Więcej zieleni, remont studni i stworzenie od lat oczekiwanego placu zabaw – te i wiele innych pomysłów składa się na projekt "Rewitalizacja Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego wraz z zabytkowymi piwnicami w Chełmie". Na jego realizację potrzeba 16 milionów złotych.
Jak bumerang wraca sprawa gruntownego odnowienia placu Łuczkowskiego w Chełmie. Nic w tym dziwnego. Centralny i reprezentacyjny plac 60-cio tysięcznego miasta nie wygląda – delikatnie mówiąc – najlepiej. Tymczasem najwięcej facebookowych odsłon w roku 2019 zdobył filmik z pl. Łuczkowskiego, na którym widać jak młodzież wydmuchuje papierosowy dym przez spory otwór w dachu drewnianej studni. I niewiele na placu od tego czasu się zmieniło.
Przed rokiem przygotowano projekt rewitalizacji placu. Opiewał na 4 miliony złotych, przy czym miasto otrzymało 30 procentową dotację wynoszącą 1 mln 200 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Dokumentacja była już gotowa, a umowa na dofinansowanie podpisana. Nic z tego nie wyszło, bo Chełm nie miał z czego brakujących milionów dołożyć.
Kiepskim zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje społeczne w sprawie rewitalizacji. Prezydent miasta zachęcał do nich jak mógł, wykazując się wielką aktywnością w internecie. Zamieścił nawet wizualizację ratusza na środku placu Łuczkowskiego, co wywołało ożywioną dyskusję. Do końca maja nic się jednak nie działo.
- Obecnie Miasto Chełm przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie. Jeśli uda nam się pozyskać dotację, to jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację przedsięwzięcia – zdradza Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Chełma.
Co planują urzędnicy w ramach projektu "Rewitalizacja Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego wraz z zabytkowymi piwnicami w Chełmie"?
- Zakres rzeczowy projektu obejmuje m.in. objęcie remontem nawierzchni całej powierzchni placu, nasadzenia nowych drzew i roślin, montaż małej architektury, remont studni czy utworzenie lodowiska w sezonie zimowym. W ramach rewitalizacji wymienione zostanie również oświetlenie na placu, przebudowany zostanie także budynek wyjścia z podziemi, który jednocześnie stanie się miejscem integracji pokoleniowej tzw. "Senior Cafe" – wylicza Zieliński. - Zrealizowana zostanie również przebudowa Parku Miejskiego przy ul. Lubelskiej. W tym przypadku zakres prac obejmuje m.in. przebudowę ścieżek parkowych oraz ciągów pieszo-rowerowych, wyremontowanie schodów z podjazdami dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wykonanie nowych nasadzeń, wymianę oświetlenia czy przebudowę placu zabaw.
Na projekt potrzeba pieniędzy i to niemałych, samo opracowanie dokumentacji technicznej i projektowej opiewa na ponad 97 tysięcy złotych brutto, a całość na 16 milionów złotych. Kwota dofinansowania, o którą wnioskuje Miasto Chełm, wynosi prawie 12 milionów złotych.