Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 stycznia 2024 r.
11:37

Gdy wezmą na "chocki" - panna szczęśliwa

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A
Brodacze ze Sławatycz pożegnali stary rok
Brodacze ze Sławatycz pożegnali stary rok (fot. KaeN)

Mała wieś w powiecie bialskim, tradycyjnie na trzy ostatnie dni roku stała się świętem lokalnych brodaczy. Młodzi mężczyźni biorący udział w wydarzeniu, od wielu tygodni przygotowywali strój, by brać panny na "chocki", zaczepiać dzieci i zaprezentować się podczas konkursu "Brodacz Roku 2023".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Barwne, starannie wykonane kwiaty z bibuły, wstążki, długie brody z lnu, stare kożuchy baranie odwrócone włosiem na zewnątrz, ręce i nogi owinięte słomą są znakiem rozpoznawczym przebierańców. Ponad 100-letnia tradycja ze Sławatycz przyciągnęła turystów z całej Polski.

- Przyjechaliśmy z Warszawy, chociaż pochodzimy z Lubelszczyzny. O brodaczach przeczytałam w ubiegłym roku właśnie w Dzienniku Wschodnim. Dzieci są zachwycone. Piękna lokalna tradycja i świetna zabawa - mówiła pani Aneta.

Iza i Kuba przyjechali stopem z Warszawy. Młodzi ludzie na co dzień szukają miejsc na mapie Polski, gdzie mieszkańcy kultywują swoje lokalne zwyczaje.

-Postacie ubrane są podobnie, jednak różnie. Barwne stroje, harce, tańce i wspólna zabawa. Karnawał zwykle kojarzy się z Rio, a tu mamy piękną Polską tradycję. Ważne by ją utrzymać- mówił zachwycony Kuba. Emocje udzielają się każdemu, tu wszyscy są radośni i szczęśliwi- dodała Iza.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 Brodaczy. Komisja konkursowa oceniała kapelusz, maskę i okrycie brodaczy oraz sposób prezentacji.

- Na twarzy mam ręcznie wykonaną maskę, ulepszam ją co roku, gdyż zdarzały się lata, w których pogoda nas nie rozpieszczała. Długa broda symbolizuje długie życie i doświadczenie brodacza. Na głowie mam wysoki, 90 centymetrowy kapelusz. Kwiaty, które go zdobią, wykonane są z bibuły. Jest ich ponad 70. To pracochłonne-  tłumaczył jeden z brodaczy.

Legend związanych z brodaczami jest wiele. Mieszkanka Sławatycz, pani Maria opowiedziała jedną z nich. 

- Moja babcia zawsze powtarzała, że wstążka z czapki brodacza przynosi szczęście. Warto więc zabrać taką do domu - zapewniała kobieta. Oczywiście panny muszą dać się zabrać na chocki, czyli dać się podrzucić na kiju, który trzymają po obu stronach brodacze. Legenda głosi, że przynosi to szczęście i szybkie zamążpójście - dodała.

Wójt Gminy Sławatycze, Arkadiusz Misztal podkreśla, że brodacze nie są formą teatru, ani przedstawienia dla turystów, ale jest to swoista tradycja, którą kultywują młodzi mężczyźni ze Sławatycz.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wpisał element: "Brodacze ze Sławatycz" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium