Ulg podatkowych z roku na rok jest coraz mniej. Przede wszystkim zniknęła ulga remontowa.
Oto wykaz ulg i odliczeń, z jakich możemy skorzystać rozliczając ubiegłoroczny podatek
Sieć dla każdego
Na zdrowie
Ulga na sport oraz na zatrudnienie pomocy domowej
W ramach sponsoringu sportowego odlicza się wydatki na działalność klubów sportowych, mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów.
W sumie ulga na sport pozwala uszczknąć od fiskusa 10 proc. swojego dochodu.
Ulga z tytułu nabycia nowych technologii
Ulga dla przedsiębiorców - od podstawy opodatkowania można odliczyć 50% wydatków. Jeśli podatnik nie ma odpowiednio wysokiego dochodu w jednym roku, aby skonsumować całą ulgę, to może rozliczać ją przez 3 kolejne lata.
Ulga odsetkowa
Kasy mieszkaniowe
W ramach tzw. praw nabytych - wydatki na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Wysokość ulgi - 30% poniesionych wydatków, nie więcej niż 11.340 zł (6% z 189.000 zł) - limit roczny, odliczenie od podatku.
Procent pożytku
Rozliczając się z fiskusem za 2006 rok nadal można przekazać 1 procent swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Po raz ostatni sami musimy zadać sobie ten trud. Od 2008 roku formalności załatwią za nas skarbowi urzędnicy, nam pozostanie tylko wskazanie organizacji, której chcemy przekazać pieniądze.
Lista organizacji
...dostępna jest w na stronie resortu sprawiedliwości www.ms.gov.pl lub w portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl
Podatek można zmniejszyć o wpłaty dokonane w okresie od 1 maja 2006 roku do dnia złożenia zeznania rocznego, nie później jednak niż do 30 kwietnia 2007 roku.
"Odpis 1 procent” nie znosi możliwości odliczenia darowizny od dochodu.
Darujesz, odliczysz
Od dochodu za 2006 rok można odliczyć sobie wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji pozarządowych. Podatnik może również odliczyć darowizny na cele kultu religijnego.
Ulga dotyczy darowizn dokonanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 roku. Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.
Część składki
8,75 proc. podstawy wymiaru wyniosła składka na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń-listopad 2006, płatna od lutego do grudnia.
Odliczeniu od podatku podlega jedynie część składki nieprzekraczająca 7,75 proc. podstawy.