Przybywa miejsc pracy. W mieście niedawno ruszył zakład produkujący wybory farmaceutyczne. W maju firma Cyclone Polska, produkująca części do samolotów rozpocznie pierwsze testy. Coraz więcej przedsiębiorców chce też inwestować w kraśnickiej podstrefie ekonomicznej
Obecnie na terenie podstrefy (chodzi o kraśnicką podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - red.) mamy podpisane umowy z czterema pracodawcami: przetwórnią owoców, firmą produkującą stolarkę okienno-drzwiową, Wiejski Młynem (wybory garmażeryjne-red.) i Stare Drewno (firma skupująca drewno i produkujące z niego m.in. meble - red.).
Z kolei spółka JKG Intereco (produkcja materiałów budowlanych) przygotowuje się do inwestycji. Toczą się także rozmowy z kolejnymi siedmioma inwestorami z branży spożywczej, metalurgicznej i spółkami zajmującymi się produkcją opakowań – mówi Michał Mulawa, rzecznik UM w Kraśnik. – Liczymy, że firmy, które powstają stworzą miejsca pracy dla 100 osób. Docelowo chcielibyśmy aby podstrefa ekonomiczna dała prace 500 osobom – dodaje.
Nowe firmy inwestują nie tylko w kraśnickiej podstrefie TSSE, ale też w innych częściach miasta. – 23 maja planujemy rozpocząć pierwsze testy obróbki chemicznej metali – zapowiada Bartosz Parczyński, wiceprezes Cyclone Polska. W maju mają zakończyć się także prace remontowe. – W tym czasie przyjadą też pierwsze maszyny. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku – dodaje.
Kanadyjska firma Cyclone, specjalizuje się produkcji części do samolotów Bombardier, Boeing czy Airbus. W Kraśniku przy ul. Fabrycznej otwiera swój pierwszy zakład w Polsce.
– Na początek zatrudnimy ok. dwudziestu kilku osób. Jednak z każdym miesiącem zatrudnienie będzie rosło – zaznacza Parczyński. Obecnie firma poszukuje programistów obrabiarek numerycznych, pięcioosiowych.
W tym miesiącu produkcję dla przemysłu farmaceutycznego rozpoczęła przy ul. Kolejowej firma MSFarma. W mieście są produkowane pastylki do ssania na ból gardła i lizaki – witaminowe i na ból gardła.
– Produkcja już ruszyła, choć jeszcze nie wszystkie maszyny działają. Jedna z linii produkcyjnych nie została jeszcze uruchomiona – mówi Damian Furman, prezes firmy MSFarma.
We wrześniu MSFarma planuje przenieść swoją siedzibę z Warszawy do Kraśnika.
Bezrobocie w powiecie kraśnickim
„Pod koniec 2015 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kraśniku zarejestrowanych było 5596 osób bezrobotnych” – czytamy w informacji PUP w Kraśniku, która w środę zostanie przedstawiona na sesji Rady Powiatu w Kraśniku.
W porównaniu z 2014 r. bezrobocie w powiecie spadło o 8 procent. Na koniec 2014 r. w kraśnickim PUP było zarejestrowanych 6050 osób bez pracy. Najwięcej osób bez pracy było w Kraśniku – 33 procent ogólnej liczby bezrobotnych w powiecie. Na drugim miejscu znalazł się Annopol (12 proc.), zaś na trzecim gmina Kraśnik (10 proc.). Najliczniejszą grupę bezrobotnych stanowiły młode osoby w wieku 25-34 lat. (34 proc.).
Idzie ku lepszemu
Jak czytamy w „Informacji PUP w Kraśniku o sytuacji na rynku pracy Powiatu Kraśnickiego za rok 2105” sytuacja zmienia się na lepsze. W powiecie w ciągu ostatnich lat widoczny jest „dość szybki rozwój prywatnej przedsiębiorczości”. Na koniec 2015 r. zarejestrowanych było 5795 podmiotów gospodarczych w tym osób prawnych 448, spółek cywilnych 213, osób fizycznych 5134.