Ulga rehabilitacyjna, na internet i nowe technologie przysługują podatnikom w tym roku w niezmienionej formie.
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Może być to także decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, renta szkoleniowa albo renta socjalna.
Z ulgi mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Musi być przy tym spełniony jeden warunek: w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie mogą przekroczyć limitu 9120 zł i osoby te faktycznie pozostawały na utrzymaniu podatnika korzystającego z ulgi. Dotyczy to sytuacji, w której dochody osoby niepełnosprawnej nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb i podatnik partycypuje w kosztach jej utrzymania.
Odpisz psa przewodnika
- Można też odliczyć wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań i budynków mieszkalnych jeśli wymaga tego dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych, przystosowanie dla nich pojazdów mechanicznych, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym, w sanatorium, opłacanie tłumacza języka migowego, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych - wylicza Ewa Królikowska, doradca finansowy.
Zbieraj dowody
- Z treści przepisów jednoznacznie wynika, że do skorzystania z ulgi z tytułu wydatków na przewodnika uprawnione są osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, narządów wzroku z I lub II grupą inwalidztwa, które faktycznie opłacają przewodników. Urząd skarbowy w trakcie dokonywania czynności sprawdzających zeznania podatkowego ma obowiązek poprosić o wskazanie osoby, którą zatrudnialiśmy jako przewodnika - zaznacza Alina Bednarska z Izby Skarbowej w Lublinie.
Osoba otrzymująca wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług będzie musiała wykazać je w zeznaniu rocznym. Podobnie, aby uznać, że osoba niewidoma ma na utrzymaniu psa przewodnika, pies taki musi być zarejestrowany w rejestrze psów przewodników w Polskim Związku Niewidomych.
W przypadku odliczania wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego ważne jest wskazanie, iż korzystaliśmy z zabiegów rehabilitacyjnych. Wizyty u lekarza nie stanowią, w myśl przepisów, zabiegów rehabilitacyjnych.
Jeśli nie finansował fundusz
Jeśli wydatki były częściowo sfinansowane z tych źródeł, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a uzyskaną kwotą.