Wreszcie dobra wiadomość dla zmęczonych pracą rolników! Wczoraj rozpoczęto przyjmowanie wniosków o renty strukturalne
Ale są i gorsze wiadomości: przekazać trzeba co najmniej 3 ha, a renta będzie niższa niż do tej pory. Zdaniem resortu rolnictwa pieniędzy było za mało i trzeba było zmniejszyć renty, aby więcej rolników mogło z nich skorzystać. W budżecie programu na lata 2007-213 przewidziano na to działanie ponad 2,18 mld euro (z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu wspólnotowego, a ponad 0,5 mld euro z budżetu krajowego).
Dotychczasowa renta wynosiła średnio 1500 złotych dla jednej osoby. W nowym programie będzie to niecałe 900 złotych. Ale to i tak więcej niż wynoszą krajowe świadczenia.
Poprzednio renta wypłacana była przez 10 lat. Teraz wypłacana będzie do ukończenia 65 roku życia, a potem rolnik przejdzie na emeryturę z KRUS.
Renty będą przyznawane według kolejności składania wniosków. Agencja Restruktutryzacji i Modernizacji Rolnictwa ma 40 dni na określenie, czy zostały spełnione warunki, potem rolnik pół roku na przekazanie gospodarstwa. Praktycznie rzecz biorąc na pierwsze renty z obecnego programu przyjdzie czekać do przyszłego roku.
Wniosek wraz z załącznikami można złożyć w biurze powiatowym ARiMR.
Podstawowe warunki otrzymania renty
• gospodarstwo należy przekazać w sposób trwały: nie wchodzi już w grę dzierżawa, która była możliwa w starym programie.
• ukończone 55 lat
• co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie
• co najmniej pięcioletni okres składek w KRUS
• aby złożyć wniosek o rentę, nie można mieć zadłużenia w KRUS
• ubiegający się musi być wpisany do ewidencji producentów oraz wniosków
• następca powinien prowadzić gospodarstwo rolne po raz pierwszy, mieć wykształcenie rolnicze oraz mniej niż 40 lat. Gdy grunty będą przekazywane na powiększenie innego gospodarstwa przejmujący je rolnik może być o 10 lat starszy
Dodatkowe informacje
...można uzyskać w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych (adresy i numery telefonów dostępne są m.in.
na stronie internetowej Agencji), pod bezpłatnym numerem infolinii: 0-800-38-00-84 a także na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz
www.minrol.gov.pl lub wysyłając e-mail na adres: info@doplaty.gov.pl