Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

8 stycznia 2021 r.
12:49

Lubelska restauracja uruchomiła zbiórkę, żeby przetrwać. "Efekt przerósł moje oczekiwania"

5 1 A A
Bartłomiej Piwko
Bartłomiej Piwko (fot. Facebook)

– Spotkałem się z samymi pozytywnymi komentarzami. Mieliśmy ponad 500 udostępnień zbiórki, uzbieraliśmy już ponad połowę potrzebnej sumy. Ruszyły też zamówienia. To 300 proc. tego, co było kilka tygodni wcześniej. Rozmowa z Bartłomiejem Piwko, właścicielem wegetariańskiej restauracji Umeå w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Umeå działa od 6 lat.

– Ja trafiłem tu później. Studiowałem wtedy w Lublinie matematykę i chciałem zostać w mieście na wakacje. Szukałem pracy. Zaczynałem od zmywaka i bardzo szybko zakochałem się w tym miejscu i w tej kuchni. To była dla mnie nowość. Moi rodzice są rolnikami, prowadzą małe gospodarstwo. Wychowałem się więc na jedzeniu wszystkiego co „swoje”, ale szybko zauważyłem, że dieta roślinna jest lepsza dla organizmu niż mięso, do którego byłem przyzwyczajony.

  • Jak rodzice przyjęli przejście syna na wegetarianizm?

– Tata wiedział, że lubię porywać się z motyką na słońce, więc od razu to zaakceptował. Mama była bardziej sceptyczna. Oboje mnie jednak bardzo wspierali. I w nowej diecie, i w planach zawodowych. Już w październiku porozumiałem się z ówczesnym właścicielem restauracji i postanowiliśmy, że przejmę lokal. Dokładnie dziś mijają dwa lata, odkąd kieruję Umeå.

  • Jaki to był czas?

– Pierwszy rok był bardzo specyficzny i wiązał się z dużymi inwestycjami, bo konieczna była wymiana sprzętu. To był też bardzo intensywny czas, bo musiałem się dużo nauczyć. A potem przyszedł rok 2020 i epidemia.

(fot. Facebook)
  • Kilka dni temu napisaliście na waszym Facebooku, że „nie będziecie już udawać twardzieli”. Na portalu zrzutka.pl rozpoczęliście zbiórkę „Ostatnia deska ratunku dla Umeå”. Przyznaliście, że jeśli nic się nie zmieni, to styczeń będzie ostatnim miesiącem gotowania.

– To nasza próba walki o przetrwanie do ostatniej chwili, ale i próba pokazania, jak wygląda w tej chwili sytuacja w całej branży gastronomicznej. My ciągniemy ostatkiem sił, ale inni mają jeszcze gorzej. Nie wszyscy mogą sprzedawać dania na dowóz lub z odbiorem. Nie wszystko, co wydaje kuchnia nadaje się do zapakowania.

  • Jaka jest wasza sytuacja?

– Pod koniec roku wypowiedziana została nam umowa najmu lokalu, bo mieliśmy bardzo dużo zaległości. Absolutnie nie miałem o to pretensji do właściciela kamienicy, bo czasy są ciężkie i trzeba sobie pomagać, ale każdy musi też myśleć o sobie. Każdy ma własne potrzeby i zobowiązania. Dla nas było to jednak równoznaczne z końcem działalności.

  • A potem zaczęła się zrzutka…

– Której efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Spotkałem się z samymi pozytywnymi komentarzami. Mieliśmy ponad 500 udostępnień zbiórki, uzbieraliśmy już ponad połowę potrzebnej sumy. Ruszyły też zamówienia. To 300 proc. tego, co było kilka tygodni wcześniej. Są godziny, w których musimy przerwać przyjmowanie nowych zamówień żeby nasza kuchnia zdążyła zrealizować już przyjęte.

  • Macie już pewność, że przetrwacie?

– Mamy na to nadzieję. Rozmawiałem już z właścicielem kamienicy i powiedziałem, że mamy duże szanse na zapłacenie zaległości czynszowych. Dogadaliśmy się. Jest bardzo ciężko, ale okazało się, że mamy wielu wiernych klientów i osób, które chcą pomóc. Oni sprawili, że wróciła nadzieja i wiara. Nie będziemy się poddawać. Walczymy do samego końca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium