Cztery szkoły ponadgimnazjalne funkcjonować będą nadal w powiecie radzyńskim. W ramach reformy oświaty od nowego roku szkolnego nastąpi jednak kilka istotnych zmian w ich działalności.
Radzyński ZSP składać się będzie z 5. techników: gastronomicznego, ekonomicznego, elektrycznego, mechanicznego i samochodowego, a także Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w ramach której będzie można zdobyć uprawnienia m.in. krawca, kucharza, mechanika pojazdów samochodowych, stolarza, ślusarza. Po raz pierwszy funkcjonować w nim będzie Liceum Profilowane o kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, usługowo-gospodarczym, elektronicznym, zarządzania informacją, rolniczo-spożywczym. Utworzone zostanie tam również II Liceum Ogólnokształcące, mające 3 klasy o następujących przedmiotach wiodących: informatyka, matematyka i fizyka; język polski, historia i język obcy; język polski i języki obce.
Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej za pół roku zamienione zostanie na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. W jego ramach nadal istnieć będzie Liceum Ogólnokształcące. Ponadto powstaną w nim Liceum Profilowane o kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, socjalnym i zarządzania informacją, a także wielozawodowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Przy starych nazwach pozostaną: I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu i Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Ta ostatnia placówka wzbogaci się o rolniczo-spożywcze Liceum Profilowane.
Obecnie w czterech szkołach prowadzonych przez radzyńskie starostwo uczy się ponad 2300 dziewcząt i chłopców. Od września mają one mieć około 1000 nowych miejsc do nauki. - Sieć szkół ponadgimnazjalnych w przyszłym roku szkolnym w naszym powiecie ustalono po konsultacjach z Powiatową Radą Zatrudnienia i Powiatowym Urzędem Pracy - informuje Jerzy Popek, kierownik wydziału spraw społecznych radzyńskiego starostwa. - Ich funkcjonowanie było w ostatnich dniach tematem trzeciej już powiatowej konferencji. W jej trakcie omówiono m.in. zasady akcji informacyjnej i rekrutacji na nowy rok szkolny.
Starostwo w Radzyniu Podlaskim na działalność czterech szkół ponadgimnazjalnych otrzymało w minionym roku państwową subwencję łącznie w wysokości około 9,4 miliona złotych. Natomiast w tym ma być ona mniejsza o 518 tysięcy.