Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

7 sierpnia 2024 r.
20:14

Bogaci kupcy z Bliskiego Wschodu jadą do Janowa Podlaskiego. Ale czy wylicytują?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Na placu rozstawiono już namioty i trybuny
Na placu rozstawiono już namioty i trybuny (fot. Ewelina Burda)

Namioty ze stolikami czekają na kupców z Bliskiego Wschodu, a trybuny na publiczność. Ale nie na rekordy cenowe, tylko na odbudowę nadszarpniętego wizerunku liczą organizatorzy tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po ośmiu latach kadrowej karuzeli zafundowanej stadninie przez rząd PiS i skandali towarzyszących licytacjom, nowe władze wyższych i niższych szczebli chcą „powrotu do normalności”. – Na to liczymy, na spokojny przebieg. Nie rekordy cenowe zdecydują o sukcesie, tylko systematyczna odbudowa jakości hodowli - mówi na kilka dni przed aukcją Pride of Poland Leszek Świętochowski, od maja prezes stadniny. Do 2015 roku kierował Agencją Nieruchomości Rolnych.  W przeszłości był politykiem związanym z PSL.

Do współpracy przy wydarzeniu dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz zaprosił ekspertów zwolnionych w 2016 roku przez ówczesny rząd PiS, m.in. Annę Stojanowską i Marka Trelę. – Katalog aukcyjny jest już gotowy. Namioty i trybuny już stoją. Wszystko idzie zgodnie z planem- zapewnia Stojanowska, obecnie doradczyni Smolarza.

Impreza ma charakter masowy i rusza w piątek. Do niedzieli trwa bowiem Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. – Zaprezentuje się ponad 100 koni. To sprawia, że jest to największy europejski pokaz - zauważa Stojanowska.

Pokaz odbywać się będzie na placu pod gołym niebem. Dla publiczności przewidziano 1300 miejsc. – Te są nieodpłatne. Już wcześniej można było je rezerwować. Praktycznie wszystko już zajęte- zaznacza ekspertka. Kulminacją sierpniowego święta hodowli jest jednak niedzielna aukcja Pride of Poland (godz. 17), na której wystawionych na sprzedaż będzie 18 koni. – Licytację na hali będzie mogło oglądać 650 osób. Miejsc już nie ma- dodaje Stojanowska. Z kolei przy stolikach przewidziano 500 miejsc dla gości VIP. – Ilu będzie potencjalnych kupców, tego dowiemy się na godzinę przed aukcją, gdy wpłacą wadium. To upoważnia do licytowania-precyzuje doradczyni.

Ale wiadomo, że zainteresowanie aukcją jest duże. –  Swój przyjazd potwierdzili hodowcy z Bliskiego Wschodu, z Iranu i Iraku, Kuwejtu, krajów arabskich, ale też z Chin czy USA.  Praktycznie wszystkie zarezerwowane przez nas miejsca w okolicznych hotelach są zajęte- podkreśla prezes stadniny. Niektórzy goście zapowiedzieli, że wylądują tu swoimi helikopterami.  Wtedy będą jeszcze mogli dokładnie obejrzeć konie przed Pride of Poland, a najczęściej dopytują o Zigi Zanę, Baroka czy Abellię.

Przy wyborze aukcyjnych perełek uczestniczył Marek Trela, były wieloletni szef janowskiej stadniny, a teraz doradca Świętochowskiego. Na co dzień jednak, pracuje w Jordanii. – Ta lista oddaje dobrze stan polskiej hodowli. To są utytułowane konie, ale ich sprzedaż nie zuboży naszego banku genów - tłumaczy i jednocześnie przyznaje, że „supergwiazd” tu nie ma. – Bo takie trzeba najpierw wykreować na międzynarodowych pokazach. Dopiero wtedy można mówić o rekordach na licytacji.

Wizerunkowym blamażem zakończyła się aukcja w 2022 roku, bo cztery klacze za prawie milion euro wylicytował Francuz Thierry Barbier, ale przelewu nie zrobił. – Zabezpieczamy się nie tylko wadium, ale każdy klient podaje swoje dane osobowe. Poza tym, po licytacji musi od razu wpłacić zadatek – podkreśla Stojanowska. – To była niefrasobliwość, że dopuszczono Francuza do aukcji. W środowisku był znany z tego, że nie zasługuje na zaufanie - przyznaje jeszcze Trela.  W tym roku, organizatorzy chcą uniknąć takich wpadek.

