Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2022 r.
16:40

Lublin. Bunt na Ponikwodzie. Mieszkańcy nie chcą bloków obok domków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda
Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda. Urząd Miasta dopuścił tu zabudowę wielorodzinną tuż obok domów jednorodzinnych. Deweloper zaprojektował już bloki i stara się o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Planowane przez inwestora budynki nie będą pasować do otoczenia – przekonują mieszkańcy, którzy zawiązali komitet protestacyjny i w środę przyszli do Ratusza. Przynieśli ze sobą listy z podpisami ponad 500 osób, które też nie zgadzają się na budowę przy Goździkowej.

– Mieszkałam kiedyś w wieżowcu i wiem, co to znaczy mieszkać wśród bloków. Uciekłam stamtąd, bo chciałam mieszkać we własnym domku. Dlatego walczymy o to, żeby to była spokojna dzielnica – mówi Bożena Gołaś, mieszkanka Goździkowej.

Jednak miejscy urzędnicy doszli do wniosku, że te tereny są odpowiednim miejscem na blokowisko.

Wuzetka dla dewelopera

Jeszcze w zeszłym roku Urząd Miasta wydał deweloperowi „wuzetkę”, czyli decyzję o warunkach zabudowy. Wyjaśnijmy, że taką decyzją ustala się możliwy sposób wykorzystania działek, które nie doczekały się od Rady Miasta planu zagospodarowania określającego przeznaczenie ziemi. A tam, gdzie nie ma planu, tam przeznaczenie działek określają urzędnicy.

Na wniosek dewelopera Urząd Miasta wydał „wuzetkę” dopuszczającą tu zabudowę wielorodzinną.

– Decyzja dotyczy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych na działce przy Goździkowej 11a – potwierdza Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Budynki mogą mieć nieco ponad 12 metrów wysokości (od terenu przed wejściem do gzymsu), a maksymalną szerokość frontowej elewacji ustalono na 25 m. – O wydanie decyzji starała się spółka GP Paszkowski i Wspólnicy.

Z taką decyzją spółka mogła zaprojektować bloki i wystąpić o pozwolenie budowlane. I to właśnie zrobiła. – Dla tej samej nieruchomości inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, wskazując w nim ten sam zakres inwestycji, czyli cztery budynki wielorodzinne – informuje Czerwonka. Wniosek został złożony 30 listopada.

Mieszkańcy rozgoryczeni

– Jesteśmy bardzo rozczarowani decyzją Urzędu Miasta – mówi pani Bożena. Rozczarowana jest również rada dzielnicy.

– Przecież w 2019 roku Rada Miasta uchwaliła studium przestrzenne, które przewiduje w tym obszarze zieleń i zabudowę jednorodzinną – przypomina Justyna Budzyńska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Ponikwoda. – Prezydent zapowiadał, że studium będzie kierunkiem, którego miasto będzie się trzymać.

Sęk w tym, że studium nie jest dla urzędników wiążące przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, więc nie można jej uzależniać od tego, co zapisano w studium. Przesądzające jest natomiast to, czy wnioskowana zabudowa będzie pasować do tego, co znajduje się w okolicy.

Czy to jest dobre sąsiedztwo?

– Zgodnie z prawem decyzja może być pozytywna tylko wtedy, gdy co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zagospodarowana w podobny sposób – stwierdzają protestujący w swym piśmie do Ratusza. – Nazywa się to zasadą dobrego sąsiedztwa, która została całkowicie pogwałcona.

– Zabudowa wielorodzinna jest w tym rejonie miasta całkowicie obca – twierdzą oburzeni mieszkańcy. – Wzdłuż ulicy Goździkowej położone są działki, które od początku były zabudowane domami jednorodzinnymi, lub przygotowane pod zabudowę jednorodzinną.

Dlaczego urzędnicy uznali, że wstawienie bloków w tę okolicę będzie „dobrym sąsiedztwem”?

– Z uwagi na sąsiedztwo realizowanego na działkach przy ul. Dożynkowej i dochodzącego do ul. Goździkowej zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, planowana inwestycja spełnia przesłankę kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu na tym obszarze – stwierdza Czerwonka. Podkreślmy, że wskazany przez nią zespół bloków nie jest „dostępny z tej samej drogi publicznej”.

Jak my tu mamy żyć?

Protestujący liczą na to, że Ratusz zablokuje inwestycję. – Pozostawienie tutaj terenów zielonych zapewniłoby naturalne napowietrzenie tej części miasta. Ścisła zabudowa to uniemożliwi. W okolicy nie ma też szkoły, która będzie potrzebna dodatkowym rodzinom. Ponadto ul. Goździkowa jest bardzo wąska – podkreśla Budzyńska. Mieszkańcy uliczki nie wyobrażają sobie, że przez kilka lat miałyby tędy jeździć ciężkie samochody obsługujące budowę.

– Przy Goździkowej nie ma chodnika, nie ma oświetlenia. Jeżeli wjadą tam ciężarówki, to ja się boję o własne dzieci i bezpieczeństwo na tej ulicy – dodaje Gołaś. – My już w tej chwili mamy problem z przejazdem samochodami osobowymi, nie mamy jak się wyminąć. A gdy do mojej posesji dojeżdża szambowóz, to blokuje całą ulicę – dodaje Marta Burszczan.

Obawiają się blokowiska

Mieszkańcy Ponikwody twierdzą, że planowana inwestycja będzie dopiero początkiem zabudowywania okolicy blokami. – Łącznie może ich tu powstać czternaście – twierdzi Justyna Budzyńska i wymienia numery sąsiednich działek, na których miałaby wyrosnąć taka zabudowa.

Ratusz częściowo to potwierdza. – Przy ul. Goździkowej została również wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z możliwością usług w parterze na działce nr 18 – przekazuje nam Anna Czerwonka. Wspomniana przez nią decyzja została wydana na wniosek osoby fizycznej i dotyczy bloków o takich samych parametrach, jak te dopuszczone w zeszłym roku. – Natomiast działki nr 17, 19/1, 19/2 i 1/23 nie zostały objęte decyzjami o ustaleniu warunków zabudowy.

Mieszkańcy czekają na plan

Dla terenów obejmujących też ul. Goździkową opracowany ma być plan zagospodarowania, który ma określić możliwy sposób wykorzystania tych nieruchomości. Zdecydowała o tym w czerwcu Rada Miasta i na tej podstawie Urząd Miasta przyjmował wnioski dotyczące tego, co powinno się znaleźć w planie. Protestujący mieszkańcy Ponikwody zawnioskowali wspólnie o to, by w tej okolicy dominowała zieleń, a jedyną dopuszczalną zabudową były domy jednorodzinne mające nie więcej niż jedno piętro z poddaszem użytkowym.

– Nie może nagle wyrastać kolejne blokowisko pośród domków jednorodzinnych – stwierdza Anna Boreczek, członkini komitetu protestacyjnego. – Chcemy, żeby prezydent szanował obywateli tak samo, jak deweloperów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty