Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

18 kwietnia 2016 r.
14:31

Startupem na szerokie wody. Jak założyć startup i poradzić sobie na rynku?

Rozmowa z Agnieszką Smreczyńską-Gąbką, ekspertem ds. strategii rozwoju i strategii marki, trenerem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Startupy mają być „solą” rozwoju polskiej gospodarki, kolejne, gigantyczne środki z UE przeznacza się na ich powstawanie. Co jest najważniejszym elementem w nowo powstałej firmie, aby wyrosła z niego prężnie działające przedsiębiorstwo?

– Twórcy startupów muszą przede wszystkim dobrze zaplanować nie tylko start swojego biznesu, ale również koncepcję rozwoju, która nada od samego początku odpowiedni kształt tworzącej się strukturze organizacyjnej. Po wielu latach pracy, zajmując się strategiami rozwoju i strategiami marki, stworzyłam własne określenie planowania strategicznego rozwoju. Najważniejsze jest to, że planowanie strategiczne jest funkcją porządkującą rzeczywistość, która umożliwia realizację założonych celów, w określonym czasie, poprzez wykorzystanie ściśle określonych zasobów. Kluczową sprawą dla prawidłowego rozwoju nowo powstającej firmy jest określenie i wdrożenie odpowiedniej struktury. Bez struktury nie można skutecznie osiągnąć odpowiedniego tempa rozwoju, jak również postawionych celów. Nawet najbardziej kreatywne i innowacyjne pomysły wymagają odpowiedniej strategii rozwoju późniejszej kontroli, dlatego nie można bagatelizować tych elementów.

W zależności od postawionych sobie celów rozwojowych należy wybrać metodę ich realizacji. Ważne jest, aby miejsca, w których powstają startupy, tworzyły dla nich odpowiednie środowisko wzrostu. Tworzenie relacji i partnerstwa na rynku jest istotnym czynnikiem budowania marki przedsiębiorstwa. Wielką szansą są środki na internacjonalizację, współpracę nauki z biznesem. Potrzebne są kompleksowe działania na rzecz ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, w tym startupów. Nie mamy czasu na powolne i eksperymentalne rozwiązania, bo nasza gospodarka ciągle nadrabia dystans do światowej czołówki.

• Jakich narzędzi należy używać, aby nie zatonąć w globalnym oceanie?

– Nie ma jednego, uniwersalnego narzędzia, ani koncepcji zarządzania, które wystarczy na zawsze i rozwiąże wszystkie problemy. Zakładając firmę warto korzystać z wypróbowanych modeli biznesowych prowadzenia przedsiębiorstwa i równocześnie cały czas trzeba przyglądać się rynkowi i reagować na zmiany. Istnieją oczywiście pewne ogólne zasady zarządzania i unikania problemów, które wiążą się z tym, że firma musi osiągać zyski, a także powinna zwiększać się z czasem jej wartość. Sama mam kilka takich wypróbowanych sposobów działania. Zachęcam przedsiębiorców do uporządkowania firmy, zrestrukturyzowania struktury organizacyjnej i sięgnięcia po nowe narzędzia komunikacji z rynkiem. Jednym z użytecznych pojęć żeglarskich jest „klar na pokładzie”, który najłatwiej porównać do wprowadzenia porządku, według ściśle określonych reguł. Klar na pokładzie umożliwia szybkie odnalezienie odpowiednich przedmiotów bez względu na warunki pogodowe, a podczas sztormu taki porządek chroni przed niebezpiecznym bałaganem i pozwala szybko znaleźć potrzebne rzeczy. Mając odpowiedni porządek w firmie, w przypadku nagłej zmiany, możliwie szybko można podjąć prawidłową decyzje i nie zboczyć z wyznaczonego kursu.

• W czym tkwi największy problem w rozwijaniu nowo powstających firm?

– Wiele lat pracy z menadżerami, właścicielami przedsiębiorstw uświadomiło mi, że kluczowym problemem jest natłok porad dotyczących zarządzania i rozwoju. Jako metodolog postanowiłam je uprościć i ujednolicić, aby korzystanie z nich było równie wygodne, jak posługiwanie się GPS-em. Doświadczenie i wiedza menadżerów przekłada się na kondycję firmy. Nowi przedsiębiorcy powinni pamiętać, że nieprzemyślane decyzje, błędnie wyznaczone cele rozwoju i źle wykonane badania rynkowe, w konsekwencji powodują duże straty. Niejednokrotnie prowadzą one w do utraty zdrowia, znajomości czy majątku. Warunkiem prawidłowego rozwoju jest ciągła obserwacja rzeczywistości, kontrola spraw, które nas dotyczą, przewidywanie zachowania innych ludzi i odpowiednia decyzja w przypadku zmiany przewidywanej sytuacji. Wprowadzenie odpowiedniego controlingu daje świetne rezultaty. Można wymienić trzy podstawowe narzędzia controlingu: zarządzanie przez cele, planowanie w przedsiębiorstwie i rachunkowość zarządcza. Warto podkreślić, że trzeba ciężkiej pracy, aby po jakimś czasie pojawiły się efekty, ale warto te działania podjąć.

• Budowa innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, bez wzrostu przemyślanych rozwiązań w strukturach organizacyjnych firm, nie przyniesie poprawy jakości i wydajności pracy czy zwiększenia zysku. Co możemy zrobić w tym zakresie?

– Rozwój innowacyjnej gospodarki powinien być nieodłącznie związany z budowaniem systemowych rozwiązań związanych z komercjalizacją wiedzy (współpracą biznesu i nauki) oraz równoczesną restrukturyzacją przedsiębiorstw. Bez wątpienia współpraca uczelni i tworzenie banków technologii może w tym momencie pomóc. Nie możemy liczyć na to, że przejdziemy do złożonych projektów technologicznych w firmach, jeżeli nie podpowiemy ich właścicielom, w jaki sposób rozwijać biznes po wdrożeniu zmian. Wiele polskich firm jest już dzisiaj championami na rynku międzynarodowym, dlatego mamy z kogo brać przykład. Od 2009 roku zajmuję się komercjalizacją wiedzy i zdaję sobie sprawę, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Oczywiście wymaga to tworzenia przemyślanej, odpowiedniej strategii, która będzie wpływać na rozwój kompetencji przedsiębiorców i wzrost efektywności procesów kształtowania struktury organizacyjnej m.in. startupów. Niestety bez odpowiednich holistycznych rozwiązań, będziemy mieć do czynienia z marnowaniem wiedzy, kreatywności i pieniędzy.

• Co robić, gdy firma wymaga restrukturyzacji, a właściciele są już zmęczeni nieskutecznymi próbami naprawienia sytuacji i przeraża ich dalsze finansowanie nierentownej działalności?

– Wtedy proponuję skorzystać z usługi interim management, która stanowi połączenie usług zarządzania czasowego z wykupem menedżerskim lub usług shadow managera. Usługa interim management bazuje na współpracy interim menedżera z organizacją oraz jego partycypacji w ryzyku i zysku co do zamierzonego celu. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności, bo osoba, która proponuje firmie takie usługi powinna mieć już jakieś doświadczenie i stosowne kompetencje. Shadow manager to z kolei „niewidoczny” manager procesu zmian w organizacji. Ze specjalnie powołanym wewnątrz firmy zespołem, opracowuje plan zmian i czuwa nad jego wdrożeniem, a następnie końcowym rozliczeniem wprowadzonych rozwiązań. Pracując często w charakterze shadow managera wspieram menedżerów i członków zespołu odpowiedzialnego za zmiany, a także pomagam kadrze zarządzającej w odpowiednim przygotowaniu się do wdrażanych procesów, aby nie doszło do zbędnych napięć i nieporozumień. Swoją wiedzę i doświadczenie staram się wykorzystywać jak „akuszer zmian”, aby cały proces zarządczy przyniósł oczekiwane rezultaty.

• Czy to prawda, że w pracy korzysta Pani nie tylko z wiedzy i doświadczenia, ale również z tego co dają posiadane pasje?

– Od najmłodszych lat chodziłam po górach, bo mieszkałam w ich bliskim sąsiedztwie. Kocham góry i uważam, że trud wędrówki zawsze jest nagradzany w niesamowity sposób. Jednak w ostatnich latach to żeglarstwo stało się moją pasją, którą zaraziłam się od „pierwszego rejsu”. Żeglarstwo skłania do lepszego poznania siebie i zasad współdziałania, nie tylko na pokładzie. Żeglowanie angażując wysiłek fizyczny, jednocześnie zmusza do efektywnej komunikacji i współpracy między sobą. Poczucie satysfakcji z dobrej żeglugi w ciągu dnia stwarza pozytywny klimat do rozmów wieczorem i planowania kolejnego rejsu. Wspólne przygotowywanie potraw dostarcza ciekawych narzędzi pokonywania barier kulturowych i obyczajowych. Poprzez swoją elitarność i charakter, żeglarstwo stanowi doskonałą płaszczyznę do nawiązywania nowych i podtrzymywania istniejących kontaktów oraz nabycia umiejętność planowania strategicznego. Dlatego często w mojej pracy nawiązuję do metafor żeglarskich i rozwiązań, które potem stosuję w budowaniu nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych. Dlatego uważam, że startupy nie mogą zatonąć, ale muszą wypłynąć na szerokie wody, dlatego należy w umiejętny sposób wspierać ich rozwój.

Pozostałe informacje

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Pod jednym z drzew przy ul. Lipowej w Lubartowie jeden z przechodniów zauważył małą wiewiórkę, która nie przeżyłaby bez pomocy. Na miejsce wysłano policyjny patrol, który zaopiekował się zwierzątkiem.

Przed siatkarzami ze Świdnika ostatni mecz w sezonie

Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik kończą sezon. Darmowe wejście na ostatni mecz

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PZL Leonardo Avia Świdnik zamierzy się z Olimpią Sulęcin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni pokonali na wyjeździe mającą ekstraklasowe aspiracje Miedź Legnica. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu drużyn?

Sobota z Trzydziestką
foto
galeria

Sobota z Trzydziestką

Kiedy w Klubie 30 na trzech parkietach rozbrzmiewają hity z lat 70., 80., latino oraz topowe przeboje, a goście z gracją balansują między parkietem a barem, wiadomo, że to kolejna szalona noc. Zobaczcie fotorelację z miejsca, gdzie trzy dekady doświadczenia to wstęp do dobrej zabawy. Tym razem niekwestionowaną gwiazdą była Ewelina Krupa i jej zaczarowane skrzypce...Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w Trzydziestce, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin.

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową
tylko u nas

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową

Zarząd województwa lubelskiego rozważa powołanie własnej spółki kolejowej. Pierwszym krokiem jest przetarg na jej biznesową strategię. Jak tłumaczy wicemarszałek Piotr Breś, wynika to z problemów jakie w innej części kraju ma kolejowy przewoźnik działający na Lubelszczyźnie - spółka Polregio.

Szczypiorniści Padwy Zamość chcą zrehabilitować się za porażkę z KPR Fit Dieta Żukowo

Padwa Zamość kontra wicelider, AZS AWF gra w Łodzi

KPR Padwa i AZS AWF Biała Podlaska rozegrają w weekend 21. kolejkę. Zamościanie podejmą wicelidera z Ciechanowa, a akademicy wybiorą się do Łodzi.

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Prezydent Puław nie pójdzie za kratki. Ktoś wpłacił grzywnę

Nakaz aresztowania i osadzenia w zakładzie karnym prezydenta Puław został wycofany przez sąd. Powodem tego nagłego zwrotu akcji jest wpłata grzywny, której dokonała nieznana osoba. - Prawdopodobnie nie trafię do więzienia - przekazał wczoraj wieczorem Paweł Maj.

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium