Agata Fisz, prezydent Chełma oficjalnie wystąpiła do Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki o utworzenie w mieście Obwodowego Urzędu Miar.
Jeśli OUM w Chełmie powstanie, to będzie już 58 takim urzędem w kraju. Tak jak pozostałe ma się zajmować pracami badawczymi, legalizacją urządzeń, wydawaniem ekspertyz i dopuszczaniem do użytku takich przyrządów pomiarowych, jak na przykład manometry, tachografy, stosowane w taksówkach, czy taksometry elektroniczne. Najbliżej Chełma takie urzędy są w Lublinie i Zamościu. Do obu chełmianie mają po ponad 70 km.
W swoim wystąpieniu prezydent podkreśliła, że Chełm jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem województwa lubelskiego i jednocześnie największym ośrodkiem położonym najbliżej wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Przez to chełmski obwód mógłby swoim zasięgiem obejmować kilka miast i powiatów zamieszkałych łącznie przez blisko 350 tysięcy mieszkańców. Przygraniczne położenie w sąsiedztwie dorohuskiego, czyli największego przejścia granicznego z Ukrainą w naturalny sposób determinuje rodzaj, charakter i formy podejmowanej w regionie aktywności gospodarczej.
– W Chełmie i regionie wzrasta liczba przedsiębiorstw świadczących usługi transportowe i inne, podlegające kontroli i legalizacji dokonywanych w OUM. – mówi Agata Fisz – Dlatego warto podjąć próbę utworzenia takiego urzędu w Chełmie.
Przedsiębiorcy nie musieliby ponosić zbędnych kosztów wyjazdów do innych miast. Liczy się i to, że wiele firm decydując się na lokalizację swoich siedzib lub oddziałów uwarunkowuje to bliską dostępnością do właśnie takich instytucji.
Ze swojej strony prezydent zadeklarowała pomoc w zorganizowaniu nowej jednostki, zapewnienie jej odpowiedniej lokalizacji i standardu pomieszczeń, zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa Gospodarki.