Dzień Ziemi to dobra okazja do uhonorowania tych, którzy o nią dbają. W niedzielę wyróżnienie z rąk ministra ochrony środowiska odebrali w Warszawie przedstawiciele samorządów łosickich, powiatowego i miejsko-gminnnego.
- To jest cenne, gdyż ułatwia zabieganie o fundusze, a na pewno będziemy się o nie starać - zapowiada Leszek Szyc, pełnomocnik starosty ds. promocji, ochrony zdrowia i spraw społecznych. Pieniądze przydadzą się m.in. na wytyczenie drugiej części rowerowego szlaku po terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu.
Za wkład w tworzenie pierwszego odcinka o długości około 220 kilometrów od Wyszkowa do Janowa Podlaskiego samorząd otrzymał ostatnio w Warszawie nagrodę od wojewody mazowieckiego, a wręczył ją minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski.
Współpraca z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym w Siedlcach mającym swoją siedzibę też się do tego przyczyniła. Ponadto doceniono zaangażowanie powiatu w prace Mazowieckiego Towarzystwa Ochrony Fauny. Z jego inicjatywy powstanie film przyrodniczy opisujący uroki obszaru łosickiego.
Gmina Łosice przebiła inne aspirujące do nagrody projekty pomysłem utworzenia w pobliżu miasta storczykowej łąki. Polega to na objęciu opieką miejsca, które od dawna istniało, ale było zaniedbane. Miejscowi imprezowicze dobrze je znali. - Uchwałą rady przyznano na zagospodarowanie użytku ekologicznego pieniądze. Wspólnie z nami dba o ten zakątek młodzież z Gimnazjum nr 1 - informuje Danuta Filipowicz sprawująca z ramienia samorządu nadzór nad ponad 2-hektarowym chronionym obszarem.
Uczniowie niedawno zawiesili w parku graniczącym z łąką 30 domków lęgowych. Zrobili też wiosenne porządki. Ustawiono dwie tablice informacyjne. Jedną z mapą, na drugiej wypisano nazwy wszystkich chronionych roślin i ptaków mających tam gniazda. Główna atrakcja to storczyk krwisty.