Podczas wtorkowej Barbórki ogłoszono, że kopalnia w Bogdance planuje budowę dwóch nowych szybów na polu Ostrów, utworzy Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego oraz przymierza się do zbudowania wielkiej elektrowni na gaz z węgla.
Barbórkę 2018 rozpoczął prezes Artur Wasil, witając Teodora Kosiarskiego, byłego burmistrza Łęcznej, który ponownie jest pracownikiem kopalni po 16-letnim bezpłatnym urlopie na czas pracy w samorządzie.
– Został przyjęty w ramach „programu dobrowolnych powrotów” – wyjaśnił z uśmiechem prezes Wasil. Przede wszystkim jednak szef Bogdanki podziękował wszystkim górnikom i zatrudnionym w kopalni za pracę przez cały rok oraz zapowiedział budowę inteligentnej kopalni dla inteligentnej załogi.
– Chodzi o to, aby ludzie pracowali w jeszcze bezpieczniejszych warunkach, z jeszcze większą satysfakcją – podsumował.
Głos zabierali też goście. – Węgla boją się społeczeństwa wyzwolone, liberalne. Preferują one wartości obce górniczemu stanowi. Niech sobie kupują „błękitne paliwo”, Polacy lubią węgiel – powiedział Jarosław Stawiarski (PiS), marszałek województwa.
Co z elektrownią?
Zapytaliśmy Mirosława Kowalika, szefa koncernu Enea, od blisko 4 lat właściciela Bogdanki, o plany związane z budową elektrowni na syngaz uzyskany z procesu zgazowania węgla. O budowie tej siłowni kilkanaście dni temu mówił Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki.
– W programie energetycznym państwa znalazł się zapis o budowie elektrowni przy kopalniach. Kończymy nasze studium wykonalności tej inwestycji. Analizujemy wszystkie jej elementy – mówi Kowalik. – Trzeba przyznać, że obecne realia rynkowe bardzo mocno wzmacniają sensowność tego projektu.
Nowe inwestycje
Prezes Wasil zdradził też kilka szczegółów dotyczących de facto nowej kopalni na polu Ostrów. – W Ostrowie będą dwa szyby, które rozpoczną pracę po 2025 roku. Już szukamy potencjalnych wykonawców tej inwestycji, co nie jest rzeczą prostą, gdyż w Polsce są tylko dwie firmy zajmujące się projektowaniem podziemnej i naziemnej infrastruktury górniczej – powiedział prezes.
Bogdanka podpisała już list intencyjny z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Bytomiu o budowie filii przy lubelskiej kopalni.
– Jest to ważne dla całego regionu, bo nie tylko my dostrzegamy możliwości rozwoju górnictwa w naszym województwie. Według opinii wielu osób, w najbliższych latach powstanie u nas więcej kopalni, dlatego musi powstać Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego – podkreślił prezes Artur Wasil.