- Po tym składzie kupców, którzy zadeklarowali swój przyjazd do Janowa, można spodziewać się, że to będzie prawdziwa licytacja. Na pewno mamy w tym roku profesjonalnego i doświadczonego aukcjonera z Holandii, Erica Blaaka - chwali były szef stadniny. Ale nie ukrywa, że to ośmioletnie pasmo skandali nadwyrężyło reputację polskiej hodowli na świecie. - Wcześniej, ludzie tu przyjeżdżali bo wiedzieli, że mogą liczyć na uczciwą aukcję. Później stracili to zaufanie i to chcemy odbudować. Niestety, wystarczy zobaczyć wyniki na pokazach międzynarodowych w ostatnich latach, niewiele było tam polskich arabów - zwraca uwagę Trela.  

Janowska stadnina to konglomerat na 1700 hektarach. Oprócz stada 500 koni, trzyma się tu 600 sztuk bydła mlecznego.  - Taki był zamysł, aby bydło tworzyło zabezpieczenie finansowe dla hodowli koni - wspomina były prezes. Obecnie, stadnina ma do spłaty ok. 6 mln zł kredytów zaciągniętych przez ostatnie lata. Gdy Trela rozstawał się ze stanowiskiem w 2016 roku, bilans finansowy był dodatni.

(fot. E.Burda)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Katarzyna Krawczyk wywalczyła swój 11. tytuł mistrzowski w karierze

Cement-Gryf Chełm najlepszy w Polsce

W Chełmie rozegrane zostały 32. mistrzostwa Polski w zapasach kobiet oraz 94. mistrzostwa Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym.

Ponad podziałami sprowadzili karetkę do gminy
Janów Podlaski
galeria

Ponad podziałami sprowadzili karetkę do gminy

Potrzebna była współpraca gminy, wojewody i marszałka. Ponad podziałami to się udało i w Janowie Podlaskim stacjonować będzie karetka.

Rusza Chełmskie Centrum Pomocy. Trafią tam dary z całego regionu

Rusza Chełmskie Centrum Pomocy. Trafią tam dary z całego regionu

Prezydent Chełma uruchamia Chełmskie Centrum Pomocy. Od jutra trafią tam dary zebrane przez mieszkańców regionu, które następnie zostaną przekazane mieszkańcom Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Minione tygodnie były dla Kacpra Gieryka wspaniałym doświadczeniem. Młody kolarz Lubelskie Perła Polski Cycling Team regularnie jeździł w barwach reprezentacji Polski

Kacper Gieryk był blisko brązowego medalu mistrzostw Europy

Kapitalny występ Kacpra Gieryka w mistrzostwach Europy. Zawodnik Lubelskie Perła Polski Cycling Team był bardzo blisko wywalczenia brązowego medalu w kategorii seniorskiej

Lubelskie pomaga powodzianom. Zbierają dary, przekazują pieniądze
ZBIÓRKI DARÓW

Lubelskie pomaga powodzianom. Zbierają dary, przekazują pieniądze

Lublin, Zamość, Chełm, Puławy, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Niektóre samorządy przekazują też po prostu pieniądze.

Uroczyste symboliczne otwarcie mostu odbyło się 16 września

Można jechać. Most przebudowany, wstęga przecięta

Został otwarty kilka tygodni temu, ale w poniedziałek zorganizowano z tej okazji uroczystość. Na gruntownie przebudowanym moście w Chomęciskach Dużych przecięto wstęgę, a obiekt został poświęcony

w trybie alarmowym żołnierze ruszyli do Wrocławia

Nasi terytorialsi wyruszyli z pomocą do Wrocławia

Późną nocą, w poniedziałek, 16 września, w trybie alarmowym 150 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT oraz ciężki sprzęt, w tym agregaty prądotwórcze i stacje zasilania wyruszyło z pomocą na Dolny Śląsk. Aktualnie głównym zadaniem lubelskich terytorialsów jest umacnianie wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu

Wielkie ściganie na wyciągnięcie ręki w Lublinie
galeria

Wielkie ściganie na wyciągnięcie ręki w Lublinie

Już tylko do środy mieszkańcy mają okazję do zapoznania się z bolidem wyścigowym Formuły 1, czyli najpopularniejszej na świcie serii wyścigowej. Wyścigówka stoi na jednej z lubelskich stacji benzynowych.

Póki co ulicą Łukasińskiego można jeździć normalnie

A jednak przejezdna. Zamkną ulicę z poślizgiem

Nie 16, jak zapowiadano, ale 23 września zostanie zamknięta dla ruchu ulica Łukasińskiego na Starym Mieście w Zamościu. To konieczne, bo na całej długości ma być naprawiana.

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Kancelaria frankowa we Wrocławiu – Profesjonalna pomoc prawna

Gdy stajesz w obliczu problemów z kredytem frankowym, to odpowiednie wsparcie prawnika staje się niezwykle istotne. Kancelaria frankowa we Wrocławiu to miejsce, gdzie znajdziesz specjalistyczną pomoc w walce z bankami i zrozumiesz, jak ważna jest odpowiednia analiza umowy kredytowej.

Szymon Ładniak na testach w DTM
film

Szymon Ładniak na testach w DTM

DTM to legendarna seria wyścigowa. W Niemczech jest ona ubóstwiana przez miejscowych kibiców, którzy licznie odwiedzają wyścigowe tory. Pojedyncze zawody potrafi oglądać nawet ponad 100 tys. widzów. Teraz zaproszenie na testy w zespole Engstler Motorsport otrzymał Szymon Ładniak. Lublinianin jest jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w Polsce.

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Doping w sporcie — czym jest? Działanie, rodzaje, jak wykryć substancje dopingujące?

Sport jest bardzo ważnym elementem życia wielu ludzi. Jego uprawianie wymaga wytrwałości, poświęcenia, odporności psychicznej, pracy zespołowej, buduje siłę charakteru. Jednak niektórzy szukają prostego i szybkiego sposobu na poprawę swojej kondycji. Służą ku temu środki dopingujące — biologicznie czynne związki chemiczne, które w niefizjologiczny sposób zwiększają możliwości naszego organizmu do wysiłku, wiele z nich ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Doping jest powszechnie znanym problemem w świecie sportu. Stosowanie nielegalnych substancji dopingujących jest z roku na rok coraz większe, co skutkuje coraz częstszymi przypadkami dyskwalifikacji podczas zawodów sportowych.

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?
dzień wschodzi
film

Powodzie w Polsce. Jak działali i działają strażacy?

Na południu Polski weekendowe silne opady deszczu zgodnie z zapowiedziami spowodowały olbrzymie powodzie, porównywalne do tych z przed kilkunastu lat. Na miejsce udało się kilkunastu strażaków i kilka wozów z naszego województwa. O tym jak działają i jak mogą pomóc na miejscu w programie Dzień Wschodzi opowiada st. bryg. Michał Badach - zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Pierwsze dary dla powodzian zaczęły spływać do siedziby Straży Miejskiej w Zamościu zaraz po tym, jak prezydent miasta ogłosił, że to jeden z punktów zaplanowanych zbiórek

Zamość pomaga poszkodowanym przez powódź. Dziś rusza pierwszy transport

Dwa busy na pewno, a może jeszcze jakiś trzeci samochód zostaną dzisiaj wczesnym popołudniem spakowane i ruszą na południe Polski. To pomoc od zamościan dla wychowanków zalanego podczas powodzi domu dziecka w Kłodzku. Zbiórka darów dla poszkodowanych wielką wodą trwa. Będzie prowadzona do końca tygodnia.

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

Padwa Zamość wygrała dopiero po karnych, minimalna porażka AZS AWF Biała Podlaska

W pierwszej kolejce nowego sezonu AZS AWF Biała Podlaska przegrał z Nielbą Wągrowiec. KPR Padwa Zamość dopiero po rzutach okazała się lepsza od beniaminka E.LINK Gwardii Koszalin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium