Budynek ma być ogromny, a koncepcja łącząca naukę z praktyką dość nowoczesna. W Akademickim Centrum Rehabilitacji będą się kształcić studenci, ale skorzystają na tym również mieszkańcy Białej Podlaskiej. To nowa inwestycja filii AWF.
A właściwie gigainwestycja, bo planowany kosztorys to ponad 24 mln zł. Uczelnia niedawno ogłosiła przetarg, w którym wykonawcę chce wyłonić w trybie „zaprojektuj i zbuduj”.
Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 3,8 tys. mkw. stanie na działce przy ulicy Marusarza 8, obok istniejącej tam już hali widowiskowo–sportowej AWF. To co ważne, w centrum będą kształcić się studenci, ale część powierzchni zajmą gabinety medyczne z zakresu rehabilitacji, z których będą mogli korzystać mieszkańcy.
Jak wynika z programu funkcjonalno–użytkowego, dołączonego do dokumentów przetargowych, sale na pierwszym i drugim piętrze będą służyć dydaktyce studentów, choćby tych studiujących kosmetologię.
Na parterze znajdzie się ogólnodostępne centrum rehabilitacji. W tej części ulokowane zostaną gabinety rehabilitacyjne i lekarskie, sale ćwiczeniowe, a także miejsca obsługi pacjentów. To tutaj mieszkańcy będą też mogli przyjść na badania, konsultacje i zabiegi, choćby fizykoterapię, laseroterapię, tlenoterapię czy saunę suchą.
Nie zabraknie oczywiście sal wykładowych i ćwiczeniowych. „Studenci, w ramach praktyk będą korzystali z części usługowej Akademickiego Centrum Rehabilitacji w celu zdobycia wiedzy praktycznej i doświadczenia w pracy z pacjentami, na zasadach ustalonych z prowadzącym zabiegi” – czytamy w dokumentach przetargowych.
Uczelnia chce, by wykonawca zaprojektował dwa oddzielne wejścia do budynku, jedno specjalnie dla pacjentów.
Jeśli zaś chodzi o architekturę, to obiekt o długości ponad 55 metrów ma mieć nowoczesną bryłę, która jednocześnie powinna nawiązywać do istniejącej już hali.
Już teraz, wiadomo, że w nowym pawilonie filii AWF ma pracować ok. 40 osób, w tym 33 w zakładzie rehabilitacji. Przy obiekcie powstanie blisko 100 miejsc parkingowych.
Ośrodek akademicki czeka na oferty wykonawców do 28 sierpnia. A centrum ma stanąć do końca 2025 roku.
Aż 20 mln zł na tę inwestycję przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Obecnie studiuje tu ponad 1300 młodych ludzi, zarówno na kierunkach praktycznych, jak ogólnoakademickich, m.in. takich jak: fizjoterapia, kosmetologia, sport, terapia zajęciowa, trener personalny, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne.