Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 kwietnia 2011 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Uniwersytet w Białej Podlaskiej? Czemu nie!

Prof. Mieczysław Adamowicz: Jest możliwa perspektywa doprowadzenia do wspólnego uniwersytetu. Nie ch
Prof. Mieczysław Adamowicz: Jest możliwa perspektywa doprowadzenia do wspólnego uniwersytetu. Nie ch

Rozmowa Z prof. zw. dr. hab. Mieczysławem Adamowiczem, rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Panie rektorze, nadchodzą ciężkie czasy niżu demograficznego…

– To problem nie tylko PSW, spotykają się z nim wielkie uniwersytety. Ostatni rok był u nas bardzo dobry. Podczas rekrutacji zgłosiło się ponad 1200 osób. Przyjęliśmy prawie 1000. Nasza szkoła ma w sumie około 3,5 tys. studentów. Mimo różnych trudności, PSW chce iść do przodu. Mamy już otwarte lub przygotowane nowe kierunki studiów. W ostatnim roku z dużym zainteresowaniem kandydatów spotkał się kierunek inżynierski budownictwo. Tworzymy bazę dydaktyczną, organizujemy laboratorium.

• A jakie są kolejne nowości?

– 10 marca Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła nasz wniosek na prowadzenie od października studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Spełniliśmy wymogi programowe, infrastrukturalne i kadrowe. Już zaczął się nabór i istnieje możliwość rejestrowania się młodzieży na wszystkich naszych 12 kierunkach studiów, w tym na studia drugiego stopnia na kierunku turystyka i rekreacja. Uzyskaliśmy też pozytywną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej na prowadzenie od przyszłego roku akademickiego studiów magisterskich zdrowie publiczne. PSW nabiera więc akademickości.

• Czy jest zatem szansa na utworzenie w przyszłości uniwersytetu, a może nawet wymarzonej Akademii Bialskiej?

– Zamierzamy rozwijać uczelnię, dążyć do przekształcenia PSW, aby z czasem stała się Akademią Bialską. Jest to jednak perspektywa nie na obecną moją kadencję.

• Czy możliwe będzie połączenie PSW z wydziałem AWF?
– Prowadziliśmy rozmowy z dziekanem i prodziekanem AWF. Były one przyjazne. Jest możliwa perspektywa doprowadzenia do wspólnego uniwersytetu. Nie chcemy jednak tego czynić na siłę, ani wyprzedzać kogoś, ani występować przeciwko komukolwiek. Możemy liczyć na postęp we współpracy z jednostkami zewnętrznymi.

• Na czym może to polegać?

– Za wcześnie mówić o szczegółach. Na razie mamy na myśli współpracę naukową. Niesie to szansę na możliwość przekształcenia struktury wewnętrznej w struktury wydziałowe. Jest szansa na utworzenie 2–3 wydziałów, z tego może dwa uzyskałyby prawo do nadawania tytułu doktora.

• Coraz więcej absolwentów uczelni staje się bezrobotnymi. Czy ukończenie studiów np. w zakresie bezpieczeństwa narodowego da absolwentom szansę pracy?

– Jesteśmy blisko granicy, gdzie funkcjonuje wiele instytucji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności, przepływów towarów i ludzi oraz bezpieczeństwa granic. Absolwenci mogą być przygotowani do zarządzania kryzysowego, do pracy w jednostkach administracji publicznej i w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem. To interesuje młodych ludzi.

• Czy zamierzacie pozyskiwać więcej studentów z zagranicy?

– Już obecnie studiuje ponad 120 studentów z zagranicy, w większości mających Kartę Polaka. Stwarzamy im dogodne warunki do studiowania w Polsce. Budowany dom studencki będzie ważnym elementem w rekrutacji kandydatów z zagranicy. Zapraszamy obcokrajowców, prorektor ds. rozwoju uczelni, prof. Józef Bergier, odwiedził w tym celu polskie liceum na Litwie. Gościmy młodzież z zagranicy na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych, podczas których poznaje ona uczelnię i miasto.

Pozostałe informacje

Fynnian McCarthy (w środku) wywalczył w Będzinie statuetkę MVP

Bogdanka LUK Lublin nie miała problemów z pokonaniem drużyny Nowak-Mosty MKS Będzin

W spotkaniu 25. kolejki lublinianie nie dali szans beniaminkowi z Będzina, pokonali go 3:0. MVP wybrany został środkowy Bogdanki LUK Fynnian McCarthy

Dziś lubelska policja przeprowadziła 6 kontroli autobusów feryjnych

Wezwij kontrolę, aby dzieci bezpiecznie pojechały na ferie

Jutro zacznie się szczyt wyjazdów na ferie. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości odnośne stanu technicznego autobusów czy kondycji kierowców, to może wezwać policjantów lub inspektorów ITD. Zamieszczamy link do wykazu miejsc kontroli i telefonów zgłoszeniowych.

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Dobrze zaczęli, kiepsko skończyli. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Motor musiał w niedzielę uznać wyższość mistrza Polski. Beniaminek z Lublina przegrał na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 0:3.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium