Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała wyniki badań wody, jakie prowadzono w ubiegłym roku. Wniosek – jest dobrze
Z trzech wodociągów lokalnych oraz 40. tzw. zbiorowego zaopatrzenia korzysta 98,7 proc. mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Stan pochodzącej z tych sieci wody regularnie sprawdza nie tylko sanepid, ale także administratorzy kontroli wewnętrznej.
Całoroczny raport sporządzony został w oparciu o informacje pochodzące z obu tych źródeł. Co piją mieszkańcy biłgorajszczyzny?
Jakość wody utrzymuje się na dobrym poziomie i jest bezpieczna dla zdrowia. W ubiegłym roku nie odnotowano żadnych reakcji niepożądanych związanych z piciem wody z sieci wodociągowych. Nie oznacza to jednak, że nie było żadnych problemów. W wodociągach Górecko Stare oraz Biszcza na początku roku utrzymywał się w wodzie poziom mętności przekraczający wartości dopuszczalne.
- Mętność w wodzie do spożycia wywoływana jest drobnymi cząstkami stałymi, które mogą znaleźć się w niej na skutek niewłaściwie prowadzonego uzdatniania wody lub pochodzić z osadów sieci wodociągowej – tłumaczą pracownicy Sanepidu, ale podkreślają: - Mętność jest parametrem dla którego określono stężenia dopuszczalne nie z powodu zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w razie ich przekroczenia, lecz z uwagi na ocenę jej jakości przez konsumentów. Mimo, że stwierdzany w wodzie tych wodociągów poziom mętności nie zagrażał bezpieczeństwu zdrowotnemu konsumentów, to należało podejmować każde działanie, które pozwalało na poprawę jej jakości.
Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Biłgoraju działania naprawcze szybko przyniosły oczekiwany skutek.