Bank internetowy, konto internetowe, e-konto... Dla większości starszych ludzi takie pojęcia są zupełnie obce.
Wszystkie banki już dawno pozamykane, a Ty musisz natychmiast przelać pieniądze. Do jutra nie możesz czekać, bo jutro ... będzie futro - świetny interes przejdzie Ci koło nosa. Albo minie ważny termin - i poniesiesz srogą karę za nie wpłacenie pieniędzy na czas.
W epoce przedinternetowej takie rzeczy miały prawo się zdarzyć. Dziś nie powinny. Bo każdy, kto ma dostęp do sieci i jest klientem banku internetowego lub "zwykłego”, ale oferującego internetowy dostęp do konta, ma
dostęp do swych pieniędzy przez 24 godziny na dobę.
I to jest pierwsza i najważniejsza zaleta kont internetowych - możliwość przeprowadzania operacji finansowych o każdej porze dnia i nocy oraz praktycznie z każdego miejsca na świecie.
Druga zaleta też związana jest z czasem. Można ją wyrazić starą maksymą: czas to pieniądz. Dzięki sieci nie musisz stawać przed okienkiem bankowym czy pocztowym, by zapłacić, przelać, pobrać pieniądze czy sprawdzić stan konta - wystarczy, że na parę minut siądziesz w domu czy biurze przed monitorem komputera - i sprawa załatwiona.
Prowizję od operacji finansowych zapłacisz zwykle znacznie niższą niż w banku tradycyjnym (lub nie zapłacisz wcale), odsetki od pieniędzy zgromadzonych na koncie masz za to dużo wyższe, bandyci nie napadną, by Ci odebrać gotówkę, bo używasz wirtualnego pieniądza... - korzyści wynikających z posiadania konta w internecie jest dużo więcej (patrz - ramka).
Ale zacznijmy od odpowiedzi na zasadnicze pytanie:
Co to jest internetowe konto bankowe?
1. konta wyłącznie internetowe - ich obsługa odbywa się jedynie za pośrednictwem Internetu, również z wykorzystaniem innych metod zdalnego dostępu do konta (WAP, SMS, telefon, IVR).
2. konta z dostępem do Internetu - można z nich korzystać zarówno poprzez sieć Internet, jak też za pośrednictwem tradycyjnego oddziału banku. Konta takie oferowane są przez większość dużych, znanych banków.
Dobre internetowe konto bankowe powinno jego posiadaczowi zapewniać:
• jak najniższe koszty obsługi,
• maksymalną funkcjonalność (w szczególności łatwy dostęp do pieniędzy) oraz
• maksymalne bezpieczeństwo.
Przy wyborze banku należy się kierować głownie tymi kryteriami.
Zamieniamy pieniądze wirtualne na gotówkę
I tu zaczynają się schody. W porównaniu z bankami tradycyjnymi, to, niestety, najsłabszy punkt banków internetowych. Tam, gdzie konta internetowe są tylko dodatkiem do rzeczywistego rachunku, zarządzanie pieniędzmi raczej nie jest problemem - gotówkę można podjąć w oddziałach swego banku bądź w bankomacie. Gorzej, gdy jesteśmy klientami banku funkcjonującego jedynie w sieci - punktów własnych, gdzie można pobrać pieniądze, banki te mają ciągle jeszcze bardzo mało. Dlatego, jeśli często potrzebować będziemy gotówki, przed założeniem konta w konkretnym banku w sieci warto sprawdzić liczbę i adresy jego (lub współpracujących z nim) punktów, gdzie można pobierać pieniądze.
Zalety konta internetowego
• oszczędność czasu i pieniędzy - nie trzeba osobiście odwiedzać oddziału bankowego
• szybsza realizacja zleceń
• większe bezpieczeństwo związane z eliminacją zagrożeń związanych z dokonywaniem transakcji metodami tradycyjnymi, możliwością szybszego wykrycia oszustw i poinformowania o tym banku
• wielokanałowy dostęp do konta (oprócz Internetu, banki posiadają rozwinięte inne kanały: SMS, WAP, telefon, IRV)
• korzystne oprocentowanie rachunków porównywalne do oprocentowania większości lokat terminowych oraz niższe prowizje za korzystanie z konta
• brak (zazwyczaj) konieczności deklarowania stałych wpłat ani utrzymywania minimalnej sumy pieniędzy koncie
• możliwość założenia rachunku w szybki i wygodny sposób, bez wychodzenia z domu
• dodatkowe usługi, takie jak np. przelew z wykorzystaniem SMS lub e-mail