Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 grudnia 2018 r.
13:04

Śpiewają kolędy i zbierają na budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Podopieczni Wspólnego Świata śpiewają kolędy. Można kupić płytę
Podopieczni Wspólnego Świata śpiewają kolędy. Można kupić płytę (fot. Ewelina Burda)

Podopieczni Wspólnego Świata śpiewają polskie kolędy. Można to usłyszeć na świątecznej płycie, która będzie rozprowadzana jako cegiełka. Dochód zasili budowę Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do śpiewania kolęd z dziećmi autystycznymi włączyła się Jadwiga Kuzaka, 18-latka z Białej Podlaskiej, która ostatnio dostała się do programu The Voice of Poland. – Płytę która powstała będzie można nabyć w formie cegiełki u nas w ośrodku oraz na kiermaszach – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia, które pomaga ponad 200 dzieciom i młodzieży z autyzmem.

Pomysłodawcami nagrania takiej płyty są muzykoterapeuci ze Wspólnego Świata. – Były próby i dzieci wyczuwały, że szykujemy coś specjalnego. Poza tym, dzieci z autyzmem są bardzo podatne i wrażliwe na muzykę, bo ona ma swój rytm i powtarzalność –tłumaczy Kinga Kuligowska ze stowarzyszenia. – Dzięki muzyce, terapia naszych dzieci przynosi szybsze efekty – przekonuje terapeutka.

Na płycie można m.in. usłyszeć 9-letnią Kalinę. – Córka bardzo chętnie bierze udział w takich akcjach, bo uwielbia śpiewać, więc dla niej to była wielka frajda – przyznaje Joanna Strok z Białej Podlaskiej. Jej córka trafiła tu jako 3-latka. – Nie mówiła, była bardzo zaburzona. A w przeciągu półtora roku zrobiła duże postępy. Przede wszystkim zaczęła mówić, zrobiła się bardziej kontaktowa – cieszy się pani Joanna.

Obecnie zakończyła się budowa pierwszego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, w ramach którego powstał ośrodek terapii i diagnostyki oraz przedszkole dla dzieci z autyzmem. Dokładnie rok temu stowarzyszenie dostało na ten cel 3 mln zł unijnego dofinansowania. – Mamy już zgodę na użytkowanie budynku. Wszelkie odbiory zakończyły się pozytywnie. Teraz skupimy się na wyposażeniu obiektu i zakupie sprzętu – zaznacza Chwałek. W maju dzieci wprowadzą się do nowej placówki.

Stowarzyszenie niedługo ogłosi przetargi na budowę trzeciego i czwartego budynku. Tam mają się mieścić szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem, szkoła przysposabiająca do pracy i środowiskowy domu samopomocy, a także dom pobytu stałego dla dorosłych z autyzmem. Stowarzyszenie ma już zagwarantowane 1,5 mln euro dofinansowania ze środków transgranicznych. Teraz zbiera pieniądze na wkład własny. – W przyszłym roku zechcemy ruszyć z budową – dodaje prezes.

W związku z tym, że dzieci z każdym rokiem przybywa, we wrześniu przyszłego roku stowarzyszenie uruchomi jeszcze szkołę przysposabiającą do pracy. – Chcemy pomagać podopiecznym tak długo jak tego potrzebują, dlatego otwieramy kolejne placówki edukacyjne – zaznacza Chwałek, która sama ma 18-letniego syna z autyzmem.

– To centrum które powstaje, to dla nas poczucie bezpieczeństwa, poczucie że nie zostajemy z tym sami, że nasze dzieci w dorosłym życiu też dostaną opiekę – podkreśla Joanna Strok, mama Kaliny.

Aby wesprzeć budowę centrum, można opłacić cegiełkę ze strony www.wspolnyswiat.org.

Pozostałe informacje

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium