Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 października 2023 r.
6:58

Lubelskie. Archeolodzy szukali synagogi. Co znaleźli?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A

Żołnierze Wehrmachtu rozebrali wszystko, nawet fundamenty synagogi. Tak wynika z prowadzonych właśnie badań archeologicznych na placu Szkolny Dwór w Białej Podlaskiej. Ale udało się znaleźć kilka zabytków. Najcenniejszy z nich to fragmenty pisma po hebrajsku, prawdopodobnie Tory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od kilku dni archeolog Jacek Tkaczyk przygląda się warstwom ziemi w wykopach na placu Szkolny Dwór w centrum miasta. Nieprzypadkowo w tym miejscu, bo kiedyś stała tu żydowska synagoga, najpierw drewniana, a później murowana.

– Już na samym początku prac okazało się, że synagoga została rozebrana w całości, razem z fundamentami. A cegły mogły być wtórnie wykorzystane przez Niemców. Teren wyrównano później gruzem – przyznaje Tkaczyk.

Chociaż wcześniej liczył, że natrafi tu na wiele pozostałości po kulturze żydowskiej. –To tym bardziej przerażające, że Niemcy chcieli wymazać budynek z tego miejsca, z planów miasta, z historii. Wyniesiono wszystko. Nawet fragmentów talerzy nie ma– zauważa badacz. Ale trzy wykopy pozwalają określić dokładną lokalizację synagogi.

– Wiemy, że frontem była zwrócona do placu Wolności. Miała ponad 21 metrów długości. Przy wejściu był przedsionek, dalej sala modlitewna, nieco niżej, zapewne po schodkach się do niej schodziło. Miała 15 metrów długości–precyzuje Tkaczyk.

Pomimo totalnej rozbiórki, kilka perełek udało się odnaleźć. – W czwartek odkryliśmy fragmenty pisma po hebrajsku, możliwe, że Tory. Pobraliśmy je do konserwacji. Spróbujemy je odczytać i zidentyfikować– zapowiada archeolog. – Mamy też podkówkę pod but wojskowy, niemiecki z II Wojny Światowej. Jest bardzo charakterystyczna – zwraca uwagę Michał Grabowski, numizmatyk, który również pracuje przy tych badaniach. Wydobył z ziemi kilka monet.

– Najstarszy jest szeląg pruski Jerzego Wilhelma z 1633 roku. Są też szelągi Jana Kazimierza i monety rosyjskie– wymienia Grabowski. Jego zdaniem, ciekawym znaleziskiem jest plomba tekstylna. – Prawdopodobnie z XVI wieku. Służyła do przywiązywania pakunków. Świadczy o handlu tekstyliami w mieście– zaznacza.

Archeologów zastanawia skąd przy żydowskiej synagodze znalazł się medalik z Matką Bożą. – Przypuszczamy, że ludność cywilna była przez Niemców zmuszona do prac przy rozbiórce synagogi i zapewne ktoś zgubił– sugeruje Tkaczyk.

Badacze będą na placu Szkolny Dwór jeszcze przez kilka dni. – Później zajmiemy się dokumentacją, sprawozdaniem i opracowaniem zabytków oraz ich konserwacją. Pobraliśmy tez fragmenty tynków do badań– zaznacza archeolog.

Na razie, wiadomo, że pierwszą w tym miejscu drewnianą synagogę Żydzi postawili w II połowie XVII wieku. – Ona była posadowiona na podwalinie kamiennej, do której dotarliśmy. Spłonęła w 1825 roku. Rok później stanęła ta murowana. Miała ciekawy styl architektoniczny, bo nawiązywała do architektury pałacowej. Po bokach były wieże alkierzowe– opisuje nasz rozmówca. Przy okazji badań w tym miejscu, archeolodzy natrafili też na inne warstwy typowo miejskie. – Można więc stwierdzić, że teren był zamieszkały od XVII wieku. Są ślady choćby po innych drewnianych konstrukcjach– precyzuje Tkaczyk.

Prace prowadzone są na zlecenie prywatnego właściciela działki. Kiedyś należała ona do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Dotychczas, był tu dziki parking. Na razie nie wiadomo, jakie plany ma właściciel terenu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium