Przy sanktuarium maryjnym w Kodniu można oglądać zabytkowe ikony pochodzące z czasów Sapiehów.
Misjonarze oblaci którzy prowadzą Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej wydobyli ikony ze swoich zbiorów. – To ikony związane z ikonostasem, który znajdował się w kościele Św. Ducha, który za czasów rodu Sapiehów był cerkwią unicką. Przedstawiają apostołów, proroków, Matkę Bożą – mówi rzecznik sanktuarium ojciec Jarosław Kędzia. Do tej pory ikony nie były dostępne dla pielgrzymów. – Nie mieliśmy miejsca żeby je eksponować. Teraz część przeszła konserwację. Można je zobaczyć w naszym Muzeum Misyjno –Ornitologicznym oraz w kościele Św. Ducha – dodaje rzecznik. Większość prezentowanych ikon pochodzi z XVII i XVIII wieku. – Stwierdziliśmy że są tak piękne, że należy je odnawiać i eksponować. Na razie nie mamy środków na konserwacje kolejnych, ale będziemy starać sie je pozyskać – zaznacza o. Kędzia.
Kościół Świętego Ducha gdzie znajduje się część wystawy to najstarszy taki obiekt na południowym Podlasiu – powstał w latach 1520–1530. Został wybudowany przez księcia Pawła Sapiehę. Wyróżnia się stylem gotyckim nadwiślańskim, bardzo surowym.
– Wystawa w kościele została stworzona również z myślą o osobach niepełnosprawnych, niewidomych i słabowidzących. Znajdują się tam tablice informacyjne o ikonografii stworzone w alfabecie Braille'a– zaznacza rzecznik sanktuarium. Również jedna z ikon powstała specjalnie dla osób niewidomych. – To twarz Chrystusa w formacie 3D, rysy twarzy i zgłębienia osoby niewidome mogą sobie "wybrajlować" – tłumaczy o. Kędzia. Wystawa czynna jest codziennie.