Chełm

28 listopada 2021 r.
14:30

Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie. Tylko gdzie?

Grupa mieszkańców Chełma proponuje, by imieniem WOŚP nazwać rondo u zbiegu ulic Słowackiego, Żwirki i Wigury, Bydgoskiej, Batorego i Stephensona
Grupa mieszkańców Chełma proponuje, by imieniem WOŚP nazwać rondo u zbiegu ulic Słowackiego, Żwirki i Wigury, Bydgoskiej, Batorego i Stephensona (fot. Jacek Barczyński/Archiwum)

Rada Miasta Chełm zajmie się jutro obywatelskim projektem uchwały w sprawie nadania jednemu z miejskich rond imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Jakub Banaszek ze względu na uchybienia formalne pomysł opiniuje negatywnie, ale proponuje inne rozwiązania. Pomysłodawcy obstają jednak przy swoim stanowisku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o rondo w pobliżu Chełmskiego Domu Kultury u zbiegu ulic Słowackiego, Żwirki i Wigury, Bydgoskiej, Batorego i Stephensona. We wrześniu do Urzędu Miasta trafił wniosek o nadanie mu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie podpisało się 589 mieszkańców. Jak uzasadniają inicjatorzy pomysłu, jego celem jest uhonorowanie idei krzewionych przez fundację. Argumentują też, że finały WOŚP w Chełmie co roku cieszą się dużym zainteresowaniem, a z zebranych przez organizację pieniędzy korzystały również chełmskie placówki, jak chociażby miejscowy szpital, który do ubiegłego roku otrzymał sprzęt medyczny o wartości prawie 3 mln zł.

Negatywna opinia

Projekt znalazł się w porządku poniedziałkowej sesji Rady Miasta Chełm. Do wniosku załączone zostało pismo prezydenta Jakuba Banaszka, który powołując się na stanowisko urzędowego prawnika Piotra Kowalewskiego pomysł opiniuje negatywnie. Jako powód podaje uchybienia formalne.

Jak czytamy w dokumencie, 133 ze złożonych podpisów zweryfikowano negatywnie. Nie jest to jednak przeszkodą, bo według ustawy do złożenia obywatelskiego projektu ustawy wystarczy pisemne poparcie 300 osób. Ten wymóg został więc spełniony. Pomysł został też zaakceptowany przez miejski zespół ds. nazewnictwa ulic, placów i innych miejsc publicznych.

Sprzeciw wobec inicjatywy wyraził za to kustosz znajdującego się w pobliżu ronda Sanktuarium Matki Bożej ks. Andrzej Sternik. Jego zdaniem "wprowadzenie innej nazwy zakłóciłoby harmonię z obowiązującymi nazwami ulic i mogłoby stać się niepotrzebnie powodem napięć społecznych".

Przeszkoda w nadaniu rondu imienia WOŚP jest jednak inna. Po przejrzeniu archiwów znaleziono uchwałę Miejskiej Rady Narodowej w Chełmie z 1964 roku, która nadała temu miejscu nazwę plac Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wspomniane rondo znajduje się w jego "zasięgu terytorialnym", co zdaniem Ratusza rzutuje na niepoprawność złożonego projektu.

– Biorąc jednak pod uwagę cenny charakter przedmiotowej inicjatywy zasadnym staje się wskazanie możliwych rozwiązań zaistniałej sytuacji – pisze prezydent Banaszek. Jako najprostszą alternatywę wskazuje nadanie imienia WOŚP innemu rondu, które nie posiada nazwy. Jako przykład podaje to przy skrzyżowaniu ul. Lwowskiej i al. 3 Maja. Kolejne dwie propozycje dotyczą zmiany bądź uchylenia uchwały sprzed 57 lat i przyjęcia nowej. Każde z sugerowanych wyjść wiązałoby się jednak najpewniej z odłożeniem tematu w czasie.

Mają inną opinię

– Z dużą radością przyjęliśmy uwagę prezydenta, że to cenna inicjatywa i podpowiedź możliwych rozwiązań problemu. Ale w naszej ocenie opinia Ratusza jest błędna i nie zgadzamy się z nią – komentuje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego i jeden z inicjatorów pomysłu. I przekonuje, że stanowisko miasta zostało oparte na mylnych założeniach i w konsekwencji zawiera błędne wnioski w kwestii niezgodności uchwały z prawem. Dodaje też, że jest w posiadaniu potwierdzającej to opinii prawnej. Zamierza ją przedstawić podczas poniedziałkowych obrad. – Będziemy wnosili o przyjęcie uchwały w całości przy zastrzeżeniu wprowadzenia do jej treści niezbędnych poprawek redakcyjnych – zapowiada Gorczyca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty