Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

27 października 2020 r.
12:27

Biłgoraj robi Zakupy dla Seniora. Wolontariusze: Zawsze można liczyć na zwykły uśmiech

Autor: Zdjęcie autora agdy
17 0 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kolejne samorządy informują o rządowym programie Wspieraj Seniora. Zamość szuka już wolontariuszy. Tymczasem biłgorajscy seniorzy mogą korzystać z miejskiej akcji Zakupy dla Seniora, która z różnym nasileniem trwa od wiosny. Teraz znów jest bardzo potrzebna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zasada jest prosta. Starsze osoby dzwonią do urzędu miasta i proszą o dostarczenie konkretnych sprawunków. Wolontariusze realizują zamówienie i jeszcze tego samego dnia dostarczają pod wskazany adres. Wówczas dochodzi do rozliczenia na podstawie paragonów. Rachunek nie może przekroczyć 200 złotych. Usługa jest bezpłatna.

Są w gotowości

– Na początku pandemii zaproponowałem burmistrzowi, żeby zrobić taką akcję. Szef się zgodził i tak zostałem koordynatorem. To ja odbieram telefony od seniorów, mam kontakt z wolontariuszami, przekazuję listy zakupów. W sumie grupa pomocowa liczy 13 osób, ja jestem czternasty, bo gdy chodzi o kogoś mieszkającego niedaleko urzędu, to sam biorę zlecenie – mówi Paweł Jednacz, na co dzień rzecznik prasowy UM Biłgoraj.

– W tym momencie mamy dziesięciu seniorów, których odwiedzamy. Akcja cieszyła się dużą popularnością na wiosnę, w czasie wakacji trochę przygasła, teraz od połowy października znów telefon dzwoni. Gaz do zapalarki do kuchenki, zapałki, masło, chleb, biały ser, doładowanie do telefonu. Proszę, dla przykładu najnowsza lista zakupów, którą dostałem – wylicza urzędnik.

– Wiosną dzwoniłam, prosiłam o sprawunki i teraz też. Obiady mi przywożą do domu ale czasami potrzeba coś jeszcze. Sama nie wychodzę, mam tak chore biodra i kręgosłup, że sobie zakupów nie zrobię. Jak się jest w takiej sytuacji, to się szuka pomocy.– mówi pani Krystyna, która jest jedną z osób korzystających z biłgorajskiej akcji.

Oprócz wolontariuszy niezrzeszonych akcja wspierana jest przez PCK Biłgoraj Wolontariat i Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Nie widać twarzy

– Działałam w marcowej edycji akcji, teraz pracuję i trochę trudniej by mi było znaleźć czas. Ale mam charakter społecznika, zawsze staram się pomagać więc pewnie bym coś wymyśliła – mówi Joanna Rawiak, która już od czasów podstawówki działa w Caritas i tam dowiedziała się, że miasto szuka wolontariuszy. – Zwykle wyglądało to tak, że między godz. 11 a 13 koordynator akcji sprawdzał czy mamy czas i możemy zrobić zakupy. Wówczas mejlem przychodziły dane seniora i lista potrzebnych rzeczy. Po jakimś czasie ja i moja koleżanka Agnieszka Zań z którą działałyśmy wspólnie, miałyśmy stałych seniorów pod opieką. Jednych odwiedzałyśmy raz w tygodniu innych 2-3 razy. Wcześniej tych osób nie znałam i nadal właściwie nie znam, bo obowiązywał reżim sanitarny i zwykle zostawiało się zakupy pod drzwiami. Chyba, że senior miał kłopoty z poruszaniem, to przekraczałyśmy próg mieszkania. Nawet starsi państwo narzekali, że nie widzą naszych twarzy i później nie rozpoznają na ulicy – opowiada wolontariuszka.

Na liście zakupów najczęściej były leki, podstawowe produkty. Czasami prosili o chleb z konkretnej piekarni.

– Zdarzały się sytuacje, że chcieli nam dawać napiwki. Przy następnych rozliczeniach po prostu odejmowałyśmy te kwoty, żeby było sprawiedliwie. Wolontariat, to wolontariat. Potem czekały na nas jabłka albo cukierki – z uśmiechem wspomina Joanna.

Pytana czy łatwiej jest brać czy dawać mówi, że oczywiście dawać. I, że nie była jeszcze w sytuacji, żeby musiała prosić o pomoc, ale działanie w wolontariacie daje jej poczucie bezpieczeństwa, że są ludzie którzy pomagają.

Cukierek i uśmiech

O cukierkach dla wolontariusza opowiada też Adam Stadnicki, kolejny z grona osób robiących zakupy. – Mam trochę czasu, sporo jeżdżę rowerem więc to nie jest problem. Ostatnio w piątek robiłem większe sprawunki, za około 160 złotych, ale pani na szczęście wybiera jeden sklep i konkretne artykuły. Na liście było sporo rzeczy od pieczywa przez wędlinę po owoce i warzywa. To naturalne, że starałem się dla niej wybierać najładniejsze okazy na warzywniczym stoisku – mówi wolontariusz, który przyznaje, że pierwszy raz bierze udział w takiej akcji pomocowej i, że sprawia mu to fajną radochę. – Seniorzy są mili, wdzięczni za pomoc. Kontakt z nimi jest ograniczony ale zawsze można liczyć na zwykły uśmiech – dodaje.

– Nie zdarzały się jakieś kłopotliwe sytuacje, wszystko dobrze działa. Był sygnał od wolontariusza, że dostarczył ciężkie siatki na czwarte piętro a drzwi otworzył ktoś młodszy niż pomagający. Ale to był jednostkowy przypadek. Zdarza się, że dzwonią osoby z zagranicy i chcą pomocy dla kogoś w Biłgoraju. Zawsze prosimy zainteresowanego seniora o kontakt – dodaje Paweł Jednacz.

84 686 96 80

Informacje o akcji wiszą na osiedlach, miasto przypomina o niej na swojej stronie internetowej. Telefon kontaktowy 84 686 96 80 czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-15.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium