Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

3 października 2021 r.
8:27

Tarnogród. Czytelnicy nie poznają swojej biblioteki

Autor: Zdjęcie autora agdy
Tak ma wyglądać wnętrze XVII wiecznej synagogi po remoncie. - Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna – mówi projektantka biblioteki
Tak ma wyglądać wnętrze XVII wiecznej synagogi po remoncie. - Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna – mówi projektantka biblioteki (fot. WIZUALIZACJE AUTORSTWA SABINY MAZUREK-ZAWADZKIEJ)

- Dobrze nam tu było, ale już nie możemy się doczekać wyprowadzki – mówi szefowa biblioteki w Tarnogrodzie. Placówka niebawem wróci z budynku dawnego gimnazjum, do zupełnie odmienionej synagogi. Władze pytają mieszkańców: Co zrobić z miejscem, które zwolni biblioteka? Wygląda na to, że pojawią się w nim przedszkolaki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobiega koniec remontu XVII-wiecznej synagogi w Tarnogrodzie, w której od lat 90. ubiegłego wieku działa biblioteka. Dwa lata temu zorganizowano wielką operację logistyczną i księgozbiór oraz wszystkie biblioteczne skarby trafiły do budynku po dawnym gimnazjum. Teraz czas na powrót.

Czas się pakować

- Już są wolontariusze, którzy deklarują pomoc w pakowaniu i przeprowadzce. Znów wszystkie nasze zbiory trzeba będzie włożyć do skrzyń i wypakować w nowym miejscu. Bo synagoga wygląda zupełnie inaczej. Jeszcze trwają ostatnie prace, jeszcze meble stoją zawinięte w folię na środku, ale już nie możemy się doczekać. Oczywiście, że ciągle tam chodzę i podlewam kwiaty, bo już przyjechały – opowiada Joanna Puchacz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie.

- Budynek synagogi z jednej strony był trudny, z drugiej dawał projektantowi możliwości. Bardzo się ucieszyłam, że mogę przygotować ten projekt, wiedziałam, że to będzie bardzo ciekawa przygoda. Szybko z inwestorem złapaliśmy wspólny kierunek, to była bardzo dobra współpraca – mówi Sabina Mazurek-Zawadzka, projektantka wnętrz, której efekty pracy niedługo zobaczą użytkownicy biblioteki w Tarnogrodzie.

- Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna. Zwłaszcza, że biblioteki zmieniły się w centra kultury. To już nie jest pomieszczenie wypełnione regałami z książkami. Musi być przestrzeń do organizacji spotkań, różnego typu zajęć dla dorosłych i dla dzieci. Bibliotekarze mają dużo różnych zadań, realizują wiele projektów. Synagoga, która właściwie jest jednym, dużym pomieszczeniem, powinna temu wszystkiemu służyć. Dlatego przestrzeń będzie można dowolnie aranżować, dostosowując do różnych potrzeb – dodaje projektantka.

Konsultacje oświatowe

- Ciągle liczymy i robię przymiarki. Nie mogę spać, bo się zastanawiam jak rozplanować ułożenie książek. Firma będzie nam wieszała napisy informujące, gdzie jest jaki dział. Na nowych regałach zmieści się po 500 książek w każdej wnęce, trzeba dobrze ocenić ile mi zajmie na przykład literatura polska. I jak ją podzielić, żeby dobrze oznakować. Okazuje się, że to nie takie proste – dodaje dyrektorka, która jest zdania, że miasteczko w powiecie biłgorajskim będzie miało najpiękniejszą bibliotekę.

- Efekt w rzeczywistości jest lepszy niż na wizualizacji. Zrobi wrażenie – zapewnia Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Oficjalna data otwarcia biblioteki nie jest jeszcze ustalona. Ale władze zaczęły już konsultować z mieszkańcami los budynku, który niebawem opuści 24-tysięczny księgozbiór.

Chodzi o pomieszczenia po byłym Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie przy ul. Kościelnej 12, które dało schronienie na czas remontu bibliotece, a wcześniej także domowi kultury.

- W czwartek było pierwsze spotkanie z radą rodziców szkoły podstawowej, bo chcemy poznać opinie na temat systemu oświaty w Tarnogrodzie. Opcje są trzy. Jedna: nic nie zmieniamy, budynek dawnego gimnazjum a wcześniej przedszkola nie będzie wykorzystany. Druga zakłada, że dzielimy szkołę podstawową na roczniki starsze i młodsze. W szkole by zostali młodsi, a do dawnego gimnazjum, przy którym jest hala sportowa, by poszli starsi uczniowie. I trzeci pomysł: do opustoszałego budynku wrócą przedszkolaki, bo to dla nich ten obiekt był stawiany. Po rozmowach z rodzicami uczniów podstawówki sądzę, że właśnie ta ostatnia koncepcja będzie realizowana – ocenia burmistrz, którego czekają jeszcze rozmowy z rodzicami przedszkolaków.

Teraz dzieci spędzają czas w pomieszczeniach w podstawówce. Najmłodsi mieszkańcy Tarnogrodu opuścili swoją placówkę w czasach, gdy powstawały gimnazja i szkoła tego typu potrzebowała lokum.

- Czasy się zmieniają, coraz więcej rodziców chce posyłać dzieci do przedszkola. Robią to także rolnicy. Nowoczesna placówka w odnowionym budynku to potrzebne miejsce. Myślimy też o żłobku, musimy się zorientować jakie są potrzeby, żeby się nie okazało, że personelu jest więcej niż maluchów. Mam nadzieję, że sytuacja demograficzna się ustabilizuje, dzieci będzie przybywać. W zeszłym roku urodziło się tylko 42 – dodaje Paweł Dec.

Zanim gmina poszuka finansowania, a mówi się o 1,5 miliona złotych i rozpocznie przedszkolną inwestycję upłynie trochę czasu. W bliższej przyszłości – otwarcie wyremontowanej biblioteki. Jak żartuje Joanna Puchacz, nie będzie żadnego problemu z przecięciem wstęgi, bo przecież na antresoli zabytkowego budynku swoje miejsce znajdzie Muzeum Nożyczek, w którym jest kilkaset eksponatów.

Projekt biblioteki w Tarnogrodzie (fot. WIZUALIZACJE AUTORSTWA SABINY MAZUREK-ZAWADZKIEJ)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium