Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2022 r.
16:40

Lublin. Bunt na Ponikwodzie. Mieszkańcy nie chcą bloków obok domków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
34 50 A A
Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda
Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda (fot. Maciej Kaczanowski)

Przeciw budowie bloków mieszkalnych przy ul. Goździkowej protestuje część mieszkańców dzielnicy Ponikwoda. Urząd Miasta dopuścił tu zabudowę wielorodzinną tuż obok domów jednorodzinnych. Deweloper zaprojektował już bloki i stara się o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Planowane przez inwestora budynki nie będą pasować do otoczenia – przekonują mieszkańcy, którzy zawiązali komitet protestacyjny i w środę przyszli do Ratusza. Przynieśli ze sobą listy z podpisami ponad 500 osób, które też nie zgadzają się na budowę przy Goździkowej.

– Mieszkałam kiedyś w wieżowcu i wiem, co to znaczy mieszkać wśród bloków. Uciekłam stamtąd, bo chciałam mieszkać we własnym domku. Dlatego walczymy o to, żeby to była spokojna dzielnica – mówi Bożena Gołaś, mieszkanka Goździkowej.

Jednak miejscy urzędnicy doszli do wniosku, że te tereny są odpowiednim miejscem na blokowisko.

Wuzetka dla dewelopera

Jeszcze w zeszłym roku Urząd Miasta wydał deweloperowi „wuzetkę”, czyli decyzję o warunkach zabudowy. Wyjaśnijmy, że taką decyzją ustala się możliwy sposób wykorzystania działek, które nie doczekały się od Rady Miasta planu zagospodarowania określającego przeznaczenie ziemi. A tam, gdzie nie ma planu, tam przeznaczenie działek określają urzędnicy.

Na wniosek dewelopera Urząd Miasta wydał „wuzetkę” dopuszczającą tu zabudowę wielorodzinną.

– Decyzja dotyczy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych na działce przy Goździkowej 11a – potwierdza Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Budynki mogą mieć nieco ponad 12 metrów wysokości (od terenu przed wejściem do gzymsu), a maksymalną szerokość frontowej elewacji ustalono na 25 m. – O wydanie decyzji starała się spółka GP Paszkowski i Wspólnicy.

Z taką decyzją spółka mogła zaprojektować bloki i wystąpić o pozwolenie budowlane. I to właśnie zrobiła. – Dla tej samej nieruchomości inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, wskazując w nim ten sam zakres inwestycji, czyli cztery budynki wielorodzinne – informuje Czerwonka. Wniosek został złożony 30 listopada.

Mieszkańcy rozgoryczeni

– Jesteśmy bardzo rozczarowani decyzją Urzędu Miasta – mówi pani Bożena. Rozczarowana jest również rada dzielnicy.

– Przecież w 2019 roku Rada Miasta uchwaliła studium przestrzenne, które przewiduje w tym obszarze zieleń i zabudowę jednorodzinną – przypomina Justyna Budzyńska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Ponikwoda. – Prezydent zapowiadał, że studium będzie kierunkiem, którego miasto będzie się trzymać.

Sęk w tym, że studium nie jest dla urzędników wiążące przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, więc nie można jej uzależniać od tego, co zapisano w studium. Przesądzające jest natomiast to, czy wnioskowana zabudowa będzie pasować do tego, co znajduje się w okolicy.

Czy to jest dobre sąsiedztwo?

– Zgodnie z prawem decyzja może być pozytywna tylko wtedy, gdy co najmniej jedna sąsiednia działka dostępna z tej samej drogi publicznej jest zagospodarowana w podobny sposób – stwierdzają protestujący w swym piśmie do Ratusza. – Nazywa się to zasadą dobrego sąsiedztwa, która została całkowicie pogwałcona.

– Zabudowa wielorodzinna jest w tym rejonie miasta całkowicie obca – twierdzą oburzeni mieszkańcy. – Wzdłuż ulicy Goździkowej położone są działki, które od początku były zabudowane domami jednorodzinnymi, lub przygotowane pod zabudowę jednorodzinną.

Dlaczego urzędnicy uznali, że wstawienie bloków w tę okolicę będzie „dobrym sąsiedztwem”?

– Z uwagi na sąsiedztwo realizowanego na działkach przy ul. Dożynkowej i dochodzącego do ul. Goździkowej zespołu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, planowana inwestycja spełnia przesłankę kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu na tym obszarze – stwierdza Czerwonka. Podkreślmy, że wskazany przez nią zespół bloków nie jest „dostępny z tej samej drogi publicznej”.

Jak my tu mamy żyć?

Protestujący liczą na to, że Ratusz zablokuje inwestycję. – Pozostawienie tutaj terenów zielonych zapewniłoby naturalne napowietrzenie tej części miasta. Ścisła zabudowa to uniemożliwi. W okolicy nie ma też szkoły, która będzie potrzebna dodatkowym rodzinom. Ponadto ul. Goździkowa jest bardzo wąska – podkreśla Budzyńska. Mieszkańcy uliczki nie wyobrażają sobie, że przez kilka lat miałyby tędy jeździć ciężkie samochody obsługujące budowę.

– Przy Goździkowej nie ma chodnika, nie ma oświetlenia. Jeżeli wjadą tam ciężarówki, to ja się boję o własne dzieci i bezpieczeństwo na tej ulicy – dodaje Gołaś. – My już w tej chwili mamy problem z przejazdem samochodami osobowymi, nie mamy jak się wyminąć. A gdy do mojej posesji dojeżdża szambowóz, to blokuje całą ulicę – dodaje Marta Burszczan.

Obawiają się blokowiska

Mieszkańcy Ponikwody twierdzą, że planowana inwestycja będzie dopiero początkiem zabudowywania okolicy blokami. – Łącznie może ich tu powstać czternaście – twierdzi Justyna Budzyńska i wymienia numery sąsiednich działek, na których miałaby wyrosnąć taka zabudowa.

Ratusz częściowo to potwierdza. – Przy ul. Goździkowej została również wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z możliwością usług w parterze na działce nr 18 – przekazuje nam Anna Czerwonka. Wspomniana przez nią decyzja została wydana na wniosek osoby fizycznej i dotyczy bloków o takich samych parametrach, jak te dopuszczone w zeszłym roku. – Natomiast działki nr 17, 19/1, 19/2 i 1/23 nie zostały objęte decyzjami o ustaleniu warunków zabudowy.

Mieszkańcy czekają na plan

Dla terenów obejmujących też ul. Goździkową opracowany ma być plan zagospodarowania, który ma określić możliwy sposób wykorzystania tych nieruchomości. Zdecydowała o tym w czerwcu Rada Miasta i na tej podstawie Urząd Miasta przyjmował wnioski dotyczące tego, co powinno się znaleźć w planie. Protestujący mieszkańcy Ponikwody zawnioskowali wspólnie o to, by w tej okolicy dominowała zieleń, a jedyną dopuszczalną zabudową były domy jednorodzinne mające nie więcej niż jedno piętro z poddaszem użytkowym.

– Nie może nagle wyrastać kolejne blokowisko pośród domków jednorodzinnych – stwierdza Anna Boreczek, członkini komitetu protestacyjnego. – Chcemy, żeby prezydent szanował obywateli tak samo, jak deweloperów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty