Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II z kategorią naukową "A". To już drugi wydział bialskiej uczelni który poddał się ocenie parametrycznej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kilka miesięcy temu Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych dostał kategorię "B". A teraz kolejnemu wydziałowi przyznano kategorię "A". Lepsza jest tylko "A+". Spośród 36 państwowych szkół wyższych tylko 3 poddały się takiej ocenie.
- Za tym idą pieniądze, kilkaset tysięcy złotych od ministerstwa rocznie na dalszy rozwój uczelni - mówi prof. Jerzy Nitychoruk dziekan wydziału. - Doposażymy nasze centra aby procesy badawcze były jeszcze atrakcyjniejsze. Osoby najbardziej zaangażowane w projekty, będą dostawały stypendia-zapowiada dziekan. Ministerstwo oceniało m.in. osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz materialne efekty działalności. Władze uczelni uważają że to m.in. publikacje pracowników w czołowych czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej przyczyniły się do wysokiej oceny. - Ostatnio artykuł naszego wykładowcy był np. cytowany w Australii- zaznacza prof. Nitychoruk.
Rektor PSW prof. Józef Bergier widzi w tym większe szanse na powołanie Akademii Bialskiej. - Obecnie jesteśmy w trakcie oceny centralnej komisji ds. stopni i tytułów naukowych w związku z wnioskiem o uzyskanie uprawnień doktoryzowania na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Kategoria "A" dla Wydziału Nauk Ekonomicznych wzmacnia nasze plany o drugie uprawnienia doktoryzowania w ekonomii. Taka jest urzędowa ścieżka do akademii- tłumaczy rektor.
Obecnie kształci się tu ponad 3 tys. młodych ludzi na 17 kierunków, w tym na 6 magisterskich. A władze PSW już planują powołanie wydziału zamiejscowego w Terespolu. - Senat uczelni pozytywnie zaopiniował wniosek. Proces utworzenia wydziału zajmie nam ok. roku. Na początek uruchomimy dwa kierunki licencjackie na turystyce i rekreacji oraz ekonomii- mówi rektor prof. Józef Bergier. - To propozycja głównie z myślą o studentach z Białorusi, którzy bardzo chcą mieć dyplom z Unii Europejskiej. Z Terespola byliby w stanie jednego dnia przyjeżdżać i wracać do domu np. w Brześciu - stwierdza rektor. Przed uczelnią jeszcze proces promocji tego wydziału na Białorusi. - Nie mamy jeszcze takich przykładów w Polsce, żeby w mieście granicznym była uczelnia - podkreśla prof. Bergier. Obecnie, 14 proc. studentów na PSW to obcokrajowcy.