Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 października 2016 r.
17:37

"Rynek zaleje mięso z Danii i Holandii". Rolnicy protestują, radni apelują

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Przyjęty przez radnych apel trafi do Prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów rolnictwa, środowiska oraz parlamentarzystów z naszego regionu
Przyjęty przez radnych apel trafi do Prezydenta RP, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów rolnictwa, środowiska oraz parlamentarzystów z naszego regionu

Radni powiatu bialskiego apelują do rządu o przyspieszenie działań w związku z afrykańskim pomorem świń. – Brakuje konkretnych rozwiązań. Rolnicy nie wiedzą co robić – mówi starosta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni domagają się m.in. wykupu przerośniętych tuczników z terenów zagrożonych wirusem, wypłaty odszkodowań w związku z wygaszeniem produkcji, a także zwiększenia limitu trzody chlewnej przydzielanego na powiat dla wytypowanego zakładu mięsnego oraz wytypowania kolejnego zakładu do skupu interwencyjnego.

Na terenie powiatu bialskiego stwierdzono jak dotąd pięć ognisk ASF. W związku z tym hodowcy nie mogli swobodnie handlować swoimi tucznikami. Tylko jeden zakład w Kosowie Lackim skupuje zdrowe przerośnięte świnie z terenów zagrożonych ASF i przerabia je na konserwy.
Dwa tygodnie temu Hodowcy rozpoczęli protesty m.in. na krajowej „dwójce”. Czekali tam na ministra rolnictwa, ale Krzysztof Jurgiel do nich nie przyjechał. Teraz głos zabierają radni powiatu.

– Brakuje konkretnych rozwiązań. Rolnicy nie wiedzą co mają robić. Ci, którym udało się sprzedać tuczniki, nie wiedzą czy mogą wstawiać do swoich chlewni nowe. Nie mamy też konkretów co do rekompensat dla rolnicy, którzy zrezygnują z produkcji – mówi starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL).

Do zakładu w Kosowie Lackim co tydzień z powiatu bialskiego jedzie od 2000 do 2800 sztuk tuczników.

– Tak na szybko do zdjęcia jest jeszcze 5 tys. sztuk, ale ciągle narastają nowe. W sumie to pewnie kilkanaście tysięcy, bo dochodzą jeszcze małe gospodarstwa – mówi powiatowy lekarz weterynarii Radomir Bańko. – Trwają rozmowy z kolejnym zakładem Mościbrody – dodaje.

– Zainwestowaliśmy w gospodarstwa miliony. Wzięliśmy ogromne kredyty, które musimy spłacić – przypominał na wtorkowej sesji radny Marek Sulima (PSL), rolnik.

Cztery ogniska ASF wykryto w Droblinie w gminie Leśna Podlaska.

– W sumie w ramach prewencji, wybito i zutylizowano 1300 świń w pięciu miejscowościach naszej gminy. Mali gospodarze tracą dorobek życia, bo są pozbawieni możliwości produkcji. Z kolei więksi mają ogromne kredyty – mówi Paweł Kazimierski, wójt gminy Leśna Podlaska. – Apeluję o rozsądek przy wyznaczaniu stref, bo inaczej za kilka lat nie będzie u nas produkcji trzody, a rynek zaleje mięso z Danii czy Holandii. Dlaczego nie można powołać spółki Skarbu Państwa, która zajmie się skupem trzody z terenów zagrożonych ASF? – dopytuje.

W poniedziałek rolnicy po raz kolejny wybrali się do Warszawy.

– Spotkaliśmy się z wiceministrem Jackiem Boguckim, który przedstawił nam trzy możliwe warianty. Ten najmniej prawdopodobny przewiduje, że dostaniemy po 100 zł od sztuki za zaniechanie produkcji. W moim gospodarstwie było to ok. 8,5 tys. sztuk – mówi Grzegorz Domański z Krzymowskich. – Drugi wariant jest taki, że jeżeli Unia Europejska nie dołoży pieniędzy, to przy zachowaniu zasad bioasekuracji będziemy sprzedawać świnie na wolnym rynku. A trzeci, ten najbardziej prawdopodobny jest taki, że zostaną tylko duże fermy i świnie będą pod nadzorem weterynaryjnym sprzedawane tylko do wyznaczonych zakładów.

Rolnicy skarżą się, że wciąż nie mają gwarancji produkcji.

– Możemy wstawiać świnie, tylko gdzie będziemy je sprzedawać? Na konserwy tylko? W ten sposób na każdej sztuce tracimy od 100-150 zł – podkreśla hodowca.

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium