– Nowy urząd odpowiadać będzie za kontrolę efektywności załatwiania spraw mieszkańców, rozwiązywanie ich problemów oraz skarg, a także za rozpatrywanie zgłaszanych przez nich pomysłów oraz inicjatyw – anonsuje dyrektor Gabinetu Prezydenta Wojciech Wójcik.
Pomysł powołania Rzecznika Praw Mieszkańców nie jest nowy, bo funkcjonuje już z powodzeniem w innych samorządach, m.in. w Zielonej Górze.
Czym się zajmuje? Jego najważniejszym uprawnieniem jest reprezentowanie interesów i praw mieszkańców wobec Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych. Rzecznik rozpatruje składane u niego skargi, interwencje i wnioski oraz kontroluje przestrzeganie prawa przez urzędników.
Jego instytucja ma za zadanie eliminować biurokrację, tendencyjność i opieszałość w załatwianiu spraw mieszkańców.
– Chcemy, aby chełmianie mogli w jeszcze większym stopniu współdecydować o tym, co ich dotyczy, dlatego powołany zostanie Rzecznik Praw Mieszkańców. Ta instytucja, oprócz koordynowania działań partycypacyjnych, odpowiadać będzie za kontrolę efektywności załatwiania spraw mieszkańców, rozwiązywanie ich problemów oraz skarg, a także za rozpatrywanie zgłaszanych przez nich pomysłów oraz inicjatyw – anonsuje dyrektor Gabinetu Prezydenta Wojciech Wójcik.
Póki co, powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców w Chełmie jest w fazie pomysłu. Nie znany jeszcze jest tryb powołania na to stanowisko, wymogi mu stawiane i szczegółowy zakres obowiązków.