naszych inwestycji był w pełni wykorzystany dlatego chcę pracować z ludźmi, którzy są gotowi do osiągania najwyższych celów. Jestem przekonany, że w Białej Podlaskiej nie zabraknie rąk do ciężkiej pracy. Dobre warunki pracy i współpracy są dla mnie podstawą każdego sukcesu. Swoją kadencję zaczynałem jako nowicjusz. Jak pamiętamy, spotkałem na swojej drodze wielu nieprzychylnych ludzi, którzy chcieli nawet przerwać moją prezydenturę. Wtedy udowodniliśmy, że w grupie jesteśmy silniejsi. Cztery lata kadencji były dobrą lekcją, ale również czasem wielkich wyzwań, którym sprostaliśmy. Dziś stoimy u progu nowych możliwości i oczekiwań mieszkańców i jesteśmy na nie gotowi.

Pozostałe informacje

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Teraz na grypę w Polsce choruje 300 tys. osób. Jednak pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają problem ze zrealizowaniem recepty na Oseltamiwir. Nowe dostawy preparatu mają dotrzeć do aptek w piątek.

Civilization VII
GRAMY
film

Civilization VII: Premiera dla tych, którzy chcą wszystkim rządzić (wideo)

Oczekiwania: masa zawartości, masa frajdy i jeszcze jedna tura. Rzeczywistość: drogo, mało, a recenzje są na razie mocno „mieszane”. Dziś premiera gry Civilization VII.

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Zgodnie z zapowiedziami Oliwier Konojacki zamienia jednego trzecioligowca z naszego regionu na innego. 19-latek na zasadzie wypożyczenia przenosi się z Chełmianki do Świdniczanki.

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym mniej radykalne i skuteczniejsze leczenie. Zobacz, gdzie możesz zrobić badania profilaktyczne w regionie.

Sygnał do tej pory wygrał trzy z czterech zimowych sparingów

Sygnał Lublin w zimie pracuje nad defensywą. „Obrona to nasza pięta achillesowa”

Sygnał zakończył pierwszą rundę w IV lidze na jedenastym miejscu w tabeli. Zazwyczaj to byłaby bezpieczna lokata, ale nie w tym sezonie. Reorganizacja rozgrywek i lokaty w strefie spadkowej Lewartu i Świdniczanki oznaczają, że czwartoligowców wiosną czeka zażarta walka o utrzymanie.

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Powycinane kody kreskowe i klej w sztyfcie - taki "pomysł na zakupy" miał 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
ZDJĘCIA
galeria

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku.
NA TROPIE

K9: Szybkie trójki w akcji, czyli przygotowanie do najważniejszego egzaminu

Kiepskie warunki pogodowe, trudny teren i poszukiwanie zaginionej. Wszystko w ramach przygotowań do państwowego egzaminu psów ratowniczych. Tak ćwiczyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

W środę - 12 lutego - w Lublinie zaplanowano uroczystości upamiętniające masowe deportacje Polaków na Sybir. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, wykłady oraz wydarzenia edukacyjne.

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

A ponieważ już wcześniej łamała nałożone zakazy, to grozi jej też kara do 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na trasie Lublin-Radom. W Zarzeczu za Puławami zderzyły się dwa samochody marki audi. Poszkodowanych zostało trzy osoby. Droga zablokowana jest w obydwu kierunkach.

Straż pożarna w centrum Lublina
WIDEO

Straż pożarna w centrum Lublina

Kilka zastępów straży pożarnej pojawiło się pod budynkiem Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w Lublinie.

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Wieś od kilku dekad marzy o świetlicy. „Nie ma gdzie koła gospodyń wiejskich założyć”

Od dekad mieszkańcy Sławacinka Nowego marzą o wiejskiej świetlicy. Znaleźli już nawet działkę z budynkiem i teraz liczą na przychylność obecnych władz gminy.

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje w dzielnicy Rury! Remonty, przebudowy i nowe projekty

Dzielnica Rury, jedna z największych i najstarszych, w Lublinie. Dziś sztandarową inwestycją jest zakończony remont kładki nad ul. Filaretów. Zapowiada się jednak kolejna duża przebudowa, czyli remont ulicy Zana.

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

Nie żyje polityk PSL. "Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich"

W wieku 74 lat zmarł Ryszard Stanibuła – polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, były zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium